
Jak bezpiecznie podróżować po Europie?

Do dyspozycji mamy więc cały kalejdoskop krajobrazów – od skalistych linii brzegowych po piaszczyste plaże, równiny, jeziora i lasy, a także arktyczną tundrę. Dzięki tej różnorodności Europa jest pełna atrakcyjnych turystycznie miejsc, które warto odwiedzić. Dobrą okazją ku temu będą zbliżające się wielkimi krokami miesiące wakacyjne.
Zanim jednak wyruszymy w podróż po Europie warto zapoznać się z poniższymi informacjami, które mogą być bardzo istotne dla turystów.
Niezbędne dokumenty
22 kraje UE zlikwidowały wszelkie kontrole na dzielących je granicach wewnętrznych. Było to możliwe dzięki układów z Schengen, stanowiącemu część prawa UE. Jego postanowienia likwidują wszelkie kontrole na granicach wewnętrznych. Wszystkie kraje UE z wyjątkiem Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Irlandii, Rumunii i Wielkiej Brytanii, są pełnoprawnymi członkami Schengen. Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria są również członkami Schengen, lecz nie należą do UE.
Oznacza to, że wybierając się w podróż do tych sześciu krajów niebędących członkami Schengen czy wracając z takiej podróży lub wjeżdżając na obszar UE albo opuszczając go, na zewnętrznej granicy trzeba okazać ważny paszport lub dowód osobisty. Podróżując po UE należy mieć je zawsze przy sobie, ponieważ mogą być potrzebne do celów identyfikacji lub bezpieczeństwa. Dziecko musi mieć swój własny paszport lub dowód osobisty. Do podróżowania w granicach UE nie są potrzebne wizy.
Pieniądze
Obecnie euro używane jest przez ponad dwie trzecie obywateli UE, czyli ponad 337 milionów osób w 19 krajach UE (http://europa.eu/about-eu/basic-information/money/euro/index_pl.htm). W porozumieniu z UE Andora, Monako, San Marino oraz Watykan używają euro jako waluty Krajowej. W krajach europejskich znajdujących się poza strefą euro wiele hoteli, sklepów i restauracji, zwłaszcza w regionach turystycznych, przyjmuje płatności zarówno w euro, jak i w walucie Krajowej.
Zakupy
Na terytorium UE nie ma ograniczeń co do rodzaju produktów, które można zakupić i zabrać ze sobą w trakcie podróżowania po krajach UE, pod warunkiem, że są one przeznaczone na własny użytek, a nie na handel. Podatki (VAT i akcyzowy) są zawarte w cenie zakupu, co oznacza, że w żadnym innym kraju UE nie trzeba płacić żadnych dodatkowych podatków.
Wyroby tytoniowe i alkoholowe
Każdy kraj może ustalić orientacyjne poziomy zakupów wyrobów tytoniowych i alkoholu, które uznają za przeznaczone do użytku własnego. Osoby przewożące większą ilość tych towarów mogą spodziewać się pytań mających na celu sprawdzenie, czy nie mają zamiarów handlowych.
Wymienione poziomy orientacyjne nie mogą być jednak niższe niż:
-papierosy: 800 sztuk,
-cygaretki: 400 sztuk,
-cygara: 200 sztuk,
-tytoń: 1 kg
-napoje spirytusowe: 10 litrów,
-wino alkoholizowane (porto, sherry): 20 litrów,
-wino: 90 litrów (z czego wino musujące – maks. 60 litrów),
-piwo: 110 litrów.
W drodze
Prawo jazdy wydane w jednym kraju unijnym jest uznawane we wszystkich pozostałych krajach UE. Wszystkie wydawane obecnie prawa jazdy mają formę plastikowej karty w standardowym europejskim formacie. W niektórych krajach oprócz ważnego prawa jazdy wymagany jest też dowód rejestracyjny pojazdu.
