Budynki, które wciąż są w trakcie wznoszenia, również mogą ulec zniszczeniu na skutek różnych zdarzeń losowych. Z tego powodu wiele osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia stworzonego z myślą o takich obiektach. W niektórych przypadkach nabycie podobnej polisy jest także obowiązkowe. Ile kosztuje i gdzie można kupić ubezpieczenie domu w budowie?

Co obejmuje ubezpieczenie domu w budowie?

Ubezpieczenie domu w budowie jest dobrowolne wtedy, gdy finansujesz inwestycję z własnych środków. Jeśli przeznaczasz na to kredyt otrzymany od banku, konieczne jest nabycie polisy zabezpieczającej interesy instytucji finansowej. Wówczas chodzi o podstawową ochronę, czyli zabezpieczenie murów przed żywiołami lub działalnością osób trzecich. Istnieją jednak liczne rozszerzenia, które pozwalają na zwiększenie zakresu polisy za dodatkową opłatą.

Najczęściej ubezpieczenie domu w budowie obowiązuje w takich sytuacjach, jak:

  • zdarzenia losowe (powódź, zalanie, grad, uderzenie pioruna, pożar, huragan, osuwanie się ziemi),

  • wandalizm,

  • kradzież z włamaniem.

W przypadku domu w budowie ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem wygląda nieco inaczej, niż ma to miejsce w związku z obiektami wykończonymi. Dotyczy ono bowiem jedynie materiałów budowlanych i narzędzi pozostawionych na terenie budynku. Takie rozszerzenie jest jednak dostępne dopiero na konkretnym etapie wznoszenia domu. Musi mieć on bowiem dach, okna i drzwi z zamkiem, co pozwala na ograniczenie dostępu osób trzecich do pozostawionych w nim przedmiotów.

Ile kosztuje ubezpieczenie domu w budowie?

Ubezpieczenie domu w budowie jest tańsze niż w przypadku gotowych, wyposażonych budynków. Wynika to z faktu, że polisy na obiekt w trakcie wznoszenia nie da się rozszerzyć o niektóre dodatki. Dokładna cena takiej ochrony zależy od indywidualnej charakterystyki budynku. Z tego powodu nie ma stałego kosztu wykupienia ubezpieczenia domu w budowie.

Najważniejsze są takie parametry, jak lokalizacja, wartość i powierzchnia domu. To od nich zależy dokładna cena polisy. Tanie ubezpieczenie domu w budowie jest dostępne w przypadku obiektów niewielkich, znajdujących się w spokojnej okolicy nienarażonej na występowanie klęsk żywiołowych czy wzmożoną działalność przestępczą.

Dobrą praktyką jest porównywanie poszczególnych ofert poprzez takie strony, jak https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl. Dzięki nim możesz szybko zobaczyć ceny konkretnych polis i ich zakres. Najtańsze ubezpieczenie domu w budowie można dostać za około 150 zł rocznie. Po doliczeniu rozszerzeń czasami okazuje się jednak, że kwota ta znacznie wzrasta. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają zapłacenia za ochronę ponad 500 zł, dlatego porównanie dostępnych ofert jest bardzo korzystnym rozwiązaniem.

Cenę podwyższają również dodatkowe opcje w postaci zwiększenia limitu odszkodowania wypłacanego w razie wystąpienia szkody. W niektórych sytuacjach postawienie na droższe ubezpieczenie okazuje się bardziej opłacalne, szczególnie, gdy wznoszony obiekt ma dużą wartość lub znajduje się w niebezpiecznej okolicy.