Kempinski to najstarsza sieć hotelowa, która grupuje najbardziej luksusowe placówki na całym świecie: Crowne Plaza Hotels & Resorts, Hilton, Marriott, Ritz-Carlton i wiele innych. Jej założycielem był Berthold Kempinski urodzony w Raszkowie pochodzący z żydowskiej rodziny niemiecki przedsiębiorca.

Berthold Kempinski urodzony w 1843 roku w Raszkowie był absolwentem Królewskiego Katolickiego Gimnazjum w Ostrowie. Po przeniesieniu do Wrocławia w 1862 roku a później Berlina w 1872 rozwijał z rodziną interesy (najpierw w branży winiarskiej), które osiągnęły spory sukces i szybko stały się znane także poza granicami miasta. W roku 1889 otworzył wówczas największą w Berlinie, restaurację. Kempinski był zwolennikiem idei "luksus dla każdego"- dawał połowę porcji za połowę ceny. W niektóre dni jego lokal odwiedzało nawet 10 000 gości. Po roku 1910 zarządzanie przedsiębiorstwem objęła rodzina Unger (małżeństwo Kempinskich nie miało dzieci) zachowując jednak nazwę Kempinski. W wyniku wojennej zawieruchy, rodzina udała się do USA, a III Rzesza skonfiskowała cały majątek. Po wojnie Ungerowie odzyskali część majątku i w 1952 roku otwarli w Berlinie ,,Hotel Kempinski"

Dziś to sieć najbardziej ekskluzywnych hoteli na całym świecie od Dubaju po Miami (cena w takim hotelu dochodzi nawet do 5000zł za dobę). Spółka zarządza 52 hotelami na całym świecie. W budowie znajduje się 28 dalszych obiektów w Europie, na Dalekim Wschodzie, Afryce i Azji.
Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.kempinski.com/