
| Źródło: Artykuł partnera
Czy pompa ciepła do ciepłej wody użytkowej się opłaca?

Jak działa pompa ciepła do ciepłej wody użytkowej?
Pompy ciepła do c.w.u. to zazwyczaj urządzenia wykonane w technologii powietrze-woda. Oznacza to, że w pierwszej kolejności powietrze zasysane jest przez parownik, gdzie dochodzi do zetknięcia się powietrza z czynnikiem roboczym. Takie czynniki jak R32, charakteryzują się niską temperaturą wrzenia, dzięki czemu po zetknięciu się z ciepłym powietrzem, zamieniają się w gaz. Następnie, czynnik chłodniczy zasysany jest przez sprężarkę, gdzie gwałtownie wzrasta jego temperatura i ciśnienie. Ostatnim etapem jest przekazanie czynnika do skraplacza, który pełni funkcję wymiennika ciepła. W tym momencie czynnik oddaje ciepło do wody użytkowej.
Co daje nam pompa ciepła do ciepłej wody użytkowej?
Tak jak pompy ciepła, które kompleksowo ogrzewają nasz dom, tak urządzenia dedykowane do ciepłej wody użytkowej mają szereg zalet. Obecnie na rynku nie ma alternatywy, która przygotuje ciepła wodę użytkową tak efektywnie, tanio i ekologicznie.
Wygoda
W budynkach ogrzewanych konwencjonalnymi źródłami energii coraz częściej stosuje się pompy ciepła jako osobne urządzenie do ogrzania wody użytkowej. Dlaczego? Otóż dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zapomnieć w okresie letnim o podtrzymywaniu spalania, które służy tylko do zapewnienia odpowiedniej temperatury wody użytkowej. W taki sposób, możemy wygasić kocioł na cały okres wiosenno-letni.
Właściciele kotłów, w okresie letnim często korzystają z grzałek elektrycznych do podgrzania wody użytkowej. Przy obecnych cenach energii elektrycznej jest to jednak całkowicie nieekonomiczne. Pompy ciepła z wysokim parametrem COP nadal zawsze będą bardziej oszczędnym rozwiązaniem.
Tanie ogrzewanie
Pompy ciepła są obecnie jednymi z najtańszych źródeł ciepła na rynku. Koszt wytworzenia 1 kWh energii cieplnej za pomocą pompy ciepła może być nawet dwukrotnie niższy niż w przypadku konwencjonalnych źródeł energii. Ceny pelletu i ekogroszku w ostatnich miesiącach poszybowały w górę (nawet o kilkadziesiąt procent), co jeszcze bardziej uwypukla zalety pomp ciepła. Ponadto cena pompy ciepła, np. Shizen , do ciepłej wody użytkowej jest relatywnie niska, a sama inwestycja spłaca się już po kilku sezonach.
Ekologia
Pompy ciepła to przede wszystkim odnawialne źródła energii, które zawsze będą krok przed tymi konwencjonalnymi. Wysoka wydajność pomp ciepła przekłada się nie tylko na ekonomię ogrzewania wody użytkowej, ale również na środowisko. Pompy ciepła charakteryzują się niższym śladem węglowym niż najnowocześniejsze kotły 5 klasy.
Czy pompa ciepła do ciepłej wody użytkowej się opłaca?
Jesteśmy pewni, że powyższe zalety to wystarczające argumenty do rozwiania wszelkich wątpliwości na temat pomp ciepła do ciepłej wody użytkowej. Jest to z pewnością inwestycja, która się opłaca. Wyobraźmy sobie jednak, że możemy powyższe korzyści czerpać nie tylko podczas ogrzewania wody użytkowej, ale również ogrzewając dom. To właśnie zapewniają powietrzne pompy ciepła do c.o. oraz c.w.u. Są to urządzenia kompletne i całkowicie autonomiczne. Ich wysoka sprawność i bezobsługowość sprawiły, że inwestorzy coraz chętniej zamieniają konwencjonalne źródła energii na pompy ciepła. Nawet do ogrzewania dużych powierzchni. W taki sposób oszczędzamy przez cały rok, bez konieczności kupowania coraz droższych paliw konwencjonalnych.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj