Urządzone w angielskim stylu kuchnie zdobywają obecnie coraz więcej miłośników szukających przytulności i domowej atmosfery. Jak urządzić takie wnętrze? Kieruj się naszymi wskazówkami, a na pewno osiągniesz wymarzony efekt!

Kolorystyka i materiały w angielskiej kuchni 

Myśląc o angielskiej kuchni, najpewniej masz na myśli wnętrze urządzone drewnianymi meblami w białym kolorze. I właśnie to połączenie jest najbardziej charakterystyczne dla tego stylu: naturalne, lite drewno i jasne barwy. Nie musi to jednak być obowiązkowo biel. W angielskiej kuchni doskonale odnajdą się także pastelowe odcienie różu, błękitu czy żółci – i wszystkie inne o lekko rozbielonym kolorze. 

Cechą charakterystyczną dla angielskich aranżacji są też powierzchnie celowo postarzane. Lekkie przetarcia i odcienie stylizowane w taki sposób, by tworzyły nierównomierne przejścia kolorów, skutkują tym, że meble sprawiają wrażenie starszych niż są w rzeczywistości – a dzięki temu idealnie pasują do designu wnętrza utrzymanego w takiej stylistyce. 

Poza drewnem, w angielskiej kuchni nie może również zabraknąć szkła. Górny rząd szafek ze szklanymi frontami wykończonymi szprosami czy przeszklony kredens to elementy, które dodają aranżacji lekkości i sprawiają, że wnętrze jest mniej przytłoczone masywnością mebli. 

Jakie meble i urządzenia kuchenne pasują do stylu angielskiego? 

Kuchnia w stylu angielskim na pewno nie przypadnie do gustu fanom minimalizmu. Dlaczego? Cechuje ją zamiłowanie do ozdobnych detali i niemal całkowita rezygnacja z prostoty. W tak urządzonym wnętrzu możesz spotkać się z suto zdobionymi meblami o masywnych uchwytach, tapetami w kwiatowe wzory, dekoracyjnymi półmiskami i misami oraz wieloma innymi ozdobami. 

Jakie urządzenia będą pasować do kuchni utrzymanej w stylu angielskim? Zarówno te przeznaczone do zabudowy, jak i wolnostojące, jak np. kuchenka gazowo-elektryczna. Jej największym atutem jest to, że składa się z nowoczesnego, elektrycznego piekarnika i gazowej płyty grzewczej, która doskonale współgra z angielskim designem. Co więcej, pracę z tym urządzeniem Electrolux ułatwiają dodatkowe technologie, takie jak np. funkcja AirFry umożliwiająca przygotowywanie chrupkich potraw z niewielką ilością tłuszczu czy SteamBake, czyli dodanie pary w pierwszym etapie pieczenia, co ułatwia wyrośnięcie wypieków.   

Jak ozdobić kuchnię w angielskim stylu? 

Jak już wspomnieliśmy, kuchnie w stylu angielskim kochają dekoracje. Jakimi detalami możesz udekorować taką przestrzeń, by podkreślić jej wyjątkowy charakter? 

  • Plakatami i obrazami z motywami sielskimi, roślinnymi i przedstawiającymi piękne krajobrazy. 
  • Tekstyliami – obrusami, zazdrostkami i ściereczkami zdobionymi pasującymi motywami. 
  • Ozdobami z suszonych kwiatów i ziół – albo sztucznych, jeśli zebranie i wysuszenie tych naturalnych nie wchodzi w grę. 
  • Ceramiką wykończoną rustykalnymi deseniami – np. kwiatowymi w pastelowych kolorach. 

Dobrze zaplanowana kuchnia w stylu angielskim stanie się nie tylko miejscem, w którym będą powstawać posiłki, lecz również przestrzenią do spotkań w gronie rodziny i przyjaciół.