Ubezpieczenie pojazdu
Gdziekolwiek się podróżuje na terytorium Unii, ubezpieczenie samochodu automatycznie zapewnia wymagane przez prawo ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Ma to także zastosowanie w Islandii, Lichtensteinie i Norwegii. Jeżeli w swoim kraju posiadasz pełne ubezpieczenie, często obejmuje ono także podróże zagraniczne, ale lepiej sprawdzić to przed wyruszeniem w podróż.
Europejski formularz protokołu z wypadku, dostarczony przez ubezpieczyciela lub pobrany z internetu, to standardowy dokument dostępny w wielu językach, który ułatwia spisanie oświadczenia na miejscu zdarzenia w razie wypadku za granicą.
Zielona karta nie jest obowiązkowa przy podróżach po UE, jest jednak międzynarodowo uznawanym dowodem posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Jeżeli nie zabierasz zielonej karty, powinieneś mieć ze sobą zaświadczenie o ubezpieczeniu.
Bezpieczna jazda
We wszystkich krajach UE obowiązkowe jest zapinanie pasów bezpieczeństwa we wszystkich wyposażonych w nie pojazdach. Dzieciom należy zapewnić odpowiednie foteliki zabezpieczające.
Rozmawianie przez telefon komórkowy w trakcie jazdy znacznie zwiększa ryzyko wypadku i jest zabronione w niemal wszystkich krajach UE, o ile nie używa się zestawu głośnomówiącego.
Najwyższy dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy waha się pomiędzy 0 mg/ ml a 0.8 mg/ ml. Inne ważne informacje na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego w poszczególnych krajach UE, dotyczące między innymi ograniczeń prędkości, wyposażenia bezpieczeństwa dla kierowców i rowerzystów oraz obowiązku używania świateł do jazdy dziennej, można znaleźć w nowej aplikacji mobilnej Going Abroad (http://ec.europa.eu/transport/road_safety/going_abroad/index_en.htm#).
Dzięki lepszej trans granicznej wymianie informacji możliwe jest zidentyfikowanie kierowców, którzy popełnili za granicą przestępstwo lub wykroczenie. Należy pamiętać, że ruch lewostronny obowiązuje w Irlandii, na Cyprze, na Malcie i w Wielkiej Brytanii, a w niektórych krajach, takich jak Belgia, Holandia i Portugalia, należy zazwyczaj udzielić pierwszeństwa pojazdom nadjeżdżającym z prawej strony.
Zdrowie
Obywatel jednego z państw członkowskich UE, który nagle zachoruje lub ulegnie wypadkowi w trakcie czasowego pobytu w jednym z krajów UE, w Islandii, Lichtensteinie, Norwegii lub Szwajcarii, ma prawo do korzystania z opieki zdrowotnej na takich samych zasadach i za taka samą cenę jak osoby ubezpieczone w danym kraju. Każde państwo posiada własne przepisy w zakresie służby zdrowia. W niektórych krajach leczenie jest bezpłatne, w innych chory musi ponieść część kosztów, a w jeszcze innych trzeba uiścić pełną opłatę i potem ubiegać się o jej zwrot. Dlatego należy zachować wszystkie rachunki, recepty i pokwitowania. O zwrot należy ubiegać się w kraju, który odwiedzamy, lub, jeśli nie jest to możliwe, po powrocie do domu.
Warto wyrobić i zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego , o której pisaliśmy tutaj. (podlinkować: http://infostrow.pl/index.php/biznes/item/8322-zdrowe-podroze-z-ekuz.html)
Po dalsze informacje można zgłosić się do Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Ostrów Wielkopolski przy Eurocentrum Innowacji i Przedsiębiorczości w Ostrowie Wielkopolskim
Jesteśmy do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7:00 do 15:00 przy ul. Budowlanych 5.
Zachęcamy do kontaktu telefonicznego: 62 735 55 48; 510 065 656 lub mailowego: europedirect-ostrowwielkopolski@ctiw.pl
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej