Chciałbyś w końcu nauczyć się mówić po angielsku, ale brakuje Ci czasu na dojazdy do szkoły lub są one niemożliwe z jakiegoś innego powodu? Rozwiązaniem może być kurs angielskiego online. Czy taka forma nauki jest skuteczna? Jak wyglądają zajęcia? Kto może skorzystać z nauki przez internet? Czym różnią się internetowe kursy angielskiego od samodzielnej nauki w domu? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Jakie możliwości daje nauka angielskiego przez internet?

Nauka angielskiego online umożliwia szlifowanie umiejętności językowych wszystkim tym osobom, które nie chcą lub nie mogą uczestniczyć w tradycyjnych kursach stacjonarnych. Powodów ku temu może być wiele - brak czasu, miejsce zamieszkania odległe od centrum miasta, konieczność opieki nad małym dzieckiem lub innym członkiem rodziny, względy zdrowotne, częste podróże służbowe, praca na zmiany itd.

Angielski możesz poznawać przez internet na dwa różne sposoby - zapisując się na profesjonalny kurs w szkole językowej lub stawiając na samodzielną pracę. Oba sposoby mają swoje wady i zalety. To dwie różne drogi do osiągnięcia tego samego celu.

Samodzielna nauka czy kurs w szkole językowej?

Co sprawdzi się lepiej w Twoim przypadku? To zależy od kilku czynników - Twojego obecnego poziomu znajomości języka, celu, dla którego chcesz się go uczyć, sytuacji, w których zamierzasz go używać, poziomu, który chcesz osiągnąć, tego, na rozwijaniu których umiejętności zależy Ci najbardziej. Dużą rolę odgrywają też cechy Twojego charakteru, takie jak samodyscyplina, umiejętność samodzielnej organizacji pracy i konsekwencja. Bardzo dużą rolę odgrywa także poziom Twojej motywacji i zdolność do tego, by pracować systematycznie nawet wtedy, gdy doświadczasz jej chwilowego spadku. 


Wady i zalety nauki samodzielnej

Samodzielna nauka jest przede wszystkim tańsza, ponieważ nie musisz płacić za kurs. Kolejną zaletą samodzielnej nauki jest pełna elastyczność - uczysz się tylko wtedy, kiedy chcesz i tego, czego chcesz. O nauce bez pomocy lektora możesz myśleć, kiedy opanowałeś już przynajmniej podstawy języka lub zależy Ci na przyswojeniu kilku podstawowych wyrażeń.

Niestety, ta forma nauki ma też sporo wad. Nikt nie poprawia Twoich błędów, których często nawet nie jesteś świadomy. Nie masz z kim ćwiczyć konwersacji, a jeśli nie jesteś mistrzem samodyscypliny, łatwo zaniedbać systematyczność pracy i skupianie się na aspektach, które sprawiają Ci najwięcej trudności. Problematyczne bywa również systematyczne mierzenie postępów w nauce.

Wady i zalety kursu angielskiego online w szkole językowej

Za kurs angielskiego online zorganizowany przez profesjonalną szkołę będziesz musiał zapłacić. Lektor pewnie niejeden raz poprawi popełniane przez Ciebie błędy i zada pracę domową. Zajęcia z nauczycielem odbywają się w ustalonych godzinach, do których trzeba się dostosować. Może się też okazać, że temat konkretnych zajęć nie zawsze jest dla Ciebie interesujący.

Jeśli wybierzesz szkołę, która daje możliwość elastycznej rezerwacji zajęć w różnych dniach i godzinach, jak ma to miejsce np. w Speak Up, problem dostosowania się do grafiku zajęć zniknie, ponieważ w takim przypadku możesz dopasować terminy zajęć do swojego planu dnia, a nie odwrotnie. Dzięki stałemu kontaktowi z nauczycielem i innymi Słuchaczami łatwiej zmotywujesz się do systematycznej pracy i unikniesz niebezpiecznych i szkodliwych przerw w nauce. Na kursie online możesz ćwiczyć mówienie, a sama nauka jest po prostu ciekawsza i bardziej angażująca. Regularne sprawdzanie postępów w nauce pomoże Ci utrzymać motywację i wskaże obszary, na które należy zwrócić większą uwagę. 


Jak wygląda nauka języka angielskiego online w szkole językowej?

To, jak dokładnie przebiega kurs angielskiego przez internet, zależy od oferty konkretnej szkoły językowej. Czasami są to po prostu zajęcia przez Skype lub ćwiczenia interaktywne. Inne oferty są bardziej rozbudowane. W szkole Speak Up Słuchacze mają zajęcia  grupie z lektorem, podczas których mogą ze sobą rozmawiać, zadawać pytania nauczycielowi, korzystać z wirtualnej tablicy. Takie lekcje niewiele różnią się od tych, do których przywykliśmy w tradycyjnym formacie. Dodatkowo kursanci otrzymują nielimitowany dostęp do ćwiczeń interaktywnych na nowoczesnej platformie e-learningowej i doskonalą wszystkie umiejętności językowe w najwygodniejszym dla siebie czasie. Nad przebiegiem całości kursu czuwa osobisty nauczyciel, z którym można umówić się na indywidualne konsultacje, jeśli tylko potrzebna jest dodatkowa pomoc. 

Co Ci będzie potrzebne, żeby zacząć naukę angielskiego online?

Aby zacząć uczyć się angielskiego przez internet nie będziesz potrzebować nic ponad to, co masz już w domu: komputer, tablet lub smartfon z dostępem do internetu i słuchawki z mikrofonem. A do tego wygodny fotel lub kanapa i możesz zaczynać przygodę z angielskim!


Wybierz sposób, który będzie najlepszy dla Ciebie

Sam zdecyduj, która forma nauki bardziej Ci odpowiada - samodzielna czy na kursie angielskiego przez internet. Ważne jest, abyś czuł się komfortowo i dostrzegał efekty swojej pracy. Dobrym pomysłem jest na pewno skorzystanie z bezpłatnej lekcji próbnej, aby przekonać się, jak wygląda ona  praktyce. Zapytaj o taką możliwość w wybranej przez siebie szkole językowej.

Podsumowanie

Nauka angielskiego nie tylko jest możliwa, ale także skuteczna i bardzo wygodna. Zapewnia możliwość szlifowania angielskiego nawet tym osobom, które nie mogą dojeżdżać do szkoły językowej. To formuła, która łączy w sobie zalety samodzielnej nauki w domu z korzyściami wynikającymi z kontaktu z lektorem. Przekonaj się sam!

Materiał powstał we współpracy ze Speak Up, szkołą języka angielskiego nr 1 na rynku polskim. Pełną ofertę kursów językowych online możesz sprawdzić na stronie https://www.speak-up.pl/angielski-online.