Plaga szczurów może być prawdziwym utrapieniem. Zwierzęta te są niesamowicie trudne to wytępienia, a wszystko przez ich ponadprzeciętną inteligencję. Mogą uszkodzić systemy grzewcze, rury, konstrukcje. Czają się także na produkty spożywcze, przez co często można je spotkać w magazynach z żywnością i przemysłowych. Szczurów nie wolno lekceważyć, ponieważ mogą być nosicielami różnego rodzaju chorób: wścieklizny, tyfusu, włosienicy czy salmonelli. Potrafią także atakować zwierzęta domowe, a nawet ludzi! Dlatego tępienie szczurów jest bardzo istotne dla ludzkiego zdrowia i życia. Ich odchody mogą bowiem stać się przyczyną przeniesienia choroby ze zwierzęcia na człowieka.

Jak sobie poradzić ze szczurami?

Na początku warto wiedzieć, jak rozpoznać, że w otoczeniu pojawił się szczur. Pierwszą oznaką będą wszechobecne otwory o średnicy około 10 centymetrów - są to właśnie szczurze gniazda. Zazwyczaj znajdują się one w pobliżu źródła pożywienia, m.in. przy kompostownikach, blisko śmietników lub źródeł wody.

Oznaką tego, że w pobliżu przebywa szczur, będą także pozostawiane przez niego odchody. Niewielkie plamy uryny - intensywnie pachnące, wyglądające jak połączenie tłuszczu i brudu - to właśnie szczurze odchody. Nie da się ich pomylić z odchodami myszy, które mają postać małych kupek pozostawianych w wielu miejscach.

Jeśli w domu lub jego otoczeniu można zaobserwować pogryzione kable, izolacje, meble, kartony czy książki, to może być oznaką tego, że w pobliżu kręci się szczur. W ten sposób ściera sobie zęby i je czyści.
Dodatkowo, w nocy mogą być słyszalne różnego rodzaju odgłosy, takie jak drapanie, popiskiwanie czy bieganie po podłodze.

Kiedy zyskuje się pewność, że w domu przebywa szczur, trzeba reagować szybko i pewnie. Zwierzęta te rozmnażają się niezwykle szybko, a ich ciąża trwa miesiąc. Są też szybko zdolne do rozrodu, przez co ich zignorowanie może być początkiem plagi.

Jak zwalczać szczury?

Preparaty na szczury są powszechnie dostępne w sklepach. Ich zapach przyciąga zwierzęta, a zjedzenie - doprowadza do śmierci. Środki na szczury wystarczy rozmieścić w pomieszczeniu, gdzie zauważa się oznaki ich obecności. Tego sposobu nie powinno się używać w miejscach, gdzie występują zwierzęta domowe albo przebywają dzieci.

Warto również zainteresować się różnego rodzaju pułapkami. Niektóre z nich są mało humanitarne, bowiem mogą powodować u zwierzęcia bolesne obrażenia, prowadzące do powolnego zgonu. Niemniej jednak, w sprzedaży są dostępne także pułapki, w których umieszcza się przynętę. Jeśli szczur się na nią skusi, zostanie uwięziony we wnętrzu klatki.

Jeśli żaden sposób walki ze szczurami nie jest skuteczny, nie wolno zwlekać i czym prędzej należy wezwać firmę deratyzacyjną. Dzięki temu można zapobiec dalszemu rozmnażaniu się szkodników. W tego rodzaju firmach pracują specjaliści, którzy przy pomocy specjalnych środków szybko wypłoszą szczury.

Podsumowując, walka ze szczurami bywa trudna i długa, ale jest konieczna, ponieważ zwierzęta te mogą okazać się bardzo groźne dla człowieka.