Poszukujesz krajalnicy, która spełni twoje oczekiwania? Podpowiadamy, w jaki sposób wybrać odpowiedni typ urządzenia.

Urządzenia zaliczane do gatunku AGD to sprzęty, które nie tylko ułatwiają nam pracę w kuchni, ale dodatkowo skracają czas przygotowania posiłków. Jednym ze sprzętów, który bezsprzecznie powinien znaleźć się w dosłownie każdym domu jest krajalnica. Wspomniane urządzenie może z powodzeniem służyć zarówno do krojenia pieczywa, jak i różnego rodzaju wędlin, warzywa czy też serów. Niemniej jednak w chwili obecnej na polskim rynku dostępne są różnego rodzaju krajalnice. Jak wobec tego wybrać model, który w 100% spełni nasze oczekiwania?

Krajalnica wolnostojąca czy do zabudowy?

Jak wskazuje na to już sam podtytuł, dostępne obecnie urządzenia AGD – w tym oczywiście krajalnice – dzielimy na dwa rodzaje, a mianowicie do zabudowy oraz wolnostojące.

Krajalnice do zabudowy

Krajalnice do zabudowy polecane są głównie dla osób projektujących kuchnię lub też będących w trakcie remontu wspomnianego pomieszczenia. Niewątpliwą zaletę krajalnic do zabudowy stanowi fakt, iż mogą one znajdować się w przeznaczonej na ten cel szafce bądź też szufladzie. To świetne rozwiązanie dla minimalistów oraz osób, które pragną ograniczyć ilość sprzętów zajmujących miejsce na kuchennym blacie. Przykładowym modelem tego rodzaju jest krajalnica Graef Una 98.

Krajalnice wolnostojące

To uniwersalny rodzaj krajalnic, który możemy wykorzystać zarówno do krojenia pieczywa, jak i wędlin czy też serów. Zaletą krajalnic wolnostojących jest możliwość ulokowania urządzenia w niemalże dowolnym miejscu w kuchni.

Nóż krajalnicy

Nóż obrotowy stanowi swego rodzaju serce krajalnicy. Warto zwrócić uwagę na jego jakość, bowiem to właśnie ona w największym stopniu decyduje o trwałości i niezawodności urządzenia. Najlepiej, jeśli nóż wykonany jest ze stali nierdzewnej bądź też tytanu. Przykładem sprzętu wyposażonego w stalowy nóż jest krajalnica Zelmer ZFS 1005X.

Warto dodać, iż w ofercie producentów znajdują się krajalnice wyposażone w ostrza gładkie lub też z ząbkami. Noże gładkie umożliwią precyzyjne krojenie wędlin bądź też serów, z kolei noże z ząbkami posiadają uniwersalne zastosowanie. Z tego też względu zdecydowana większość krajalnic wyposażona jest właśnie w noże z ząbkami.

Korpus urządzenia

Korpus krajalnicy – podobnie jak nóż – również wywiera spory wpływ na wytrzymałość opisywanego sprzętu AGD. Może on być wykonany z tworzywa sztucznego bądź też stali i metalu.

Korpusy, do których produkcji wykorzystano tworzywo sztuczne odznaczają się lekką wagą, dzięki czemu ich przenoszenie nie sprawi nam żadnego problemu. Ponadto ceny takich krajalnic są nieporównywalnie niższe od sprzętów, których korpus wykonano ze stali i metalu. Wśród tego typu modeli znajdujemy np. krajalnicę Adler AD 4701.

Chociaż – jak zostało to już wspomniane – obudowy ze stali i metalu odznaczają się wyższą wagą, to jednak są one również bardziej wytrzymałe i mniej podatne na uszkodzenia.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Aspekt bezpieczeństwa odgrywa niezwykle ważną rolę, a to ze względu na zamontowany w krajalnicy nóż. Dlatego też wybierając odpowiednią krajalnicę zawsze powinnyśmy zwracać uwagę na typy zabezpieczeń. Jednym z najważniejszych jest ochrona przed przypadkowym włączeniem. Jak to działa w praktyce? Otóż aby uruchomić krajalnicę należy nacisnąć i dodatkowo przytrzymać przycisk. W innym przypadku nóż maszyny nie zostanie wprawiony w ruch.

Warto również zwracać uwagę na element określany mianem dociskacza. Jak sama nazwa wskazuje, jego zadaniem jest dociśnięcie np. pieczywa do powierzchni noża. W praktyce dociskacz chroni palce przed przypadkowym skaleczeniem.

 Wszystkie, opisane w artykule modele urządzeń dostępne są w sklepie internetowym eMAG.pl - krajalnice