Kto nie kocha kultowych filmów i seriali kostiumowych? Historie z dawno minionych epok pozwalają nam oderwać się od codzienności. Zachwycająca estetyka popularnych ostatnio produkcji zrobiła tak wielkie wrażenie, że moda na XIX wiek wróciła zarówno w stylizacjach ubraniowych jak i w aranżacjach wnętrz. Zobacz, jak zaprojektować sypialnię, w której mogłaby wypoczywać dama z tamtej epoki urodzona w Wielkiej Brytanii.

Przede wszystkim delikatne kolory 

Okres regencji, do którego będziemy odnosić się w tym artykule, w Wielkiej Brytanii trwał od roku 1790 do 1830. Był to czas inspiracji kulturami starożytnej Grecji, Rzymu oraz Egiptu, czas bogato zdobionych wnętrz pełnych przepychu. Jednak tłem tych dekoracji były zazwyczaj barwy pastelowe: błękit, ciepły beż, pistacja. Odtworzyć je możemy z pomocą odcieni z palety Tikkurila Feel the Color takich jak J484 Castle, H353 Forget me not czy X388 Chablis. 

Wybierając te opcje kolorystyczne, będziemy mogli stworzyć wnętrze w stylu angielskiej regencji. Jednocześnie są one na tyle uniwersalne, że w wypadku decyzji o zmianie stylu aranżacji (www.tikkurila.pl) nie będzie wymagane ponowne malowanie ścian. 

Skąd wziąć odpowiednie meble? 

Meblowanie sypialni z wykorzystaniem autentycznych antyków nie leży w możliwościach znakomitej większości z nas. Jednak wielu współczesnych projektantów inspiruje się okresem regencji, tworząc zachwycające łóżka, szafy czy komody. Prawdziwe perełki można znaleźć także na pchlich targach!
Rodzaje drewna, których powinniśmy szukać, to  mahoń, orzech i dąb. Bieliźniarka na charakterystycznych wygiętych nóżkach oraz wygodny fotel o rzeźbionych podłokietnikach wystarczą, by stworzyć pożądany efekt! Dobrym tłem dla nieco ciemniejszych mebli będzie złamana biel; na przykład F485 Damask lub K503 Palace z kolekcji  Tikkurila Feel the Color. 

Klimatyczne akcesoria w aranżacji sypialni

W okresie regencji modne były ozdoby neoklasycystyczne, z motywami roślinnymi oraz pastoralnymi. Często zobaczyć można było płaskorzeźby, jednak ta decyzja aranżacyjna mogłaby być  trudna w realizacji. Obowiązkowy natomiast jest co najmniej jeden portret w złotych ramach powieszony na ścianie! Łóżko można natomiast przykryć klimatyczną narzutą, na której położycie kilka poduszek w charakterystyczne paski. 

Detale odgrywają ogromną rolę w estetyce wnętrza. Do osiągnięcia pożądanego efektu wystarczą odpowiednie dodatki oraz dopasowany do wybranego stylu kolor ścian.