Istnieje wiele sposobów na ochłodę, ale podczas letnich upałów nic nie zapewnia takiej ulgi jak dobra klimatyzacja. Właśnie rozpoczyna się zima, a więc czas, gdy zapominamy o istnieniu takich urządzeń jak klimatyzatory. To błąd, ponieważ właśnie sezon jesienno-zimowy jest najlepszym momentem na ich zakup.

Ceny klimatyzatorów w sezonie letnim i zimowym

Każdy lubi oszczędzać. Jednym ze sposobów na ograniczenie wydatków jest kupowanie rzeczy poza sezonem ich użytkowania, ponieważ wtedy dostępne są w niższych cenach. Klimatyzatory nie stanowią pod tym względem żadnego wyjątku. Ten sam sprzęt w sezonie jesienno-zimowym często możemy kupić nawet 500 zł taniej niż latem. Co za tym idzie, w granicach możliwości finansowych znajduje się wówczas wiele urządzeń, których nie moglibyśmy nabyć w standardowej cenie.

 

Jeśli interesuje nas klimatyzacja przenośna, to jedynym wydatkiem będzie zakup urządzenia. W przypadku wyboru klimatyzacji stacjonarnej trzeba liczyć się również z wydatkami związanymi z jej montażem. Także i pod tym względem sezon jesienno-zimowy pozwala zredukować wydatki. Firmy świadczące usługi związane z instalacją klimatyzatorów stacjonarnych mają wówczas mniej zleceń. Dzięki temu termin realizacji jest krótszy, a koszt montażu niższy.

Inne zastosowania klimatyzacji

Podstawowym zadaniem klimatyzatora jest obniżanie temperatury powietrza, ale wiele urządzeń wyposażonych jest jeszcze w dodatkowe tryby pracy. Klimatyzacja może umożliwiać:

 • osuszanie powietrza, a więc odprowadzanie z niego nadmiaru wilgoci – tryb ten jest bardzo przydatny w pomieszczeniach narażonych na zbyt wysoką wilgotność, która sprzyja rozwojowi chorobotwórczych pleśni i grzybów,
 • wentylacji, czyli wymiany powietrza między wnętrzem budynku a otoczeniem.
 • ogrzewanie powietrza.

 

W sezonie zimowym szczególnie ważny staje się tryb grzewczy, który bywa przydatny nie tylko w pomieszczeniach pozbawionych innych źródeł ciepła. Klimatyzator z funkcją grzania może stanowić podstawową metodę ogrzewania, a także alternatywę na przykład na wypadek awarii sieci grzewczej.

Najważniejsze zasady wyboru klimatyzatora

Korzyści płynące z zakupu klimatyzacji zimą nie powinny skłaniać do wyboru konkretnego urządzenia pod wpływem impulsu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przejrzeć ranking klimatyzatorów oraz skorzystać z poniższych wskazówek.

 

Klimatyzator stacjonarny czy przenośny

Montaż klimatyzacji stacjonarnej wymaga ingerencji w strukturę budynku w celu połączenia jednostki zewnętrznej z wewnętrzną. W mieszkaniach, kamienicach i wynajmowanych nieruchomościach dokonywanie takich działań jest zabronione bez wcześniejszego uzyskania odpowiednich zezwoleń.

 

W klimatyzatorze przenośnym wszystkie części urządzenia znajdują się w jednej obudowie. Instalacja takiego urządzenia nie wymaga zatem naruszania ścian budynku. Różnica ta powoduje, że w niektórych obiektach klimatyzatory przenośne stanowią jedyny typ klimatyzacji, na który można sobie pozwolić.

 

To nie wszystko, ponieważ pod uwagę warto wziąć również kwestie finansowe. Klimatyzator przenośny można bez problemu zamontować samodzielnie, natomiast instalacja klimatyzacji typu split wymaga korzystania z usług fachowców. Koszt realizacji takiego zlecenia wynosi od 600 zł wzwyż.

Moc chłodnicza klimatyzatora

Najważniejszym parametrem klimatyzatora – zarówno stacjonarnego, jak i przenośnego – jest moc chłodnicza. To właśnie ona decyduje o tym, czy sprzęt sprawdzi się w konkretnym pomieszczeniu. Zapotrzebowanie na nią uzależnione jest od metrażu pokoju oraz od tempa jego nagrzewania. Przyjmuje się, że minimalnie na 1 m² powinno przypadać przynajmniej 0,081 kW mocy chłodniczej.

 

Czynniki zwiększające zapotrzebowanie na moc chłodzącą to:

 • okna i ściany zewnętrzne skierowane na południowy zachód,
 • lokalizacja pomieszczenia na poddaszu,
 • słaba izolacja termiczna budynku,
 • obecność w pomieszczeniu dużej liczby sprzętów elektrycznych,
 • częste przebywanie w pokoju dużej liczby osób.

 

Inne ważne parametry klimatyzatorów

Pozostałe kwestie, które warto uwzględnić podczas wyboru klimatyzatora to:

 • przepływ powietrza – ma wpływ na czas potrzebny do uzyskania optymalnej temperatury,
 • obecność funkcji swing – zapewnia równomierne chłodzenie powietrza,
 • zakres temperatur,
 • rodzaj wykorzystywanego czynnika chłodniczego – dla środowiska najbardziej przyjazny jest propan, oznaczany symbolem R290.

 

Oczywiście, istotną rolę odgrywa również stosunek możliwości urządzenia do jego ceny, czyli opłacalność zakupu.