Każdy, kto chociaż raz remontował czy wykańczał dom lub mieszkanie wie, jak ciężka to praca. Wybór odpowiednich materiałów i technik, rozplanowanie powierzchni i zaprojektowanie wnętrz to jedne z najtrudniejszych zadań.

Nie ułatwia go rynek oferujący setki modeli, kolorów, kształtów i materiałów. Począwszy od farb, poprzez panele podłogowe, na karniszach czy dywanach kończąc. O ile wybór tych ostatnich może być kwestią gustu, o tyle dobór armatury do łazienki czy oświetlenia kuchni wymaga dłuższego przemyślenia i planowania.

Armatura do łazienki – zakup na lata

Wszelkiego rodzaju baterie umywalkowe, prysznicowe czy wannowe to elementy mocno eksploatowane. Codziennie zakręcane, odkręcane, dociskane czy odchylane sprawia, że muszą być wykonane z trwałych materiałów, a jednocześnie być praktyczne w użyciu i ładne. Nic bowiem tak nie irytuje jak przedmiot codziennego użytku, który zwyczajnie razi w oczy, czy utrudnia korzystanie z niego.
A tak może zdarzyć się w przypadku otwartej baterii umywalkowej, na której notorycznie pojawia się trudny do usunięcia osad, czy źle wyprofilowanych wieszaków na ręczniki, które pomimo, że eleganckie, okazują się zupełnie niepraktyczne. Dlatego projektując łazienkę, a następnie wykańczając ją, warto zwrócić uwagę na najdrobniejsze nawet szczegóły.
Czy metal, z którego wykonane są kurki przy wannie, nie zachodzi osadem? A ten przy panelu prysznicowym nie odbarwia się w kontakcie ze środkami czystości? Czy w przytwierdzonej na stałe mydelniczce nie zbiera się woda tworząca nieestetyczną plamę? I wreszcie, czy wszystkie elementy tworzące armaturą do łazienki współgrają ze sobą i sprawiają, że każda wizyta w łazience to przyjemność?

Oświetlenie kuchni – czyli jasne serce domu


Niezależnie od ilości i wielkości sypialń, pokoi dziennych czy też łazienek, najważniejszym pomieszczeniem w domu, gdzie praktycznie toczy się całe życie rodzinne, jest kuchnia. Tu każdy dzień się zaczyna – od śniadania – i każdy kończy – kolacją. W kuchni najczęściej stoi stół, przy którym jedni pracują, inni odrabiają lekcje czy bawią się, a wszyscy jedzą. To też miejsce, gdzie jedzenie jest przygotowywane. Dlatego tak ważne jest odpowiednie oświetlenie kuchni. Biorąc pod uwagę mnogość czynności, które tutaj się odbywają, warto dobrze rozplanować punkty świetlne w tym pomieszczeniu. Należy zadbać o to, by źródło światła znajdował się nad stołem. Może to być jedna duża wisząca lampa lub instalacja złożona z kilku mniej lub bardziej regularnie rozstawionych żarówek. Doświetlone powinny być też blaty kuchenne, na których przygotowywane jest pożywienie.
Dobry pomysłem jest również oświetlenie za pomocą listew LED podłogi, by uniknąć konieczności zapalania górnego światła w nocy, gdy trzeba udać się do kuchni po szklankę wody.

Odpowiednio dobrana armatura do łazienki, oświetlenie kuchni i pozostałe dodatki do domu tworzą jego klimat. To właśnie te pasujące do siebie elementy sprawiają, że dom ma przysłowiową duszę. Stworzenie tej atmosfery i dopracowanie stylu to praca warta wysiłku i wymagająca czasu. By jednak ten ostatni ograniczyć, warto wykańczać wnętrze materiałami i dodatkami do domu pochodzącymi z jednego źródła. To spowoduje, że łatwiej będzie zachować styl, ale też oszczędzić czas przeznaczony na zakupy w dommania.pl