Decyzja o wyborze pompy ciepła zapadła? Bardzo dobrze, gdyż urządzenia grzewcze wykorzystujące odnawialne źródła energii są przyszłością. Pozostaje jednak pytanie, co będzie bardziej kompatybilne z pompą ciepła - nowoczesne ogrzewanie podłogowe, a może tradycyjne grzejniki?

Ogrzewanie podłogowe - czym jest?

Ogrzewaniem podłogowym, inaczej podłogówką, nazywamy potocznie system niskotemperaturowego ogrzewania płaszczyznowego, instalowanego w podłodze i zasilanego wodą grzejną. W takim przypadku można, ale nie trzeba dodatkowo instalować innych rodzajów grzejników, bo funkcję grzejnika przejmuje właśnie podłoga, a raczej instalacja która będzie się pod nią znajdować. Ogrzewanie podłogowe rozprowadza ciepło równomiernie po całej powierzchni podłogi, zapewniając komfort cieplny mieszkańcom, a ciepło promieniuje na całe pomieszczenie, utrzymując je na zadowalającym poziomie. 

Ogrzewanie podłogowe z pompą ciepła - dlaczego warto?

Mówi się o tym, że połączenie pompy ciepła i ogrzewania podłogowego to najlepszy duet. Dlaczego? Dla pompy ciepła najlepsze będzie ogrzewanie płaszczyznowe, dla którego temperatura zasilania waha się w przedziale 27 – 35 stopni Celsjusza. Urządzenie będzie działało wówczas bardzo wydajnie. Warunek ten spełnia właśnie niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe, które pozwoli w pełni wykorzystać cały potencjał pompy ciepła. Grzejniki z pompą ciepła - jakie wybrać?

Czy pompy ciepła nie będą działały z grzejnikami? Oczywiście, będą. Warto tylko, decydując się na grzejniki z pompą ciepła, pamiętać o tym, jakie grzejniki wybrać, aby duet ten jak najbardziej zoptymalizować. Lepsze od tradycyjnych grzejników żeliwnych będą grzejniki płytowe, klimakonwektory oraz grzejniki kanałowe z konwekcją wymuszoną. Będą one miały właściwości podobne do podłogówki, a więc cechować będą się niskotemperaturowością, co sprawia, że pompa ciepła będzie działała bardzo wydajnie. 

  • Grzejniki płytowe - ich zaletą są płaskie i duże powierzchnie, które przekazują ciepło poprzez promieniowanie (tak jak  w przypadku podłogówki). To obecnie najczęściej spotykany model grzejnika. Ma stosunkowo niewielką pojemność wodną, co przekłada się na szybkie reagowanie na zmiany zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniu. Zbudowane są z jednej do trzech płyt i ożebrowania zwiększającego ich wydajność grzewczą.
  • Klima konwektory - z wyglądu przypominają grzejniki, jednak posiadają wbudowane wentylatory, które wymuszają przepływ powietrza ciepłego lub chłodnego. Co za tym idzie - możliwe jest dzięki nim chłodzenie pomieszczenia. 
  • Grzejniki kanałowe z konwekcją wymuszoną - przeznaczone do zamontowania w bliskości dużych przeszkleń. Umieszczane są w podłodze, tuż przy szybie. Wyposażone w wentylatory, które reagują jeśli temperatura obniży się do określonego poziomu i podwyższają dynamikę przepływu powietrza.

Tradycyjne grzejniki wysokotemperaturowe a pompa ciepła

Grzejniki  wysokotemperaturowe posiadają o wiele wyższą temperaturę wody zasilającej, niż niskotemperaturowe - te ostatnie osiągają bowiem wartość dla wody zasilającej ok 30-40°C , podczas gdy tradycyjne aż 60 – 75°C! Przy tak wysokich wartościach pompy ciepła nie będą działały tak efektywnie. Jednak jeśli nie ma możliwości wymiany grzejników na niskotemperaturowe, dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie wysokotemperaturowej pompy ciepła, są to jednak urządzenia drogie. Pompy ciepła w Ostrowie Wielkopolskim, Poznaniu czy innych większych miastach, ale też w wielu małych miasteczkach i wsiach, montowane bywają pomimo tych kosztów, a to dzięki specjalnym dotacjom rządowym. 

Podsumowując, jeśli stoimy przed wyborem między ogrzewaniem podłogowym z pompą ciepła a grzejnikami, które miałyby działać wraz z pompą ciepła, zdecydowanie bardziej poleca się wybór ogrzewania powierzchniowego podłogowego. Nie oznacza to jednak, że połączenie pompy ciepła i grzejników skazane jest na porażkę. Warto jednak dobrze dobrać rodzaj i moc, aby cała instalacja pozostała w pełni wydajna.