Dobre informacje dla przedsiębiorców z powiatu ostrowskiego. Dzięki blisko rocznym staraniom kilku osób z CRK otwierają się drzwi na współpracę z przedsiębiorcami z Chin.

Kilkanaście dni temu na stronie urzędu miejskiego pojawił się artykuł o podpisaniu listu intencyjnego dotyczącego współpracy naszego miasta z Chinami. Niektóre media popłynęły jeszcze dalej i już ulokowały w Ostrowie Wielkopolskim Jedwabny Szlak.  Szkoda również, że przy okazji celebrowania sukcesu nie wspomniano o osobach, które przez ponad rok pracowały na ten  sukces.

Dnia 20 września w Warszawie, dzięki wielomiesięcznym staraniom Centrum Rozwoju Komunalnego SA został podpisany list intencyjny dotyczący nawiązania przyjacielskiej współpracy pomiędzy Gminą Miasto Ostrów Wielkopolski, a Qingbaijiang, dystryktem Miasta Chengdu położonym w prowincji Syczuan, w Chińskiej Republice Ludowej.

List intencyjny o nawiązaniu przyjacielskiej współpracy między Ostrowem Wielkopolskim a dystryktem chińskiego miasta Chengdu został podpisany podczas oficjalnego spotkania reprezentantów zainteresowanych stron. Ze strony naszego miasta była to prezydent Beata Klimek oraz Ren Zhiyong- członek Stałego Komitetu Qingbaijiang, dystryktu miasta Chengdu będącego stolicą prowincji Syczuan. Podpisany list intencyjny to pierwszy krok do dalszego współdziałania między Ostrowem Wielkopolskim a dystryktem Chengdu.

Nawiązana współpraca jest jednym z elementów długofalowej strategii wpisującej się w statut grupy kapitałowej CRK, której celem jest kreowanie i ciągłe poszukiwanie możliwości rozwoju lokalnej gospodarki oraz miasta.

W jakich obszarach możemy nawiązać współpracę z Chinami: 
Współpraca swoim zakresem obejmuje: sport, edukację, kulturę, handel oraz odnawialne źródła energii. 

Jesteśmy głęboko przekonani, że podpisany list intencyjny jest bardzo ważnym krokiem do systematycznego pogłębiania i rozbudowywania naszych dwustronnych relacji, których zwieńczeniem będą obopólne korzyści- powiedział prezes CRK Marek Kolasiński. 

Niniejszym pragniemy serdecznie zaprosić firmy z całego regionu do współpracy z naszym chińskim partnerem za pośrednictwem Centrum Rozwoju Komunalnego SA.

Osoba wyznaczona do kontaktu:
Pan Jakub Tomalkiewicz, Specjalista ds. rozwoju
E-mail: jtomalkiewicz@crk.com.pl
Tel. kom. +48 665 117 507

Dla wszystkich przedsiębiorców zainteresowanych współpracą przedstawiamy garść informacji na temat naszego nowego partnera: 

Dystrykt QingbaijiangOkręg Qingbaijiang jest jednym z okręgów administracyjnych miasta Chengdu, stolicy prowincji Sichuan. Zlokalizowany jest w północno-wschodniej części Chengdu, 17 km od centrum miasta, obejmuje 378 km2. Pod jego jurysdykcją znajduje się 11 miast (obszary uliczne?) i 123 administracyjne wioski (gminy/społeczności), łączna liczba ludności wynosi: 410 000. Okręg Qingbaijiang jest pierwszym okręgiem przemysłowym, zaprojektowanym i zbudowanym w południowo-zachodnich Chinach w "Pierwszym Planie Pięcioletnim " i stanowi solidną siłę przemysłową. Skupia cztery wiodące i stale rozwijające się gałęzie przemysłu m. in. nowych materiałów, inteligentnych urządzeń i produktów, urządzeń „smart energy” , ekologicznych materiałów budowlanych i uprzemysłowienia budownictwa, jak również dwie gałęzie przemysłu oparte o lokalne zasoby, są to produkcja nowych pojazdów użytkowych oraz przetwórstwo produktów naftowych i spożywczych. W tym miejscu znajduje się ponad 255 przedsiębiorstw, a okręg jest jedyną krajową bazą demonstracyjną dla nowego typu przemysłu („zielonych materiałów budowlanych”).

W ostatnich latach Okręg Qingbaijiang dąży do budowy międzynarodowego portu kolejowego w Chengdu, który obecnie jest w posiadaniu największej „centralnej stacji” dla transportu kontenerowego w Azji i jest najlepiej funkcjonującym oraz najbardziej konkurencyjnym portem kolejowym w Chinach. Jest on zatwierdzony jako Krajowe Centrum Kontroli Transportu, Centrum Kontroli Celnej, port importowy, z przeznaczeniem dla samochodów użytkowych i wyrobów mięsnych oraz jako Centrum Logistyki (typ B). Przez stację centralną przebiegają dwie sieci logistyczne/transportowe, rozwijające się w kraju i zagranicą. Na jego terenie zlokalizowane są przedsiębiorstwa reprezentujące trzy gałęzie przemysłu: logistykę, produkcję i obsługę handlową, które rozwijają się w sposób zrównoważony, a także będące w bardzo dobrej kondycji sektory innowacji i usług.

Dnia 1 kwietnia 2017 r. został oficjalnie otwarty port kolejowy Chengdu-Qingdaojiang w tzw. „Strefie Wolnego Handlu”, o powierzchni 9,68 km2. Położony jest w głównym obszarze międzynarodowego portu kolejowego w Chengdu. Kluczowe elementy, które będą rozwijane obejmują usługi portowe, takie jak międzynarodowa dystrybucja towarów i ich przeładunek, alokacja, wystawy, logistyka i magazynowanie, międzynarodowe spedycje, CBU i usługi finansowe, a także usługi nowoczesne, takie jak serwis informacyjny, nauka i technologia, expo oraz organizacja konferencji itd. Podjęte wysiłki mają na celu stworzenie ważnych połączeń komunikacyjnych w zachodniej arterii handlowej.

Poziom edukacji w Okręgu Qingbaijiang stale rośnie. Aktualnie otwartych jest 25 regularnych szkół średnich i podstawowych, 63 przedszkola, 1 szkoła specjalna i 1 szkoła średnia-zawodowa na poziomie krajowym oraz 1 uczelnia wyższa. W ostatnich latach Okręg Qingbaijiang aktywnie włączył się w Inicjatywę "Pasa i Szlaku", wzmacniając wzajemną wymianę i współpracę. Obecnie szkoły współpracują jako tzw. „szkoły siostrzane” z 15 odpowiednikami m.in. z Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii, USA, Australii itp., Prowadzone programy w zakresie wymian dotyczą studentów, kształcenia nauczycieli, seminariów naukowych, badań itp. Co roku ponad 30 studentów z Okręgu Qingbaijiang otrzymuje oferty od renomowanych na całym świecie uniwersytetów.