W Zamku w Gutowie odbyło się podsumowanie XI edycji Konkursu na najlepszy obiekt turystyki na obszarach wiejskich w Wielkopolsce. Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego – gospodarz spotkania – wręczył nagrody oraz wyróżnienia laureatom konkursu, które przyznane zostały w trzech kategoriach. W 2 z nich nagrody trafiły do powiatu ostrowskiego.

- Konkurs jest organizowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego już od wielu lat. Przede wszystkim ma na celu promocję tych miejsc szczególnych w naszym regionie, miejsc zajmujących się przyjmowaniem gości i turystów, miejsc często może mało znanych, ale jednak pod względem wypoczynkowym bardzo atrakcyjnych. Mówimy tutaj o gospodarstwach rolnych, które pełnią rolę gospodarstw agroturystycznych oraz typowych gospodarstwach agroturystycznych, ale również o obiektach zabytkowych, które dało się odrestaurować i również pełnią rolę związaną z turystyką na obszarach wiejskich – mówi wicemarszałek Krzysztof Grabowski – Poprzez ten konkurs promujemy te miejsca, pokazujemy te najlepsze i najbardziej zadbane, w których jest również wiele atrakcji dla osób, które zdecydują się na taką formę wypoczynku. Nagradzamy tych najlepszych, również finansowo, po to żeby mieli środki na dalszy rozwój.

W konkursie wzięło udział 59 gospodarstw w trzech kategoriach: „gospodarstwo agroturystyczne w funkcjonującym gospodarstwie rolnym”, „obiekt bazy noclegowej o charakterze wiejskim”, a także „obiekt na terenach wiejskich o charakterze terapeutycznym, edukacyjnym, rekreacyjnym, itp. wykorzystującym tradycyjne walory wsi”. Po wstępnej kwalifikacji do drugiego etapu przeszły 24 gospodarstwa. Kapituła konkursu oceny dokonała w okresie od czerwca do września.

Nagrodzonymi obiektami z powiatu ostrowskiego zostały „Gospodarstwo Agroturystyczne Pod Bocianem” z gmin Sieroszewice w kategorii „Gospodarstwo agroturystyczne w funkcjonującym gospodarstwie rolnym” oraz  „Folwark Polski” z Radłowa w kategorii „Obiekt bazy noclegowej o charakterze wiejskim”. 

Wyniki:
Kategoria: „Gospodarstwo agroturystyczne w funkcjonującym gospodarstwie rolnym”

I miejsce – Danuta Lubryc za obiekt „Gospodarstwo Agroturystyczne Pod Bocianem” położony w miejscowości Sławin, w Gminie Sieroszewice, w Powiecie Ostrowskim. Nagroda w wysokości 10 000 zł.


II miejsce – Mariusz Nowak za obiekt „Agropensjonat Pod Brzozami” położony w miejscowości Grochowy, w Gminie Rychwał, w Powiecie Konińskim. Nagroda w wysokości 8 000 zł.

III miejsce – Józef Napierała za obiekt „Gospodarstwo Rolne Winnica Lipka Wielka” położony w miejscowości Lipka Wielka, w Gminie Lwówek, w Powiecie Nowotymskim. Nagroda w wysokości 6 000 zł.

Kategoria: „Obiekt bazy noclegowej o charakterze wiejskim”
I miejsce – Jacek Opielewicz za obiekt „Folwark Polski” położony w miejscowości Radłów, w Gminie Raszków, w Powiecie Ostrowskim. Nagroda w wysokości 10 000 zł.


II miejsce ex aequo:

– Małgorzata Dezor – Raszak za obiekt „Gospodarstwo Agroturystyczne Rzecin” położony w miejscowości Rzecin, w Gminie Wronki, w Powiecie Szamotulskim. Nagroda w wysokości 8 000 zł.

– Elżbieta Anna Michalska za obiekt „Old Garden” położony w miejscowości Sycewo, w Gminie Sompolno, w Powiecie Konińskim. Nagroda w wysokości 8 000 zł.

III miejsce ex aequo:

– Michał Grzeszczak za obiekt „Ośrodek Agroturystyczny Zacisze” położony w miejscowości Sienno, w Gminie Ostrowite, w Powiecie Słupeckim. Nagroda w wysokości 6 000 zł.

– PHUP BUDMAR Sp. z o.o. za obiekt „Osada rybacka Sazan” położony w miejscowości Gorzycko Stare, w Powiecie Międzychodzkim . Nagroda w wysokości 6 000 zł.

Kategoria: „Obiekt na terenach wiejskich o charakterze terapeutycznym, edukacyjnym, rekreacyjnym, itp. wykorzystującym tradycyjne walory wsi”
I miejsce – ONIX Sp. z o.o. za obiekt „Ostoja Chobienice” położony w miejscowości Chobienice, w Gminie Siedlec, w Powiecie Wolsztyńskim. Nagroda w wysokości 10 000 zł.

II miejsce – Emilia Sękowska za obiekt „Siedem Drzew” położony w miejscowości Biskupice, w Gminie Pobiedziska, w Powiecie Poznańskim. Nagroda w wysokości 8 000 zł.

III miejsce – Edyta Kolarska za obiekt „Ośrodek Wypoczynkowy January” położony w miejscowości Straduń, w Gminie Trzcianka, w Powiecie Czarnkowsko-Trzcianeckim. Nagroda w wysokości 6 000 zł.