
| Źródło: Artykuł partnera
Wypożyczalnia wózków widłowych - sprawdź, czy wynajem się opłaca!

Na jakich zasadach odbywa się wynajem wózków widłowych?
W większości wypożyczalni wynajem wózków widłowych przebiega dość podobnie. Po wybraniu sprzętu, należy wybrać na jaki plan się zdecyduje - czyli jak długi będzie okres wynajmu, a następnie podpisać umowę i w wyznaczonym terminie odebrać sprzęt.
W okresie wynajmu wózkom widłowym powinno zapewniać się:
- bezpieczne miejsce postojowe (zadaszone, suche, o odpowiedniej - niezbyt wysokiej temperaturze),
- odpowiednie miejsce do tankowania / ładowania baterii - które będzie nieco na uboczu i zostanie wyposażone we właściwe środki bezpieczeństwa,
- prawidłową obsługę zgodną z instrukcją oraz zaleceniami Urzędu Dozoru Technicznego,
- użytkowanie tylko przez wyszkolonych operatorów, posiadających aktualne, ważne uprawnienia do operowania wózkami widłowymi.
O ile normalne ślady zużycia, powstałe w trakcie eksploatacji nie są niczym zaskakującym, o tyle, wypożyczający wózki powinien postarać się utrzymywać je w jak najlepszej kondycji, tak, aby ich stan techniczny nie uległ pogorszeniu.
Wynajem długoterminowy
Dokładny okres wynajmu wózków widłowych określany jest każdorazowo przez konkretne wypożyczalnie. Zazwyczaj przyjmuje się jednak, iż wynajem długoterminowy dotyczy urządzeń, które wynajmowane są na nieprzerwany okres powyżej 3 miesięcy.
Dłuższy okres najmu to zazwyczaj niższa cena za jednostkowy dzień.
Wynajem krótkoterminowy
Krótkoterminowy najem wózków widłowych to idealna okazja dla użytkowników, którzy potrzebują wózków widłowych na niedługi, określony czas (np. w przypadku oczekiwania na usunięcie awarii w posiadanym sprzęcie) bądź też podczas wzmożonej liczby zamówień i większej ilości pracy.
W tym przypadku choć dzienny koszt najmu wózka widłowego jest nieco wyższy, wynajem opłaca się jeszcze bardziej - trudno wyobrazić sobie zakup sprzętu, który potrzebny będzie w firmie zaledwie przez kilka dni.
Jakie urządzenia można wynająć w wypożyczalni?
Oferta wypożyczalni wózków widłowych jest zróżnicowana i w dużej mierze opiera się na lokalnym zapotrzebowaniu. W większości wypożyczalni znaleźć można jednak te same urządzenia (różniące się oczywiście markami):
- wózki widłowe elektryczne,
- wózki widłowe spalinowe,
- wózki widłowe terenowe,
- wózki Reach Truck.
Nieco mniej popularne są magazynowe wózki przegubowe z napędem elektrycznym.
Natomiast duże wypożyczalnie wózków często w swojej ofercie najmu posiadają także:
- platformy robocze (nożycowe oraz koszowe),
- wózki teleskopowe,
- czy też mniejsze urządzenia, takie jak: wózki paletowe elektryczne, czy paleciaki z masztem.
Co jest potrzebne, by podpisać umowę na wynajem wózka widłowego?
Sporządzenie umowy najmu jest konieczne, by wypożyczyć sprzęt. Co powinna zawierać taka umowa?
- podstawowe informacje dotyczące wynajmującego i najemcy,
- dane dotyczące urządzenia - jego parametrów, stanu technicznego,
- długość okresu najmu,
- warunki ewentualnego wypowiedzenia umowy,
- kwestie płatności,
- postanowienia dotyczące postępowania w przypadku awarii sprzętu bądź też uszkodzenia jego elementów.
To podstawowe elementy, jednak każda wypożyczalnia może posiadać nieco inaczej skonstruowane umowy, w których znajdą się również zapisy dotyczące np. przechowywania wózków widłowych czy nawet przygotowania sprzętu do oddania po skończonym okresie najmu.
Czy wynajem widlaka może być bardziej opłacalny niż jego zakup?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że na rynku wciąż przybywa wypożyczalni wózków widłowych, co oznacza, iż z ich usług korzysta się coraz chętniej. Zastanówmy się dlaczego? Jak to się stało, że wynajem sprzętu jest bardziej opłacalna niż zakup nowego wózka widłowego?
Obecnie, w niepewnych pod względem ekonomicznym czasach, nie każda firma może pozwolić sobie na zakup wielkogabarytowych wózków widłowych, szczególnie jeśli nie stanowią one podstawy obsługi lub mają być traktowane jako dodatkowy sprzęt. W tym momencie przedsiębiorcy starają się maksymalnie ograniczać wydatki oraz nie podejmować (o ile nie jest to konieczne) decyzji, które byłyby wiążące na najbliższe lata - tak jak zaciągnięcie kredytu czy podpisanie umowy dotyczącej sprzedaży ratalnej.
Z drugiej strony - firmy dysponujące nawet dużym budżetem także starają się czynić maksymalne oszczędności. Nigdy nie wiadomo jak potoczy się sytuacja związana zarówno ze światową pandemią, jak i rosnącą inflacją w Polsce. Stąd wynajem wózków widłowych stał się ostatnimi czasy najlepszym rozwiązaniem, które chroni budżet przed dużymi wydatkami (wózek widłowy elektryczny to wydatek rzędu około 75 tysięcy złotych wzwyż, a np. wózek wysokiego składowania to ponad 120 tysięcy złotych). W tym kontekście miesięczny lub dzienny koszt wynajmu jest dużo bardziej atrakcyjny i łatwiejszy do opłacenia.
Można by zadać pytanie - jaki jednak sens ma opłacanie wynajmu jeśli sprzęt wymagany jest w firmie na co dzień? Czy nie bardziej opłaca się go kupić? I choć większość argumentów przemawia za większą opłacalnością zakupu własnej maszyny, to zdarzają się sytuacje w których jest to technicznie niemożliwe - jak np. brak zdolności kredytowej. Wtedy wynajem wózków widłowych stanowi jedyne rozwiązanie pozwalające na uniknięcie przestojów w pracy magazynu czy przedsiębiorstwa.
Dodatkowe korzyści
Nie każdy wie, ale wynajem wózków widłowych to także wygodny sposób by uniknąć np. obowiązków związanych z formalnościami w Urzędzie Dozoru Technicznego, czy wszelakich przeglądów. Najemca nie musi martwić się resursem, ani okresowymi badaniami sprzętu, nie odpowiada także za jego konserwację czy ewentualne naprawy (o ile nie powstały w skutek nieprawidłowego użytkowania, a zużycia elementów).
Dodatkowo, wiele wypożyczalni wózków widłowych oferuje możliwość wykupienia sprzętu (ze specjalną zniżką) po skończonym okresie najmu.
Podsumowanie
Wynajem wózków widłowych może być niezwykle opłacalny zarówno dla małych firm o niedużym budżecie, jak i dla tych większych. Wózki widłowe doskonale sprawdzają się w pracach związanych z transportem poziomym oraz pionowym, a także składowaniem i kompletacją zamówień.
Jeśli jesteś przedsiębiorcą i nie możesz pozwolić sobie na zakup nowego czy używanego wózka widłowego - sprawdź oferty najbliższych wypożyczalni lub skontaktuj się z działającą na terenie całego kraju wypożyczalnią wózków widłowych Manitou.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj