Choć od kilkunastu lat to liceum jest najbardziej obleganym przez polską młodzież rodzajem szkoły ponadgimnazjalnej to jego wybór ma jedną podstawową wadę – dyplom ukończenia nie daje kwalifikacji do wykonywania konkretnego zawodu. Nie dziwi więc, że większość absolwentów decyduje się na rozpoczęcie nauki na uczelniach wyższych. Ty tez należysz do tego grona, ale nie masz pojęcia na jakie studia się wybrać? Poniżej prezentujemy kierunki, które cieszą się sporym zainteresowaniem licealistów i co ważniejsze, pracodawców.

Logistyka

Mieszkasz w rejonie, gdzie powstaje wiele firm transportowych i logistycznych? Wybierz studia logistyczne. Ze względu na dynamiczny rozwój tej branży w ostatnich latach absolwenci posiadający dyplom logistyki mogą liczyć na dobrze płatną pracę. Jakie zajęcia czekają Cię na licencjacie? Na pewno nie zabraknie wykładów i ćwiczeń z logistyki produkcji i dystrybucji, polityki transportowej oraz transportu i spedycji międzynarodowej. Gdzie znajdziesz pracę po obronie? Na pewno jako logistyk lub specjalista od transportu. Z powodzeniem możesz też aplikować na stanowiska takie jak ekspert od planowania, koordynator dostaw czy specjalista od zaopatrzenia i dostaw.

Ekonomia

Nauki ścisłe to nie do końca Twoja bajka? A może swoją przyszłość wiążesz z biznesem? W takim razie powinieneś poważnie pomyśleć o zapisaniu się na studia ekonomiczne (w http://www.zpsb.pl/studia-i-stopnia/studia-przez-internet-e-learning możesz studiować ten kierunek nie tylko stacjonarnie, ale także za pomocą metody e-learningowej). Dlaczego warto zdecydować się na ekonomię? Powodów jest co najmniej kilka. Po pierwsze, to uniwersalny wybór. W trakcie nauki zdobędziesz wiedzę z dziedzin takich jak rynek i instrumenty finansowe, księgowość, auditing, psychologia biznesu czy e-biznes, dzięki czemu będziesz mógł pracować nie tylko w prywatnych firmach czy instytucjach publicznych, ale także prowadzić własne przedsiębiorstwo. Po drugie, ten kierunek daje Ci sporą różnorodność w wyborze późniejszej ścieżki kariery. Absolwenci ekonomii, w zależności od wyboru specjalności, mogą piastować stanowiska takie jak księgowy, doradca finansowy, doradca kredytowy, specjalista od e-commerce, menadżer czy analityk finansowy.

Informatyka

Informatyka to jeden z najbardziej obleganych kierunków. Zastanawiasz się dlaczego? Powód jest jeden – dobrze płatna praca po ukończeniu studiów. Obecnie branża informatyczna przeżywa prawdziwy rozkwit, a specjaliści od programowania, grafiki komputerowej, tworzenia aplikacji, interfejsów i projektowania gier komputerowych mogą przebierać w ofertach pracy. Czy ten kierunek jest dla każdego? Trudno to określić. Bez wątpienia poradzą sobie na nim absolwenci klas matematyczno-fizycznych lub matematyczno-informatycznych oraz osoby nie mające problemu z przedmiotami ścisłymi.