Co trzeba zrobić, by znaleźć się w gronie pracowników instytucji unijnych? Jak zostać stażystą instytucji unijnych? Chociaż możliwości jest wiele to cały czas niewielka ilość osób o nich wie... Okazuje się jednak, że nie taki diabeł straszny jak go malują :) 

W wielu przypadkach wystarczy jedynie skończony licencjat, biegła znajomość jednego z trzech języków roboczych Unii Europejskiej (angielski, francuski lub niemiecki) i odpowiednie kompetencje, by zacząć swoją karierę w strukturach unijnych. Międzynarodowe środowisko pracy, możliwość doskonalenia języków obcych, podróże. To tylko niektóre elementy, które sprawiają, że zatrudnienie w strukturach Unii Europejskiej jest postrzegane jako atrakcyjne. W Polsce zauważamy coraz większe zainteresowanie tym tematem. Świadczy o tym chociażby fakt, iż stoisko Komisji Europejskiej podczas wiosennej edycji targów praktyk, pracy i staży Dni Kariery® odwiedziło tysiące osób pragnących uzyskać informacje odnośnie pracy i staży i staży w strukturach Unii Europejskiej.

Pierwszym krokiem do kariery w instytucjach unijnych może być staż. Większość instytucji unijnych czy agencji ma jakiś swój program stażowy. Chodzi m.in. o Komisję Europejską, Parlament Europejski, czy też Radę Unii Europejskiej. Staż to okazja nie tylko do tego, by zdobyć doświadczenie, ale też przekonać się czy taka praca nam się w ogóle podoba. By ubiegać się o staż wystarczy mieć ukończony licencjat, znać jeden z trzech języków roboczych przynajmniej na poziomie B2 i wypełnić aplikację online. Każda z instytucji indywidualnie prowadzi rekrutację na staże.

Jak ubiegać się o pracę w instytucjach Unii Europejskiej? Do 21 kwietnia trwa tegoroczna rekrutacja na urzędników, do której może przystąpić każdy, kto ma ukończony licencjat, posiada obywatelstwo kraju członkowskiego Unii Europejskiej i biegle posługuje się jednym z języków roboczych. Nie jest ważne jaki kierunek się kończyło. Osoby pragnące stać się pracownikami struktur unijnych mają za zadanie przejść specjalny konkurs otwarty organizowany przez Europejski Urząd Doboru Kadr (EPSO), który odpowiada za przeprowadzanie procesu rekrutacyjnego.

Praca w instytucjach unijnych jest w zasięgu ich ręki, wystarczy jedynie podjąć wyzwanie i dążyć do celu. Po dodatkowe informacje na temat kariery w instytucjach Unii Europejskiej możesz zwrócić się Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Ostrów Wielkopolski. Zapraszamy od poniedziałku do piątku, w godz. 7:00 – 15:00, przy ul. Budowlanych 5. Ponadto, 22 maja br. w czasie podsumowania eliminacji okręgowych Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości w Zespole Szkół Technicznych odbędzie się spotkanie informacyjne z Agnieszką Zakrzewską – Ambasadorką Karier UE. O szczegółach poinformuje Cię konsultantka Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Ostrów Wielkopolski Martyna Kruszyk.

Zadzwoń lub napisz:

tel.: 510 065 656

e-mail: europedirect-ostrowwielkopolski@ctiw.pl

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej