Małe, duże, z wyposażeniem i bez, rozkładane, z postaciami bohaterów bajek, seriali, dziewczęce, chłopięce, młodzieżowe – do wyboru jest nieskończenie wiele propozycji piórników szkolnych w najróżniejszych kształtach i kolorach. Sprawdziliśmy, czym kierować się podczas ich zakupu i jak wybrać ten najlepszy?

Wyprawka szkolna – bez piórnika w plecaku ani rusz

Podstawą wyprawki szkolnej są przede wszystkim podręczniki i zeszyty. Poza tym potrzebne są też przybory do pisania, przybory geometryczne, artykuły plastyczne, kalkulator oraz piórnik szkolny. Nie możemy zapomnieć również o plecaku, do którego to wszystko schowamy. Zwróćmy uwagę, by był on lekki, miał usztywnioną część przylegającą do pleców, a jego rączki były regulowane i wypełnione miękką gąbką.

Co ważne, nie tylko kwestię plecaka musimy dobrze przemyśleć, ale także pozostałych elementów wyprawki, w tym piórnika. To, na który się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od wieku małego ucznia, jego potrzeb i preferencji. Podpowiadamy zatem, czym kierować się podczas zakupu piórnika szkolnego, by spełniał on wszystkie wymagania i jednocześnie podobał się dziecku. Warto zdecydować się na zakupy w sklepie internetowym, gdzie wybór jest znacznie większy, a ceny niższe.


Rodzaje piórników szkolnych

Piórniki szkolne różnią się między sobą wielkością, liczbą przegródek i czy innymi dodatkowymi elementami. Wyróżniamy zatem piórniki szkolne typu tuba, czyli bez usztywnienia ani przegródek. Podobne, choć bardziej rozbudowane, są piórniki przypominające kosmetyczkę. Są one wygodne, a przymocowane w różnych miejscach gumeczki pozwalają uporządkować wszystkie akcesoria.

Kolejną grupą są tradycyjne piórniki płaskie. Mogą być jedno-, dwu- bądź trzykomorowe. Posiadają one liczne przegródki i gumeczki pozwalające zachować porządek. Im więcej komór, tym piórnik szkolny jest bardziej pojemny.

Zostają jeszcze piórniki rozkładane z wyposażeniem lub bez. Zajmują one stosunkowo niewiele miejsca w porównaniu z tym, ile są w stanie pomieścić. Tutaj jednak nie mamy wpływu na to, jakie akcesoria znajdą się w zestawie i czy wszystkie będą przydatne.

Jak wybrać odpowiedni piórnik szkolny dla dziecka?

Kiedy już wiemy, jakie piórniki szkolne są dostępne w sprzedaży, możemy przejść do wybierania tego idealnego. Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Na początku musimy zastanowić się, jaki właściwie typ piórnika szkolnego potrzebuje nasze dziecko. To ważne, gdyż w zależności od poziomu edukacji potrzebne mu będą częściej kredki i flamastry bądź przybory geometryczne, które zajmują więcej miejsca. Im więcej kieszeni i różnego typu przegródek, tym lepsza będzie organizacja, a co za tym idzie – dziecko od razu znajdzie potrzebne rzeczy.

Patrząc jeszcze z praktycznego punktu widzenia – piórnik szkolny musi być wytrzymały i odporny na uszkodzenia. Zwracajmy uwagę na materiał, z którego został on wykonany, oraz na jakość szwów, kleju i zamków. Tylko produkty wysokiej jakości przetrwają kilka lat intensywnego użytkowania.

Oczywiście zostaje jeszcze kwestia koloru i designu piórnika szkolnego, których nie wolno pominąć. To cechy niezwykle ważne według dzieci. Sama funkcjonalność to dla nich zdecydowanie za mało. Powinny one zatem czynnie uczestniczyć w procesie zakupu piórnika – już od najmłodszych lat. Do wyboru są właściwie wszystkie odcienie tęczy i dowolne motywy, w tym także z bohaterami ulubionych bajek czy seriali. Piórniki szkolne przydają się też starszym uczniom, którzy bez problemu znajdą wiele modeli kreatywnych, pozwalających im wyrazić siebie lub bardzo stonowanych, na przykład skórzanych.