Pokazy, wystawy, zabawa na Snapchacie, rozmowa na skype, zagadki w Escape Room’ie czy kursy ratownictwa- to tylko część atrakcji przygotowanych dla gimnazjalistów w ramach „drzwi otwartych” zorganizowanych w powiatowych liceach 24 lutego 2017 r.

Decyzja o dalszym kierunku nauki nie jest sprawa łatwą, aby ułatwić gimnazjalistom wybór powiatowe szkoły organizują co roku Dzień Drzwi Otwartych. Niezdecydowana młodzież może poznać każdą szkołę od przysłowiowej podszewki. Dla przypomnienia prezentujemy krótkie relacje z ostrowskich liceów.

I Liceum Ogólnokształcące im. Ks. J. Kompałły i Wojciecha Lipskiego w Ostrowie Wielkopolskim
Mimo zimna i padającego deszczu gimnazjaliści dopisali. Tradycyjnie młodzież oprowadzana była po liceum przez starszych kolegów. Pokazano im szkolne zakamarki, zdradzono tradycje oraz zaproszono do wspólnej zabawy na samorządowym Snapchacie, gdzie przygotowany był dla nich niecodzienny konkurs. Goście I LO obejrzeli ciekawe wystawy, pokazy, a także uczestniczyli w warsztatach. Na szczegółowe pytania odnośnie poszczególnych profili z chęcią odpowiadali nauczyciele. Nie było profilu, który nie cieszyłby się zainteresowaniem.
II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim
Z tej okazji „drzwi otwartych” w II LO przygotowano dla gości szereg atrakcji: warsztaty, pokazy, prezentacje, konkursy, wystawy oraz zajęcia sportowe. Na przykład w nowoczesnej pracowni biologicznej gimnazjaliści uczestniczyli w warsztatach z mikroskopowania i przygotowania preparatów oraz przeszli kurs z ratownictwa i pierwszej pomocy przedmedycznej. Zwiedzając „Reymonta” można było porozmawiać o szkole z obecnymi uczniami, absolwentami oraz nauczycielami różnych specjalności. Przewodnicy pokazywali budynek szkolny „od kuchni”. Dużą popularnością cieszyła się kawiarenka: „Cafe Reymont”.
III Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie Wielkopolskim
Dla zwiedzających III LO również przygotowano wiele atrakcji m. in.: doświadczenia fizyko-chemiczne, miniturniej piłki siatkowej, pokaz pierwszej pomocy, występ chóru szkolnego oraz zespołu muzycznego „Niedograni”. Hitem piątkowego popołudnia okazał się Escape room dla humanistów „Grób bibliotekarza”, z którego, aby się wydostać, należało na czas rozwiązać zagadkę literacką. Zainteresowaniem cieszył się również, przygotowany przez Szkolne Koło Wolontariusza, „Pokój zagadek”. Tego dnia III LO odwiedziło około 500 gimnazjalistów z 23 szkół, z czego ok. 50 to zainteresowani szkołą uczniowie spoza Powiatu Ostrowskiego.
IV Liceum Ogólnokształcące im. F. Chopina w Ostrowie Wielkopolskim
Placówkę odwiedzili nie tylko uczniowie z ostrowskich gimnazjów, ale także spoza Ostrowa. Przybyłych gości witała dyrekcja, uczniowie, a także nauczyciele w poszczególnych salach, którzy bliżej przedstawiali poszczególne profile. Gimnazjaliści mogli spróbować swoich sił w rozgrywkach szachowych czy minikonkursie geograficznym. Podczas warsztatów filmowych uczyli się jak nagrać dobry film. Dla chętnych była też prezentacja pt. „Czym jest filmozofia?”. Gimnazjaliści mogli porozmawiać przez skype’a po niemiecku z nauczycielem z Monachium. Przeprowadzone zostały też lekcje języka francuskiego i hiszpańskiego oraz warsztat na temat różnic między odmianą brytyjską oraz amerykańską języka angielskiego.