
Jakie znicze palą się najdłużej i jak poprawić ich żywotność?

Szklane znicze - co wpływa na ich żywotność?
Palenie ognia na cmentarzu to zwyczaj, który towarzyszy nam już od setek lat. Dawniej praktykowali go Słowianie, podczas ceremonii Dziadów. Blask płomienia miał z jednej strony pokazywać duszom zmarłych drogę do domu, z drugiej miał za zadanie zapewnić im ciepło. Dziś to przede wszystkim symbol pamięci, a także sposób na udekorowanie grobu bliskiej osoby. Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na duży znicz, czy mniejszą wersję, największe znaczenie ma rodzaj wkładów. Obecnie na rynku dostępne są wkłady olejowe, parafinowe oraz woskowe. Jeśli chodzi o długość palenia, najlepiej pod tym względem wypadają właśnie olejowe, które mogą palić się nawet cztery razy dłużej w porównaniu do parafinowych. Najgorzej wypada wosk. Co istotne, nie ma zasadniczych różnic jeśli chodzi o cenę poszczególnych wkładów, dlatego zdecydowanie warto wybrać najlepsze z nich. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?
- Jeśli chcemy, aby grób był oświetlony co najmniej przez kilka dni, najlepszym rozwiązaniem będzie znicz duży szklany, z uwagi na fakt, iż jest on w stanie pomieścić największy wkład. Im większa ilość mieszanki oraz im dłuższy knot, tym dłużej utrzyma się płomień. Sprawdźmy zatem jaka jest masa wybranego przez nas wkładu, gdyż świadczy ona o tym jaką ilość materiału wykorzystano.
- Niestety na rynku można dostać również niskiej jakości wkłady, które palą się znacznie krócej. Jeśli na powierzchni zauważamy charakterystyczne pęcherzyki, oznaczają one, że parafina została poddana procesowi spieniania. To z kolei przełoży się nie tylko na skrócenie czasu palenia, ale jednocześnie na zmniejszenie wielkości płomienia.
- Wybierając znicz duży zwróćmy uwagę na grubość knota. Jeśli jest ona zbyt duża, świeca będzie paliła się bardzo szybko. Z kolei gdy wybierzemy wkład z cienkim knotem, jest duże ryzyko, że płomień będzie ciągle gasnąć.
Wielu osobom podobają się znicze odkryte. Nic w tym dziwnego, prezentują się bardzo stylowo, pozwalając na podziwianie blasku ognia bez jakiejkolwiek osłony. Niestety, trzeba mieć na uwadze fakt, iż takie wersje palą się zdecydowanie najkrócej, zazwyczaj około 24 godzin i to tylko w sytuacji gdy pozwalają na to warunki atmosferyczne.
Sposoby na wydłużenie czasu palenia
Wybór odpowiedniego wkładu to podstawa, niemniej jednak możemy wpłynąć na żywotność świecy stosując kilka praktycznych trików, które dla uzyskania najlepszych efektów warto stosować jednocześnie.
- Dobrą praktyką jest przycięcie knota jeszcze przed jego zapaleniem. Długość powinna wynosić około 0,5 - 1 cm. W tym celu najlepiej posłużyć się cążkami. Jakie efekty możemy dzięki temu uzyskać? Przede wszystkim szklane znicze będą palić się wolniej, nie dymiąc. Płomień będzie regularny, a przy tym nie trzeba będzie martwić się nadmiernym przegrzewaniem szklanych ścianek.
- Gdy zapalimy wkład, zwróćmy uwagę na to czy wosk wypala się równomiernie, a powierzchnia jest płaska. Ważne jest zatem, aby świeca była ustawiona prosto. Jeśli pojawi się charakterystyczny tunel, a boki pozostaną niewypalone, niestety już nic więcej nie da się zrobić.
Alternatywą dla osób, które chcą uprościć cały proces są znicze elektryczne. Te nowoczesne wersje nie mają sobie równych jeśli chodzi o długość działania. To także dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą działać w duchu less-waste, ograniczając produkcję śmieci. Wkłady elektryczne mogą “palić się” nawet miesiąc. Po tym czasie wystarczy po prostu wymienić baterie. Na rynku można znaleźć także bardziej ekologiczne egzemplarze, zasilane energią słoneczną.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj