
| Źródło: wikipedia
Kim był mieszkaniec powiatu ostrowskiego Józef Mertka

Historia
Był synem urzędnika pocztowego Piotra. Absolwent Królewskiego Gimnazjum w Ostrowie. Uczestnik wydarzeń Republiki Ostrowskiej. W 1921 roku reaktywował po wojennej przerwie Venetię, jeden z pierwszych polskich klubów sportowych w Poznańskiem założony w 1908 roku. Później honorowy prezes klubu. Ukończył ekonomię w Wyższej Szkole Handlowej w Poznaniu w 1930 roku. Walczył na wybrzeżu w wojnie obronnej 1939. Ocalił obozową poezję Leona Kruczkowskiego. Autor Zarysu dziejów Ustki - portu Słupska, współautor Wielkopolskiej Szkoły Edukacji Narodowej (monografii Gimnazjum Męskiego w Ostrowie). 1944 w obozie jenieckim Sandbostel koło Hamburga Józef Mertka zorganizował uroczystość 100-lecia założenia gimnazjum, którego był uczniem. Po wojnie osiadł w Słupsku i organizował regionalną sieć instytucji ubezpieczenia społecznego. Poddany represjom w okresie stalinowskim, na kilka lat wyjechał na południe kraju i uczestniczył w budowie Nowej Huty. Powrócił do Słupska w 1956 i pracował jako ekonomista w różnych przedsiębiorstwach. Był działaczem Związku Bojowników o Wolność i Demokrację oraz Słupskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, współinicjatorem serii wydawniczej "Biblioteka Słupska".
Odznaczenia i rodzina
Uhonorowany Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym, medalami za zasługi dla miast Ostrowa Wielkopolskiego i Słupska.
Żoną Józefa Mertki była Maria z Machnowskich, działaczka społeczna, nauczycielka, bibliotekarka i księgarz, dyrektor Szkoły Muzycznej w Słupsku. Mertka zmarł 2 sierpnia 1987 w Elblągu, pochowany został w Słupsku.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj