W powiecie ostrowskim, konkretnie w miejscowości Osiek w gminie Nowe Skalmierzyce znajduje się blisko 200-letni opuszczony dwór.

Dwór w Osieku został wybudowany w 1844 roku, niestety swoje lata świetności ma za sobą, obecnie popada w ruinę. 

Sama wieś Osiek znajduje się w gminie Nowe Skalmierzyce. Liczy około 120 mieszkańców, położona jest nad rzeką Prosną. Po raz pierwszy wieś była wzmiankowana w XIV wieku. Właścicielem tej miejscowości w 1550 roku był M. Osiecki. Późniejszymi właścicielami byli m. in Jan Skarżyński, Andrzej Kałowski, Rafał Zabłocki, Ignacy Parczewski, Zygmunt Czarnecki, Wanda Graeve z Dormaszewskich.

Najbardziej widowiskowym obiektem w Osieku jest wspomniany dwór, który powstał w 1844 roku.Ten wyjątkowo urokliwy dwór został zbudowany przez rodzinę Parczewskich w 1844 roku z użyciem form klasycystycznych i neogotyckich. Charakterystyczne pokrycie dachu zostało wymienione w okresie międzywojennym na blachę. Obiekt zdobi 6-kolumnowy ganek oraz piętrowa wieża boczna. Pokaźnych rozmiarów piwnicę zdobią, pełniące przede wszystkim rolę konstrukcyjną, kilkumetrowe łuki. Według spisu z roku 1991 we wnętrzach zachował się neobarokowy kominek, 5 pieców kaflowych, a w jednym pomieszczeniu polichromie na suficie o motywach heraldycznych i florystycznych. Wg. stanu na 2020 rok ubyło kilka pieców, a wspomniany kominek został uszkodzony i zdewastowany. Polichromie sufitowe w dawnym salonie myśliwskim przetrwały, lecz nie zachowały się kołtryny (ozdoby ścian). Częściowo zachowana oryginalna stolarka drzwiowa. Dwór był zamieszkany do 2010 roku, obecnie opuszczony, stale pogarsza się jego stan techniczny.

Pięknym elementem dworu w czasach świetności była około 200-metrowej długości oświetlona aleja.


Obecnie niestety zostały tylko słupy, a sama aleja została zarośnięta przez krzewy i drzewa. Jak na prawdziwy dworek przystało wokół rozciąga się mały park krajobrazowy. Zajmuje powierzchnię 1.5 ha. Park ten w przeciwieństwie do dworu nie jest osobno ujęty w rejestrze zabytków. Jest zaniedbany, zniszczony i utracił swój dawny wygląd. Występuje w nim starodrzew z gatunkami drzew rodzimych głównie lipy drobnolistnej, lipy szerokolistnej, dębów szypułkowych, świerków oraz innych.

A tak dwór prezentował się około 100 lat temu (zdjęcie z 1912 roku) 


Źródło: S. Małyszko. Majątki Wielkopolskie: Powiat Ostrowski, materiały własne; Leonard Durczykiewicz. Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem (1912); Fot. archiwalna Leonard Durczykiewicz; Fot. Aleksander Liebert, galeriawielkopolska.info 

Foto tytułowe: Autor: GregKmk