Joga śmiechu to sprawdzona w 70 krajach i mająca 20 lat doświadczeń metoda gimnastyczna, która łączy unikalne ćwiczenia wywołujące śmiech, proste techniki oddechowe jogi, ćwiczenia aktywizujące i relaksację. Metoda ta pozwala ludziom korzystać z medycznych i psychologicznych korzyści śmiechu takich jak rozluźnienie napięć, dotlenienie i pobudzenie endorfin. Gimnastyka ta nazywa jest na świecie „jogą śmiechu”, gdyż stworzył ją lekarz pochodzący z Indii i włączył do niej proste ćwiczenia oddechowe inspirowane jogą.

Joga śmiechu to sprawdzona w 70 krajach i mająca 20 lat doświadczeń metoda gimnastyczna, która łączy unikalne ćwiczenia wywołujące śmiech, proste techniki oddechowe jogi, ćwiczenia aktywizujące i relaksację. Metoda ta pozwala ludziom korzystać z medycznych i psychologicznych korzyści śmiechu takich jak rozluźnienie napięć, dotlenienie i pobudzenie endorfin. Gimnastyka ta nazywa jest na świecie „jogą śmiechu”, gdyż stworzył ją lekarz pochodzący z Indii i włączył do niej proste ćwiczenia oddechowe inspirowane jogą.

Na co dzień dorośli śmieją się 10 razy dziennie podczas gdy dzieci aż 300 razy, ten system gimnastyczny stwarza możliwość by śmiać się więcej. Na zajęciach śmiech jest stymulowany, jako ćwiczenie fizyczne, któremu sprzyja utrzymywanie kontaktu wzrokowego, ruch i klimat dziecięcej zabawy. Zazwyczaj prowadzi to do szczerego, zaraźliwego śmiechu, ale nawet jeśli świadomie wywołujemy śmiech w ramach ćwiczeń szczęśliwie ciało i tak doświadcza pobudzenia głębokiego wydechu przeponowego i doenergetyzowania. Możesz nie widzieć powodów do śmiechu i radości – wystarczy, że przyprowadzisz swoje ciało na zajęcia jogi śmiechu. Nasze hasło brzmi: jesteśmy szczęśliwi, bo się śmiejemy.

A nie wystarczy śmiać się w naturalnych sytuacjach?

Oczywiście super, jeśli dużo śmiejesz się w codziennych sytuacjach. Niemniej, medycyna wskazuje, że aby odnieść w pełni korzyści zdrowotne ze śmiech należy śmiać się minimum 10 -15 minut w sposób ciągły co trudno osiągnąć w sytuacjach codziennych. Do tego też powinniśmy mieć swobodę głośnego śmiania się z głębi brzucha. Ponadto każdy człowiek jest podatny na wahania nastroju, stąd lekarz – twórca jogi śmiechu uznał, że warto poważnie wziąć się za śmiech jako zawsze nam dostępne lekarstwo i zachęca by podejść do ćwiczenia śmiechu na zasadzie gimnastyki. Im więcej śmiać się będziesz na zajęciach, tym łatwiej ci będzie o szczery i płynący z brzucha śmiech też na spotkaniach towarzyskich.

Korzyści z jogi śmiechu:                                      

1) Korzyści dla zdrowia

-redukcja stresu fizycznego, emocjonalnego oraz mentalnego i rozluźnienie napięć w ciele

- dotlenienie i doenergetyzowanie – przy normalnym oddechu wymieniamy 1/3 pojemności płuc, śmiech jako najgłębszy rodzaj wydechu pozwala wymienić całą ich zawartość

-wzmocnienie odporności organizmu przy regularnej praktyce (w tym pobudzenie 32 genów aktywujących komórki antyrakowe NK)

-poprawa nastroju i wzmocnienie radości m.in. poprzez pobudzenie endorfiny

2) Korzyści społeczne:

-gdy możemy sobie pozwolić wspólnie na beztroski śmiech w zespole łatwiej się rozmawia i współpracuje

- praktyka jogi śmiechu ułatwia nawiązywanie kontaktów i zwiększa naturalną łatwość uśmiechania się

3) Korzyści rozwojowe -nowe kompetencje:

- joga śmiechu daje większy spokój ducha – na to co Cię nieraz stresowało zaczynasz reagować śmiechem

-pozwala przejść ze śmiechem przez różne wyzwania życiowe i zwiększa łatwość reagowania na nie śmiechem w miejsce gniewu

-ułatwia uczenie się nowych rzeczy i zwiększa kreatywność, synchronizując półkule mózgowe

 

Śmiech zjednuje ludzi i wzmacnia inteligencję emocjonalną!

Łatwiej ufamy ludziom, którzy się uśmiechają i ci co śmieją i uśmiechają pomimo różnych wyzwań mają łatwiejsze życie. Sprzedawcy wiedzą, że spokój i uśmiech to najlepsze gwarancje pomyślnego domknięcia transakcji. Ludzie biznesu wiedzą, że często w negocjacjach wygrywa nie ten, kto miał lepsze argumenty czy większą wiedzę, ale miał na tyle wewnętrznego luzu i dystansu do sprawy, co w  kluczowych momentach pozwoliło mu uśmiechnąć się czy zaśmiać. Okazało się też, że lekarze pozywani do sądów przez pacjentów za rzekome błędy w swej sztuce w większości nie ustępują w rzemiośle medycznym swoim kolegom po fachu, tylko po prostu okazywali pacjentom mniej życzliwości, troski i uśmiechu. Po prostu łatwiej nam zaufać, a nawet wybaczyć błędy komuś, kogo odbieramy jako sympatyczną i uśmiechniętą osobą.

