Pod wpływem eksploatacji baterie w telefonach komórkowych oraz smartfonach ulegają zużyciu i stopniowo stają się mniej wydajne. W końcu wymagają wymiany. Współczesne baterie spełniają coraz większe oczekiwania odbiorców, ale warto wiedzieć, jak się nimi posługiwać, aby służyły jak najdłużej. Co jest najważniejsze w obsłudze baterii? Jak wybrać nową?

Formowanie baterii – fakty i mity

Baterie sprzed kilku lat różnią się od wersji, które są stosowane obecnie. Jeszcze nie wszyscy wiedzą, że nowe baterie do telefonów nie muszą być formowane, co oznacza, że nie jest konieczne realizowanie kilku pełnych cykli ładowania i rozładowania. Nadal funkcjonuje też mylny pogląd, że w fazie rozładowywania telefonu nie należy go doładowywać. Wymienione przekonania dotyczą wyłącznie baterii niklowo-kadmowych z efektem pamięci, a obecnie stosowane są głównie ogniwa litowo-jonowe takie jak bateria samsung galaxy s3.

 

Ładowanie i rozładowanie baterii – na co zwrócić uwagę?

W przypadku zakupu nowego smartfonu bateria często jest naładowana na poziomie 40-50%. Przedział 50-70% stanowi optymalny poziom naładowania baterii. Należy przywiązywać wagę do tego, aby telefon nie rozładował się kompletnie. Gdy ogniwa rozładowują się do zera, wówczas tracą swoje właściwości. Nie chodzi oczywiście o to, że bateria samsung galaxy s3 mini lub inna staje się słabsza po sporadycznym rozładowaniu do zera, lecz o sytuację, gdy powtarza się to systematycznie. Z kolei, gdy nie zamierzamy używać urządzenia przez dłuższy czas, wówczas rekomendowane jest naładowanie baterii do 50% i jej wyjęcie. Baterię wkładamy z powrotem, dopiero gdy zamierzamy znowu używać smartfonu.

 

Kryteria wyboru nowej baterii

W wyborze baterii jednym z elementów, który należy wziąć pod uwagę jest jej pojemność. Baterie są dostępne w różnych pojemnościach wyrażanych w mili ampero godzinach (mAh). Wydaje się, że im większa pojemność, tym lepiej, ale producentom zdarza się zawyżać faktyczną pojemność, dlatego należy szukać wyłącznie oryginałów lub zamienników od sprawdzonych dostawców, których ofertę można znaleźć tutaj: https://seltrade.pl/akcesoria-gsm-telefony/baterie-gsm. Należy pamiętać, że bateria musi być dopasowana do danej marki i modelu telefonu, dlatego iphone 6 bateria niepochodząca od głównego producenta musi być wyraźnie oznaczona, że pasuje właśnie do tego modelu smartfonu. Warto sprawdzić, czy producent określa, na ile ładowań bateria wystarczy. Może na przykład znakomicie sprawdzać się w przypadku tysiąca ładowań, a potem jej możliwości mogą się obniżać lub po naładowaniu będzie działać bardzo krótko. Zawsze trzeba brać pod uwagę, czy telefon jest objęty jeszcze gwarancją, ponieważ w okresie gwarancyjnym dopuszczalne jest korzystanie wyłącznie z oryginalnych części – w przeciwnym razie gwarancja wygasa. Zamienniki stanowią korzystne rozwiązanie dla osób, które intensywnie użytkują smartfon, ponieważ są tańsze, a w przypadku rozładowania telefonu baterię można szybko wymienić zamiast czekać aż z powrotem zostanie naładowana, jeżeli w danym momencie jest w ogóle taka możliwość.