Umowy, w których chodzi o zobowiązania finansowe, różnią się w zależności od ich rodzaju. Z inną mamy do czynienia, gdy decydujemy się na kredyt w banku, a z inną, gdy chcemy wziąć szybką pożyczkę. Co należy wiedzieć o umowie pożyczki?

Umowa pożyczki – regulacje prawne

To, co powinna zawierać umowa pożyczki, reguluje Kodeks cywilny (oraz ustawa o kredycie konsumenckim, gdy umowa jest zawierana w wyspecjalizowaną instytucją pożyczkową). Mówi on między innymi, że – w dużym uproszczeniu – nawet jeśli pożyczamy kwotę większą niż 1000 zł od osoby prywatnej, rodziny, przyjaciela, powinniśmy spisać odpowiednią umowę.

Jest to nie tylko wymóg prawny, ale spore udogodnienie dla obu stron – w ten sposób zabezpieczamy się przed ewentualnymi problemami i niedopowiedzeniami. Każda umowa powinna być zawarta w formie pisemnej, przy czym dopuszcza się również, np. formę elektroniczną, w której podpisujemy się za pomocą tak zwanego podpisu elektronicznego.

Elektroniczny podpis czy cyfrowy podpis to uprzednio zweryfikowana we wskazanej placówce sygnatura online, dzięki której możemy logować się na strony instytucji rządowych (na przykład te związane z podatkami), dokonywać zmian online bez konieczności stawiania się w urzędzie czy chociażby zawierać umowy bez wychodzenia z domu.

Co powinna zawierać umowa pożyczki?

Standardowa umowa pożyczki online powinna zawierać takie elementy jak m.in.:

  • strony umowy

W tym przypadku chodzi o tak zwanego pożyczkodawcę (firma pożyczkowa) – jego pełną nazwę, adres siedziby, KRS, NIP oraz REGON oraz pożyczkobiorcę (my sami) – nasze imię, nazwisko, adres, numer PESEL, seria i numer dowodu osobistego, itd.;

  • kwotę pożyczki

Kwota, którą pożyczamy, musi być jasno wskazana.

  • czas trwania umowy

Wskazuje okres, przez jaki obowiązuje nas umowa pożyczki, czyli datę wzięcia pożyczki i zakończenia ważności zobowiązania na określonych w umowie warunkach;

  • całkowite koszty pożyczki

Pożyczka charakteryzuje się tym, że zazwyczaj oddajemy nieco więcej, niż pożyczamy. Bywają wyjątki, kiedy firma pożyczkowa oferuje pierwszą pożyczkę całkowicie za darmo, bez dodatkowych kosztów;

  • zasady i termin spłaty pożyczki

Deklarujemy, czy będziemy spłacać pożyczkę za pomocą przelewów internetowych, z jakiego konta dokonamy płatności, kiedy spłacimy całość, jak również otrzymujemy harmonogram spłat pożyczki;

  • warunki pożyczki

Powinniśmy też wiedzieć, że mamy możliwość spłaty zobowiązania wcześniej, jak to wpłynie na wysokość odsetek wynikających z czasu trwania umowy, co dzieje się w momencie spóźnienia się z ratą oraz jakie konsekwencje czekają nas w przypadku chęci zerwania umowy lub niedotrzymania jej w deklarowanym czasie;

  • reklamacja

Pożyczkodawca powinien poinformować nas, w jaki sposób możemy złożyć reklamację wobec jego usługi i do jakiej instytucji powinniśmy się zwrócić, zanim jeszcze dojdzie do sądowego rozstrzygnięcia sporu.

Czym różni się umowa kredytu od umowy pożyczki?

Termin „kredyt” zarezerwowany jest wyłącznie dla określonych przez prawo instytucji. Różnice w treści umowy kredytu i pożyczki mogą być znaczące. W większości przypadków decydując się na kredyt, musimy podać cel, na który chcemy zdobyć środki.

Ten cel zawarty jest w umowie, dodatkowo dowiadujemy się też, w jaki sposób bank może skontrolować, czy wydaliśmy pożyczone pieniądze na wskazany cel i co może się wydarzyć, jeśli stwierdzi, że tak się nie stało. Z punktu widzenia prawa pieniądze, które pozyskujemy z banku przez czas trwania umowy, nadal są jego własnością. Inna sytuacja występuje, gdy bierzemy pożyczkę w firmie pożyczkowej – całość kwoty prawnie jest nasza od początku trwania zobowiązania.

Pożyczka przez Internet – jak podpisać umowę?

Zazwyczaj decydujemy się na szybką pożyczkę online, chcąc zdobyć środki jak najszybciej. Udanie się do firmy pożyczkowej osobiście, podpisanie umowy może być w danym momencie niemożliwe. Niektóre duże instytucje pozabankowe zdecydowały się więc na innowacyjne rozwiązanie.

Część instytucji pożyczkowych pozwala bez zbędnych formalności, wygodnie złożyć wniosek przez Internet, aplikację mobilną, czy przez telefon. Wszystko, co musisz mieć, to ważny dowód osobisty, aktywny telefon komórkowy i swoje osobiste konto bankowe.

Przykładem może być umowa pożyczki w Vivus (RRSO 819,1%).

Pożyczka od osoby prywatnej – czy warto sporządzić umowę?

Nie tylko Kodeks cywilny zobowiązuje nas do sporządzenia umowy w przypadku pożyczenia kwoty większej niż 1000 zł, ale to samo powinien podpowiadać nam zdrowy rozsądek. Pożyczenie pieniędzy od osoby prywatnej, której nie znamy, może być wysoce ryzykowne i skończyć się dla nas konkretnymi roszczeniami. Z kolei pożyczka od rodziny czy przyjaciół jest na ogół dość krępująca, więc warto podejść do kwestii profesjonalnie, formalnie ustalając zasady.

Artykuł sponsorowany przez Vivus Finance sp. z o.o.

Pożyczkodawcą jest Vivus Finance sp. z o.o. - Reprezentatywny przykład dla kolejnej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony www.vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 819,1% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 2000; całkowita kwota do zapłaty 2400 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 10%; całkowity koszt pożyczki 400 zł (prowizja 383,60zł, odsetki 16,40zł); umowa na 30 dni. Stan na 28.03.2019 r. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy.