Być może nie wszyscy wiedzą, ale na terenie gminy Odolanów istnieje 6 cmentarzy ewangelickich (w Bonikowie, Garkach, Uciechowie, Gliśnicy, Hucie-Harych oraz w Odolanowie), a w samym mieście także cmentarz żydowski.

W poprzednim roku wiele z tych miejsc zostało uporządkowanych przez pracowników interwencyjnych. Po wielu latach zaniedbań na cmentarzach została wykoszona trawa, pozbierane śmieci, poukładane płyty nagrobne. Niektóre z cmentarzy wydają się opuszczone, na innych widać ślady pamięci, jak choćby w Garkach, gdzie co rusz na kilku nagrobkach pojawiają się świeże kwiaty i znicze.

Pod koniec poprzedniego roku powstała inicjatywa, aby oznaczyć i opisać te miejsca, nierozłącznie przecież związane z historią mieszkańców Ziemi odolanowskiej. Efektem kilkumiesięcznych prac są tablice pamiątkowo-informacyjne, które w poprzednim tygodniu zostały postawione przy każdym z cmentarzy. Nad merytoryczną częścią pracy czuwali historyk Rafał Walkow oraz Jerzy Bargenda.

Jak napisano na jednej z tablic: „Pamięci nie można wymazać. Należy ją pielęgnować. Zapewniają o tym mieszkańcy ziemi odolanowskiej.” Może podczas jednej z leśnych wędrówek, w czasie jesiennej zadumy dojdziemy w okolicę jednego z cmentarzy – warto wtedy zatrzymać się i okazać pamięć i szacunek dla pochowanych w tym miejscu.