W czwartek 13 listopada 2014 r. w Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim odbyła się kolejna akcja Otwartego Poboru Krwi. Wzięło w niej udział 59 uczniów ZST. Centrum Krwiodawstwa uzyskało w ten sposób około 30 litrów krwi, która wspomoże osoby potrzebujące w naszym regionie.

Tradycja organizowania akcji krwiodawstwa przez Szkolne Koło PCK Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim jest bardzo długa. Zazwyczaj takie akcje organizowane są dwa razy do roku. Uczniowie wypełniają szczegółową ankietę, są rejestrowani, oddają próbkę, dopiero potem każdy krwiodawca może oddać ok. 450 ml krwi. Za udział w akcji młodzież otrzymuje czekolady i zwolnienie z lekcji do końca dnia.

- Liczba dawców w naszej szkole jest większa, bowiem uczniowie często indywidualnie oddają krew w Oddziałach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Cieszę się, że kolejny raz uczniowie naszej szkoły dopisali i wzięli udział w tej szlachetnej akcji. Warto zachęcać do udziału gdyż pobór jest bezpieczny dla dawcy – ilość pobranej krwi nie zakłóca funkcjonowania organizmu, dostajemy kompletne wyniki badań oraz wolny dzień - mówi Paweł Jakubowski, organizator akcji, nauczyciel ZST.

- Oddałem krew bo przecież sam mogę kiedyś jej potrzebować. Krew jest potrzebna nie tylko tym, którzy mieli wypadek, ale również osobom, które ciężko chorują. Dzięki tej akcji mam dziś wolne w szkole, torbę słodyczy i lepszy nastrój, bo zrobiłem dobry uczynek – mówi jeden z uczniów ZST.

Listopadowej akcji towarzyszyła kampania informacyjna „Drugie Życie". Kolejny raz wolontariusze popularyzowali wiedzę o donacji narządów, transplantacji oraz wręczali oświadczenia woli.

Organizatorem akcji było szkolne koło PCK oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego.