W sobotę 11 lipca z inicjatywy Historycznego Wtórku oraz współpracy z Leśnictwem Wtórek miłośnicy historii wykonali pracę porządkowe wokół głazu w lesie Bagatela zwanym przez miejscowych „Diabelskim Kamieniem”. Głaz jest ważnym miejscem dziedzictwa kulturowego czasów starożytnych w okolicy Ostrowa Wielkopolskiego.

Ów głaz zdaniem archeologów jest pozostałością po potrójnym kamiennym kręgu (kamienny krąg był jeszcze widoczny w XIX w.) z okresu tzw. kultury pomorskiej z IV w. p.n.e. Na największym z głazów znajduje się wyrzeźbiona twarz człowieka, co jest unikatem w skali Polski. Badania archeologiczne wykazały, że głaz został ustanowiony celowo przez ludzi z odległych dziejów. Krąg spełniał miejsce kultu oraz miejsce podejmowania decyzji dla plemienia.
Po zakończeniu prac porządkowych historię tego niesamowitego miejsca opowiedział archeolog Sebastian Przybylski, który prowadził wykopaliska w 2013 roku.
Uczestnicy prac otrzymali „Mapę dziedzictwa kulturowego gminy Ostrów Wielkopolski”, wydaną przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Gorzycach Wielkich oraz Stowarzyszenie Qltura21.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za pomoc w porządkowaniu głazu na Bagateli!
Marcin Fleischer