Kiedy zdecydujemy się na skorzystanie z danej usługi – chcemy zazwyczaj wiedzieć do czego się ona będzie sprowadzać i jak będzie wyglądać. Także w wymiarze technicznym. Nie inaczej jest z instalacją paneli fotowoltaicznych. Jest więc kilka rzeczy, które dobrze jest poznać przed zamówieniem usługi ich instalacji.

Przed instalacją paneli fotowoltaicznych

Żeby dać baterii fotowoltaicznej możliwość zaoszczędzenia dla nas dużych pieniędzy – powinniśmy najpierw wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak:

  • Nasłonecznienie miejsca pod instalację fotowoltaiczną
  • Kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych
  • Czynniki atmosferyczne
  • Dopływ chłodzącego powietrza
  • Ochrona odgromowa fotowoltaiki

Jakie jest najlepsze miejsce dla paneli fotowoltaicznych?

Pod instalację fotowoltaiczną warto wybrać więc miejsce o dobrym nasłonecznieniu. Na naszej półkuli najlepiej nada się do tego skierowana na południe cześć pochyłego dachu, o możliwie jak największym nasłonecznieniu. Jest to wersja optymalna – jeśli będziemy mogli ją zastosować nasze uzyski energii będą najwyższe.

Warto podkreślić jednak fakt, że zainstalowanie paneli na części dachu skierowanej w innym kierunku niż południowy, nie zmniejszy znacząco tempa gromadzenia energii. Podobnie będzie także w przypadku niewielkiego nasłonecznienia. Dzieje się tak dlatego, że na polskim rynku oferowane są panele, które osiągają wysokie wyniki w warunkach środkowoeuropejskich. Innymi słowy odpowiednio mniejsze nasłonecznienie – na przykład podczas krótkich i ciemnych, zimowych dni – nie zakłóci dostaw naszej energii.


Alternatywa dla pochyłego dachu

Przy wyborze odpowiednio nasłonecznionego miejsca nie musimy ograniczać się jedynie do dachu. Dobrym pomysłem może także okazać się spożytkowanie odpowiednio dużego terenu bezpośrednio na ziemi, na przykład przed naszym domem, lub na działce. Alternatywnym rozwiązaniem jest także skorzystanie z elewacji budynku, bateria będzie wtedy ustawiona pionowo. W przypadku jednak ułożenia jej w położeniu poziomym, np. na płaskim dachu, lub ziemi – pamiętać powinniśmy o regularnym zdejmowaniu z niej warstw śniegu.

Dobór baterii fotowoltaicznej do odpowiedniego miejsca

Kiedy wygospodarowaliśmy na naszą baterię fotowoltaiczną odpowiednio dużo miejsca – czeka nas najważniejsze zadanie. Chodzi mianowicie o wytypowanie odpowiedniego jej rodzaju. Warto wybrać dobrze, po wcześniejszej konsultacji z ekspertem – od tego wyboru zależeć będzie jakość energii, którą pozyskiwać będziemy przez długie lata.


Źródło: https://www.jkt-solar.pl/

Jeśli nie mamy jednak możliwości umieszczenia baterii fotowoltaicznej na pochyłym, skierowanym na południe dachu, na którym przewidywane nasłonecznienie powinno być największe – warto rozważyć zakup odpowiednio silniejszej instalacji. Należy także wybrać taką, która dopasowana jest do polskiego klimatu, o niewielkiej insolacji.

Instalacja fotowoltaiki

Ostatnim etapem procesu instalacji baterii fotowoltaicznej jest jej bezpośrednie założenie. Zajmuje się tym ekipa techniczna firmy, w której złożyliśmy zamówienie na panele. Ustawia ona na początku specjalny stelaż, do którego domontowywane są następnie panele i falownik.

W rezultacie otrzymujemy narzędzie, dzięki któremu znacząco zmniejszymy nasze rachunki za prąd. Uniezależnimy się ponadto częściowo od dostaw z elektrowni: zarządzamy samodzielnie nad produkcją, zużyciem i sprzedażą nadwyżek energii.

Podsumowanie

Sama instalacja paneli fotowoltaicznych jest błyskawiczna – zajmuje zazwyczaj kilka godzin. Dłuższy i ważniejszy jest za to cały proces wyboru odpowiednich paneli, które sprawdzą się w wygospodarowanym przez nas miejscu. Ważne więc byśmy wybrali indywidualnie dopasowane do nas rozwiązanie.