Właśnie ogłoszony został ranking magazynu perspektywy.pl , w którym wybierane zostają najlepsze szkoły średnie.Ranking perspektywy.pl prowadzony jest już od 19 lat. Na wyniki rankingu czekają dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie szkół, gimnazjaliści i ich rodzice, którzy stoją przed wyborem szkoły ponadgimnazjalnej, a także organy prowadzące szkoły, dla których jest to element porównawczy.

W tegorocznym zestawieniu najlepszych szkół w kraju, podobnie jak w roku ubiegłym najlepszymi okazały się:

1 miejsce) XIII Liceum Ogólnokształcące ze Szczecina
2 miejsce) XIV Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica w Warszawie
3 miejsce) Liceum Akademickie UMK w Toruniu.
Najlepsze liceum z Wielkopolski dopiero na 31 miejscu i jest to  II LO im. gen. Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej a Poznania.

Na bardzo wysokim 15 miejscu w Wielkopolsce i zarazem na 280 miejscu w kraju uplasowało się I LO im. ks. J. Kompałły i W. Lipskiego w Ostrowie Wielkopolskim. ( w zeszłym roku 32 miejsce w Wielkopolsce i 412 w kraju) 
31 w Wielkopolsce i 415 w kraju zajęło II LO. im. Władysława Reymonta Ostrów Wlkp. ( w zeszłym roku 39 i 478 miejsce) 
Pozostałe Licea z Ostrowa Wielkopolskiego nie zostały sklasyfikowane.

W rankingu techników
1 Technikum Elektroniczne w ZSE im. WP w Bydgoszczy
2 Technikum Łączności nr 14 w ZS Łączności w Krakówie
3 Technikum nr 7 w ZSE-M w Nowym Sączu 
na 4 miejscu Technikum Komunikacji w ZS Komunikacji Poznań zarazem najlepsze technikum w Wielkopolsce. 

Na 10 miejscu w Wielkopolsce i 177 w kraju znalazło się Technikum nr 1 w ZS Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim.  Jest to spory spadek, gdyż w 2016 roku ZST było na 72 miejscu w kraju i 8 w Wielkopolsce. 
33 miejsce w Wielkopolsce i poza pierwszą 300 w kraju znalazło się Technikum nr 3 w ZS Budowlano-Energetycznych w Ostrowie Wielkopolskim ( w zeszłym roku poza rankingiem) 
36 miejsce w Wielkopolsce dla Technikum nr 5 w ZS Ekonomicznych z Ostrowa.
Pozostałe szkoły znalazły się poza rankingiem, który obejmuje 100 najlepszych szkół technicznych w Wielkopolsce według rankingu perspektywy.pl