Psycholodzy nazywają to zjawisko „inteligencją emocjonalną” – zdolnością do większej empatii i zrozumienia emocji innych ludzi dającą większy luz i spokój i pozwalającą na bardziej adekwatną ekspresję emocji. Praktyka jogi śmiechu zwiększa inteligencję emocjonalną, gdyż śmiech uwalnia nas z tłumionych emocji a kończące sesje ćwiczenia relaksacyjne dają nam lepszy kontakt z własnymi emocjami.

 

Joga śmiechu jest gimnastyką grupową, dlatego polecamy najpierw skorzystanie z grupowego warsztatu. Przygotowaliśmy dla Was kilka ćwiczeń, które pozwolą Ci doświadczać więcej radości i wewnętrznego spokoju na co dzień.

  • Przywitaj się ze śmiechem z 10 osobami.

Dziś masz bardzo proste zadanie. Masz przywitać się z uściskiem dłoni z 10 osobami, w pracy, na konferencji, imprezie, gdziekolwiek. Łap z nimi kontakt wzrokowy i uśmiechnij się, spróbuj nieco wzmocnić uśmiech radosnym dźwiękiem śmiechu. Czy czujesz jakąś różnicę?

  • Śpiewać każdy może...i powinien!

Śpiewanie, nucenie, mruczenie... swobodny śpiew może być potężnym źródłem radości i zwiększy naszą naturalną gotowość do śmiechu. Jako punkt minimum pozwól sobie na swobodny śpiew pod prysznicem. Przypomnij sobie radosną piosenkę, którą lubisz. Albo skorzystaj z naszych propozycji  - np. „Don't worry, be happy”. Odtwórz kawałek i śpiewaj razem z wykonawcą. Albo zacznij od śpiewania głosek, mruczenia czy niewerbalnych dźwięków -czasami łatwiej nam się przełamać gdy treścią pieśni jest czysta radość w formie zabawy dźwiękiem bez dodatkowych znaczeń.

 

  • Zatańcz z sobą jeden raz...- oprócz śpiewu taniec jest potężnym źródłem radości i podobnie wielu ludzi niepotrzebnie odcina sobie to źródło uznając, że „nie umieją tańczyć”. A wystarczy włączyć ulubiony kawałek nawet w domu gdy nie ma nikogo i dać sobie taki prezent chwili dla siebie. A im łatwiej nam się zdobyć na taniec, tymm łatwiej będzie ze śmiechem.
  • Higiena umysłu –  spójrz w lustro, uśmiechnij się do siebie – jedynej osoby od której nigdy nawet na chwilę nie uda Ci się uciec. Więc może lepiej spojrzeć na nią z miłością?  Patrząc w lustro wyciągnij ruchem dłoni niepotrzebne myśli z głowy, oceny. Wyjmij krytyka, który siedzi za uchem i ciągle mówi, że coś jest nie tak. Spróbuj zdobyć się na śmiech i podejść do tej praktyki z przymrużeniem oka.
  • Skupiaj się na pozytywach. Tak już całkiem na serio nasze umysły często mają wmontowaną bardzo niesłużącą nam funkcję: mimo że 999 rzeczy w naszym życiu układa się dobrze, skupiają całą uwagę na tej jednej nierówno wstawionej cegle w pięknym budynku, na tych góra 1, 2, 3 sprawach do poprawki. Zawsze jak usłyszysz, że ktoś mówi, że wszystko jest do niczego, że życie w ogóle jest nie takie, zapytaj o konkrety. Rzadko kto potrafi wymienić więcej niż 3 rzeczy które się nie układają po jego myśli. Takie podejście oszczędzi Tobie i innym dużo stresu plus pozwoli Wam śmiać się z tego co uznawalibyście za problemy.
  • Śmiej się stojąc w korku – niełatwo o bardziej stresującą sytuację niż stanie w korku. Nagle całe plany biorą w łeb i w sumie niewiele możesz zrobić dopóki nasze auta nie będą miały śmigła i umiejętności wznoszenia się do góry.  Jak już poinformujesz wszystkich o opóźnieniu, zamiast się niepotrzebnie denerwować tym, czego nie możesz zmienić pozwól sobie na śmiech. Nawet na początku wywoływany, tak jak ćwiczący przed występ aktorzy „ha ha ha! Ho ho ho!”. Gwarantuję, że będziesz mieć większy spokój ducha niż gdyby twój umysł był cały czas skupiony na zegarku. Hindusi mają odpowiednie powiedzenie na tę okazję „gdy człowiek coś planuje, Bóg się śmieje”.

 

Więcej ćwiczeń do samodzielnej praktyki poznasz na warsztatach jogi śmiechu i w książce „Joga śmiechu. Droga do radości” autora tego tekstu Piotra Bielskiego, która ukaże się już w grudniu.

Autor: Piotr Bielski

Warsztaty Jogi śmiechu odbędą się w Ostrowie 12 listopada o godz. 18.00 w siedzibie Wielkopolskiego Centrum Edukacji i Psychoterapii Perspektywa ul. Kaliska 35 a/18 .

Zapisy i informacje:

biuro@perspektywa.eu, 783 081 083