Selekcjoner reprezentacji piłkarzy ręcznych Tałant Dujszebajew zrezygnował z posady trenera. Wśród kandydatów na szkoleniowca Polaków jest także ostrowianin Marcin Lijewski.

Oprócz Lijewskiego pod uwagę brani są: Robert Lis (asystent Dujszebajewa, trener KPR RC Legionowo, a w przeszłości kapitan reprezentacji Polski), Patryk Rombel  (trener MTS Kwidzyn), Piotr Przybecki (trener Śląsk Wrocław, Orlen Wisła Płock), Damian Wleklak (były asystent Bogdana Wenty), Rafał Kuptel (trener Piotrkowianin Piotrków Trybunalski, Gwardia Opole). Dujszebajew złożył rezygnację po ostatnim meczu, w którym Polacy zremisowali z Białorusią 27:27, ich szanse na wyjazd na Euro praktycznie zmalały do zera. ZPRP musi szybko podjąć decyzję, bo przed Polakami kolejne dwa mecze eliminacji: z Serbią i Rumunią. Być może nowego trenera poznamy już pod koniec maja. Lijewski starał się już o posadę trenera po dymisji Michaela Bieglera, wybór jednak ostatecznie padł na Duszebajewa, teraz Marcin staje przed kolejną szansą.

Jego dorobek w kadrze jest imponujący. Zadebiutował mając 19 lat- 29 stycznia 1997 w wygranym 25:22 inauguracyjnym meczu preeliminacji do Mistrzostw Europy 1998 przeciwko Austrii w Kielcach. W latach 1997–2013 rozegrał 251 oficjalnych spotkań, zdobywając 711 bramek. W biało-czerwonych barwach wziął udział w 10 międzynarodowych imprezach rangi mistrzowskiej (IO, MŚ, ME). W 2007 wywalczył srebrny medal Mistrzostw Świata. W 10 spotkaniach tego turnieju strzelił 37 goli, zaliczając 24 asysty, dzięki czemu został wybrany do „Siódemki Gwiazd” MŚ 2007 na pozycji prawego rozgrywającego. 5 lutego 2007 został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Złotym Krzyżem Zasługi. W 2009 zdobył brązowy medal Mistrzostw Świata w Chorwacji. Na zakończenie turnieju ponownie został wybrany do „Siódemki Gwiazd”, jako najlepszy prawy rozgrywający (w 10 meczach strzelił 34 gole i zaliczył 25 asyst). Po Mistrzostwach Świata 2013 ogłosił zakończenie reprezentacyjnej kariery.