Kuchnia z pewnością jest jednym z najważniejszych domowych pomieszczeń. Dlatego jej poświęcić jak najwięcej czasu, jeśli chodzi o projekt oraz aranż. W innym razie całość nie będzie tak udana, jakbyśmy to sobie wyobrażali. Zatem na co należy uważać, urządzając kuchnię?

Kwestia niewłaściwego oświetlenia

Gdy zaczniemy wybierać odpowiednie kuchenne oświetlenie, to możemy natrafić na kilka pułapek, takich jak, chociażby nierozsądne umieszczenie blatu względem naturalnego źródła światła. W takim przypadku będzie można mówić o ograniczonej wygodzie korzystania z przestrzeni kuchennej. Pamiętajmy też o odpowiednim użyciu sztucznego światła.

Natomiast, jeśli wykorzystamy zbyt mocne/słabe natężenie, również oddalimy się od rozwiązania problemu. Dobrze jest umieścić światło nad blatem (szczególnie, jeśli generuje ono ciepłą barwę), tworząc w pomieszczeniu miłą atmosferę. Dla dodatkowego efektu można też wykorzystać lampy kloszowe, które to rozpraszają światło.

Źle dobrany blat

Wspominaliśmy, że nie należy przesadzać z oświetleniem. To samo tyczy się blatów – zbyt wąskie/krótkie, zamiast pomóc będą jedynie przeszkadzać nie tylko w przygotowywaniu posiłków, ale i w poruszaniu się po kuchni.

Rozwiązaniem jest znajomość dokładnych jej wymiarów i wybór blatu do nich dostosowanego. Powinno się też zagospodarować na nim na tyle dużo miejsca, aby umieścić tam sprzęt i akcesoria.

Niewłaściwe rozlokowanie sprzętu AGD

Pamiętajmy o zachowaniu właściwych odstępów trójkąta roboczego. Jest to przestrzeń obejmująca lodówkę, kuchenkę i zlew. Pozwoli to na zachowanie czystości i porządku w samej kuchni. Zaleca się, aby różnica w odległości wynosiła mniej więcej od 120 do 210 cm.

Brak gniazdek elektrycznych

Ile razy łapaliście się na narzekaniu, że macie w kuchni za mało gniazdek? W końcu gdzieś trzeba będzie podłączyć zmywarkę, lodówkę i pozostały sprzęt AGD. Zalecane jest ich umieszczenie możliwie jak najbliżej blatu roboczego. Zastanówcie się też nad sięgnięciem po wysuwane listwy zasilające – nie tylko prezentują się w estetycznie, ale i niwelują walające się kable, które w najgorszym razie może przegryźć domowe zwierzę.

Podsumowanie

Mając na uwadze powyższe kwestie, będziemy jeszcze bliżej stworzenia swojej własnej perfekcyjnej kuchni. W końcu co to za dom, w którym nie można komfortowo wspólnie usiąść do stołu?

Szukasz profesjonalnego architekta, który pomoże w projekcie Twojego wnętrza? Odwiedź Studioloko.pl.