Jednym z najważniejszych zadań przedsiębiorcy jest zapewnienie transparentności rozliczeń i ich błyskawiczne realizowanie. Aby było to możliwe, warto skorzystać z jak najlepszej oferty konta firmowego.

Współczesny biznes jest w znacznym stopniu zespolony ze światem Internetu i nowych technologii. Korzysta również bezpośrednio z oferowanych przez nie narzędzi. Jednym z podstawowych atrybutów każdego przedsiębiorcy jest z pewnością konto firmowe. Ich bogata oferta sprawia jednak, że dokonanie właściwego wyboru nie jest wcale takie łatwe. Jednocześnie wiele osób zajmujących się prowadzeniem firm ma wątpliwości, czy warto dysponować oddzielnym rachunkiem na potrzeby działalności. Choć prawo nie określa tej kwestii w jednoznaczny sposób i nadal istnieją scenariusze, w których wystarczający okaże się np. rachunek osobisty, w rzeczywistości coraz częściej konto dla firm jest praktycznym wymogiem, bez którego trudno o zachowanie odpowiedniej transparentności i racjonalne zarządzanie funduszami przedsiębiorstwa. Dobre konto dla firm pozwoli natomiast na korzystanie bezpłatnie z najważniejszych usług i zwiększenie potencjału biznesu.

Konto dla firm: kiedy będzie konieczne?

Obowiązujące prawo nie odnosi się jednoznacznie do kwestii posiadania konta firmowego. Co więcej: pewna część przedsiębiorców teoretycznie może poradzić sobie bez posiadania jakiegokolwiek rachunku, nawet takiego o charakterze osobistym: z takiej opcji mogą skorzystać firmy, które w trakcie ostatnich dwóch lat obrotowych zatrudniały mniej niż 10 pracowników oraz w żadnym roku obroty nie przekroczyły równowartości 2 milionów euro. W takim scenariuszu zamiast wygodnej formy przelewu konieczne byłoby jednak rozliczanie się z fiskusem czy zakładem ubezpieczeń społecznych przy pomocy przekazów pocztowych lub fizyczne stawianie się w urzędach.

Nie jest to jedyna regulacja dotycząca kwestii wykorzystania przez przedsiębiorców kont firmowych. Kolejna jest związana z podatkiem VAT i wprowadzoną białą listą podatników VAT oraz procedurą split payment. Zgodnie z obowiązującym prawem wszystkie płatności za wskazane towary i usługi, których wartość przewyższa 15 tysięcy złotych brutto, muszą odbywać się z mechanizmem podzielonej płatności i trafiać na numery rachunków ujętych na białej liście. Tam z kolei mogą znaleźć się wyłącznie konta firmowe.

Jak wybrać najlepsze konto dla firm?

Oferta kont firmowych jest bogata i zróżnicowana. Produkt tego typu uda się znaleźć w praktycznie każdym banku. Wybranie odpowiedniej opcji nie musi być jednak trudne. W doborze pomocny okaże się ranking https://www.bankier.pl/smart/konta-firmowe. Uwagę warto zwrócić przede wszystkim na koszty związane z prowadzeniem konta. Te mogą dotyczyć różnego typu aktywności – od samej obsługi rachunku przez korzystanie z karty i bankomatów po zlecanie przelewów. Nadal bez trudu uda się jednak znaleźć darmowe konto firmowe. W związku z tym warto skorzystać z tej opcji: daje przy tym właścicielowi firmy wiele udogodnień, pozwalających na łatwiejsze i skuteczniejsze zarządzanie biznesem. Przeświadczenie, że konto firmowe oznacza jedynie dodatkowe koszty i nowe obowiązki jest w związku z tym błędne. Jednocześnie to właśnie ono najczęściej skłania do rezygnacji z otwarcia rachunku tego typu.

Korzyści z posiadania konta firmowego

Prowadzenie prac przedsiębiorstwa to spore wyzwanie. Każde narzędzie, które ułatwia ten proces, jest w związku z tym na wagę złota. Dobre konto dla firm pozwala m.in. na:

  • Zachowanie transparentności: nawet w sytuacjach, w których posiadanie odrębnego rachunku firmowego nie jest formalnym wymogiem prawnym, urząd skarbowy często zwraca uwagę na problem zachowania przejrzystości prowadzonych rozliczeń. Mieszanie się ze sobą wydatków prywatnych i wydatków związanych z prowadzoną działalnością może oznaczać spore problemy podczas rozliczania z fiskusem, które może przełożyć się również negatywnie na wyniki potencjalnej kontroli. Odseparowanie finansów przedsiębiorstwa pozwoli na zachowanie spokoju o jej wynik.
  • Łatwiejsze zarządzanie finansami: oddzielne rachunki dotyczące biznesowej i prywatnej strony życia pozwolą również na bardziej racjonalne zarządzanie tymi sektorami. Łatwiej będzie zarządzać zarówno finansami przedsiębiorstwa, jak i domowym budżetem. W czasach, w których systemy błyskawicznych płatności i przelewów pozwalają na natychmiastowy dostęp do środków, nie będzie to przy tym żadnym utrudnieniem.
  • Ułatwienie pracy przedsiębiorcy: konta firmowe oferują przyjazne narzędzia ułatwiające np. regulowanie podatków czy składek ZUS. Wystarczy kilka kliknięć, aby załatwić wszelkie formalności w tym zakresie, co jest sporym udogodnieniem i oszczędnością czasu.
  • Dodatkowe opcje: konta dla firm są również połączone ze zdecydowanie bardziej rozbudowaną ofertą adresowaną do sektora biznesowego. Przedsiębiorca może więc m.in. korzystać ze specjalnych kredytów czy pożyczek albo korzystać z opieki księgowej i innych produktów wspierających rozwój firmy.

Postaw na nowoczesność

Jedną z największych zalet współczesnej bankowości jest umożliwienie korzystania z praktycznie wszystkich dostępnych rozwiązań za pośrednictwem kanałów internetowych i mobilnych. Coraz częściej dokonanie płatności lub rozliczenie się z kontrahentami czy urzędami nie zabiera zbyt wiele cennego czasu, a wszystko, co potrzebne, znajduje się w aplikacji. Warto zwrócić wobec tego uwagę, jakie rozwiązania w tym zakresie proponuje konkretny bank. Jak najlepsze wykorzystanie nowoczesnych technologii pozwoli na jeszcze większe rozwinięcie potencjału biznesu. Przy okazji należy zweryfikować czy konkretna instytucja umożliwia korzystanie z systemu płatności BLIK. Dzięki niemu możliwe staje się błyskawiczne dokonywanie transferów pieniężnych oraz opłacanie należności zarówno w sklepach online, jak i punktach stacjonarnych.

Nie zapomnij o zgłoszeniu konta

Samo założenie konta dla firmy jest niezwykle proste. Coraz częściej nie trzeba w tym celu nawet opuszczać domu: w wygodny sposób można zrobić to online, korzystając przy tym z nowoczesnych form autoryzacyjnych. Nowi przedsiębiorcy mogą równocześnie założyć firmę: rejestrację w CEIDG umożliwia wiele banków. Dzięki temu również ten proces staje się niezwykle prosty. Właściciele biznesów powinni jednak pamiętać, że przed rozpoczęciem korzystania z rachunku należy uaktualnić jego numer w formularzu CEIDG-1. Również ten krok może być zrealizowany w formie zdalnej. Jednocześnie pozwoli to na ujęcie rachunku firmowego w białej liście podatników VAT (w przypadku płatników tego podatku). Warto mieć także świadomość, że niedopełnienie tego obowiązku może wiązać się z karami nałożonymi przez fiskusa.

Promocje bankowe z kontem dla firm

Konta firmowe to także jeden z najczęstszych segmentów objętych różnego typu promocjami bankowymi. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na nawiązanie współpracy z bankiem, mogą liczyć na atrakcyjne nagrody. Bardzo często otwarcie rachunku oraz spełnienie dodatkowego warunku, takiego jak zapewnienie odpowiednich wpływów albo regulowanie zobowiązań wobec urzędu skarbowego i zakładu ubezpieczeń społecznych, jest premiowane wypłatą określonej kwoty lub otrzymaniem innych atrakcyjnych nagród, w tym np. sprzętu elektronicznego. W wielu przypadkach klienci biznesowi mogą korzystać również z promocji typu moneyback. Dzięki nim możliwe staje się uzyskanie zwrotu części ponoszonych wydatków. Banki często współpracują ponadto z zewnętrznymi firmami, co pozwala na korzystanie ze specjalnie dobranych ofert promocyjnych.

Więcej znajdziesz na stronie rządowej: https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/zakladanie-firmy/chce-zalozyc-firme-jednoosobowa-samozatrudnienie/gdzie-zarejestrowac-firme-i-co-powinienes-zrobic-po-rejestracji/zalozenie-i-zgloszenie-konta-firmowego

Foto: Kaspars Grinvalds/Shutterstock.com