Jak wiadomo zawsze zależy nam na tym, aby wnętrze naszego mieszkania było jak najładniejsze.

W tym celu stosujemy różnego rodzaju ozdoby czy dodatki. Jednak projektując wnętrze nie możemy zapomnieć o naszych oknach. Jedną z metod na okna są rolety rzymskie. Możemy kupić je w większości sklepów, jednak są tacy co postawią na samodzielne wykonanie. Ważną informacją jest to, że praktycznie każdy z nas może zrobić rolety rzymskie. Wystarczy nam jedynie troszkę czasu, zdolności manualnych i odpowiednich narzędzi. Zatem w jaki sposób wykonać rolety rzymskie? Zacznijmy od tego jaki materiał najlepiej wybrać. Jeśli chcemy stworzyć rolety rzymskie zaciemniające warto zdecydować się na grube tkaniny. Więc analogicznie stosując materiały nieco lżejsze uzyskamy rolety, które przepuszczają więcej światła.

Jak wykonać rolety rzymskie?

Przejdźmy teraz do samego wykonania. Po pierwsze cały proces musimy rozpocząć od wymiaru rolety. Tutaj warto wziąć pod uwagę sposób mocowania – do sufitu, do ramy okiennej czy też do ściany. Po określeniu dokładnego wymiaru musimy doliczyć jeszcze odpowiednią ilość materiału. Powinniśmy dodać 8 cm do szerokości rolety, czyli po 4 cm z każdej strony. Ponadto musimy dodać 8 cm na podwinięcie od dołu rolety, a także miejsce na obciążnik. Dodatkowo od góry musimy przeznaczyć 5 cm. Co więcej nie możemy zapomnieć o dodatkowej ilości materiału na fiszbiny i kanalik. Jest to zależne od grubości patyczków oraz ilości kanalików.

Jeśli mamy wymierzony już kawałek materiału zgodnie ze wskazówkami powinniśmy przystąpić do zaznaczenia ołówkiem odpowiednich linii. Kolejny krok to zaprasowanie boków po 4 cm po czym składamy je w pół i przyszywamy. Taki sam proces wykonujemy w górnej krawędzi, a następnie przyszywamy taśmę rzepową po lewej stronie rolety. Teraz musimy zaprasować dolną krawędź, złożyć ją w pół, zagiąć do środka i zaprasować. Wzdłuż bocznych krawędzi należy przeszyć zaprasowany kawałek. Kolejny krok to zaprasowanie miejsc, w których będą kanaliki po to, aby układały się w jedną stronę. Teraz musimy rozłożyć tkaninę na lewą stronę oraz złożyć ją wzdłuż linii zaprasowania.

Kolejne kroki

Aby utworzyć kanalik szyjemy około 1 cm od brzegu zagięcia. Teraz do utworzonych kieszonek należy włożyć obciążnik. Przyszyta wcześniej taśma rzepową posłuży nam do zamocowania rolety przy mechanizmie. Musimy jeszcze rozłożyć na niej wyprostowaną żyłkę. Jeśli mamy już żyłkę to teraz musimy przyszyć kółeczka do wcześniej wykonanych kanalików, aby przepuścić przez nie żyłkę. To już wszystko – nie pozostaje nam nic innego jak tylko przywiesić roletę na oknie. Jak widać sam proces tworzenia rolety rzymskiej nie jest skomplikowany, a aby ją wykonać wystarczy nam tylko trochę chęci i czasu oraz odpowiednich narzędzi. Jeśli wykonamy ją sami to bez wątpienia zaoszczędzimy pieniądze, a co najważniejsze będziemy mieć satysfakcję. Więcej praktycznych porad dotyczących rolet rzymskich możemy znaleźć na blogu alena-firany.pl. Całość nie zajmie nam więcej niż kilka godzin.