Karnisze podkreślają styl każdego wnętrza. Są elementem niezbędnym, jeżeli zamierzamy stworzyć klimatyczną oprawę okien w połączeniu z firanami i/lub zasłonami. Są rozwiązaniem o tyle uniwersalnym, że duży wybór kolorów, materiałów, z których są wytworzone i efektów dekoracyjnych pozwala na dopasowanie ich do każdej aranżacji.

Kilka rad, jak dobrać karnisze do wnętrza

Karnisze to pozornie mało rzucający się w oczy element wykończeniowy. Jeżeli są dobrze dobrane, potrafią uwydatnić klimat pomieszczenia, ale i odwrotnie - źle dopasowane, mogą zepsuć cały efekt wizualny. Warto więc poświęcić trochę czasu na właściwy ich dobór.

Kilka pytań, które należy sobie zadać, aby wybór był łatwiejszy:

 1. Czy preferujemy same firany czy zestawienie ich z zasłonami?
  W zależności od tego powinniśmy wybrać albo pojedyncze albo podwójne karnisze.
 2. Na jakiej powierzchni ściany zamontowane są okna?
  Jeżeli jest to jedno, dwa okna, a pomiędzy nimi jest sporo wolnej powierzchni ściany, można wybrać karnisze montowane do ściany. Jeśli natomiast okna zajmują całą szerokość ściany albo są tak wysokie, że nad nimi nic się już nie zmieści, konieczne będzie wybranie karniszy z mocowaniem do sufitu.
 3. Jakiego rodzaju firany/zasłony zamierzamy wieszać?
  Bardziej chodzi o ich wykończenie u górze, ponieważ mogą być takie, które wiesza się na metalowych kołach, szelkach, wszytym tunelu lub taśmie marszczącej. W zależności od tego trzeba dobrać kształt karnisza. Karnisze kwadratowe to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala na zawieszenie na nich firan na żabkach, ale już trudno wyobrazić sobie możliwość zastosowania zasłon na metalowych kółkach. Tutaj już muszą być karnisze okrągłe.
 4. Jakiej wielkości mamy wnętrze?
  Jeżeli jesteśmy posiadaczami dużego apartamentu, możemy sobie pozwolić na grube karnisze, które tylko dodadzą charakteru. Natomiast jeżeli jest to przykładowo malutka sypialnia, zastosujmy cienkie karnisze, bo te grube mogłyby zdominować aranżację, a przy tym wyglądać groteskowo.
 5. W jakim stylu urządzone będzie pomieszczenie?
  We wnętrzach minimalistycznych z reguły zastosujemy karnisze jak najprostsze, zarówno w swej budowie (bez żadnych dodatków, dekoracyjnych zakończeń), jak i kolorze (polecane są: biel, czerń lub odcień metalu). Gdy bardziej preferujemy wnętrza klasyczne, karnisze mogą być ozdobione na końcach żłobieniami, a w przypadku pomieszczeń glamour do wyboru są przykładowo kryształowe końcówki. Wiadomo też, że inne karnisze można zawiesić w salonie czy sypialni, a inne w pokoju dziecięcym - tutaj też jest pole do popisu np. w kwestii kolorów (różne barwy, a nawet pastelowe kolory). 

Karnisze należy dobrać jednak nie tylko stosując się do powyższych zasad, ale też w odniesieniu do własnych upodobań, bo to my mamy dobrze czuć się w urządzonym pomieszczeniu.

Wiosna - chęć na zmiany w urządzaniu mieszkania

Kiedy zima powoli odchodzi w zapomnienie, a na zewnątrz jest coraz przyjemniejsza aura, przychodzi chęć na zmiany. Często wraz z nastaniem nowej pory roku zmieniamy zasłony i firanki na lżejsze, gdy jednak mamy ochotę na większą ingerencję, dlaczego nie zmienić też karniszy?!

Wiosenne dekoracje okienne - podpowiadamy jakie karnisze wybrać:

Zgodnie z panującymi trendami karnisze muszą być z jednej strony niebanalne, a z drugiej stworzone z ponadczasowych tworzyw. Przykładem może być kolekcja Neo Prestige od firmy Karnix. Dzięki połączeniu metalu z drewnem powstał szeroki wybór karniszy z jednej strony designerskich, nadających się do wnętrz nowoczesnych, jak i tradycyjnych, ponadczasowych, do bardziej klasycznych pomieszczeń.

Trzeba docenić wartość nie tylko funkcjonalną, ale i dekoracyjną karniszy, mogą one naprawdę zmienić całe wnętrze!