Osoby, których domowy budżet jest obciążony licznymi ratami, często szukają pomocy w bankach, które oferują kredyt konsolidacyjny na spłatę długów. Zastanawiasz się, czy to rozwiązanie jest dla ciebie? Na ile lat można zaciągnąć zobowiązanie i jak wyglądają formalności? Przedstawiamy najważniejsze informacje o kredytach konsolidacyjnych.

Kredyty konsolidacyjne często okazują się ostatnią deską ratunku dla osób, które skorzystały z wielu ofert kredytów lub pożyczek, a miesięczne raty stały się dla nich zbyt dużym obciążeniem. Rynek kredytów i pożyczek jest obecnie bardzo rozbudowany, a produkty finansowe dostępne przez internet – bez wychodzenia z domu. Dzięki temu coraz więcej osób może z nich skorzystać. Kiedy warto zdecydować się na scalenie wszystkich zobowiązań i zmniejszenie wysokości raty? Przede wszystkim w sytuacji, w której czujemy, że miesięczne wydatki związane z regulowaniem wszystkich opłat związanych z pożyczkami zaczynają nas przerastać. Kredyt konsolidacyjny może okazać się dobrym rozwiązaniem również w przypadku klientów, którym nagle zmniejszyły się dochody, np. wskutek zmiany pracy. Na konsolidację zobowiązań decydują się także osoby, które chcą po prostu poprawić swoją sytuację finansową, a zbyt wysokie raty kredytów im to uniemożliwiają.

 

Ile wynosi maksymalny okres spłaty – kredyt konsolidacyjny

Wszystko zależy od banku – w niektórych okres kredytowania jest krótszy, w innych maksymalnie wydłużony, nawet do 10 lat. Coraz częściej zdarza się jednak, że banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i pozwalają rozłożyć spłatę zobowiązania na wiele rat. Pozwala to obniżyć kwotę miesięcznej spłaty i przynosi dużą ulgę dla domowego budżetu. Rozwiązanie takie oferuje m.in. bank Citi Handlowy, którego pożyczka gotówkowa konsolidacyjna może być rozłożona na nawet 120 miesięcy. Maksymalna kwota kredytu wynosi 150 000 zł. Żeby otrzymać finansowanie zobowiązań, klient musi przedstawić zaświadczenie o dochodach oraz udokumentować formę zatrudnienia. Kredyt na 120 miesięcy oferuje również Alior Bank – instytucja może sfinansować zobowiązania do kwoty maksymalnie 200 000 zł. Podobne warunki zapewnia Santander Bank Polska – w tym przypadku maksymalna kwota kredytowania wynosi nawet 300 000 zł, a okres spłaty – 120 miesięcy. Kredyt konsolidacyjny może być dostępny na oświadczenie o dochodach sporządzone przez klienta, jest to jednak możliwe jedynie w przypadku osób, które mają konto osobiste w tym banku i wpływa na nie wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę. Powyższe przykłady to tylko niektóre oferty banków – wiele instytucji zapewnia inne warunki. Termin spłaty kredytu konsolidacyjnego może też być uzależniony od zdolności kredytowej wnioskodawcy oraz jego możliwości finansowych.

 

Czy kredyt konsolidacyjny z długim okresem kredytowania się opłaca?

Interesuje Cię najlepszy kredyt konsolidacyjny, który pozwoli Ci odzyskać kontrolę nad domowym budżetem? Uważaj, bo oferta z długim okresem spłaty nie w każdym przypadku będzie opłacalna. Jak można się domyślić, im więcej rat, tym wyższe koszty kredytu konsolidacyjnego. Przed podpisaniem umowy należy zatem dobrze przyjrzeć się warunkom spłaty oraz opłatom. Warto przede wszystkim sprawdzić RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. O kosztach dużo powie nam również całkowita kwota do spłaty. Okazuje się, że w przypadku kredytu w wysokości 100 000 zł i 120 ratach, całkowita kwota, którą będzie musiał oddać klient, wyniesie od 148 718,66 zł w banku BNP Paribas do 154 246,94 zł w Santander Banku Polska. W pierwszym przypadku miesięczna rata wyniesie 1239,32 zł, a w drugim – 1311,08 zł. Przed podpisaniem umowy należy zatem dobrze przemyśleć, czy oferta jest opłacalna.

 

Kredyt konsolidacyjny – kalkulator

W znalezieniu najlepszej oferty pomoże kalkulator kredytu konsolidacyjnegodostępne online narzędzie, które przedstawia propozycje wielu banków, uwzględniając wysokość rat, ostateczną kwotę do spłaty, oprocentowanie, prowizję oraz RRSO. Kalkulatory kredytów konsolidacyjnych pokazują również, które oferty są dostępne bez wychodzenia z domu, zawierają także informacje co do szczegółowych parametrów kredytów konsolidacyjnych.