W okresie letnim, gdy zaczynają się wakacje często wybieramy się w podróże. Zarówno dalekie – do innych krajów jak i w różne zakątki Polski. Wyjeżdżamy w góry, na Mazury czy nad Bałtyk. Odkrywamy tamtejsze dobra i inne cennie skarby natury, a zapominamy o swoich lokalnych ciekawostkach. Dlatego zapraszamy do wędrówki po lasach Nadleśnictwa Antonin.

W tych magicznych kompleksach leśnych możemy zarówno korzystać z darów natury takich jak jagody, maliny, poziomki oraz nasycić wzrok ciekawymi okazami roślin i zwierząt. Jednym z najpiękniejszych i górujących ponad inne drzewa jest dąb szypułkowy.

 

Spotkać go możemy zarówno w Rezerwacie Wydymacz jak również w innych ostępach leśnych gdzie roztacza cień swoimi dużymi koronami ponad inne drzewa. Wiele z nich pamięta zamierzchłe czasy - liczą po 300 a nawet 400 lat.

Na niektórych z nich widnieją tabliczki „ Pomnik Przyrody”.
Dzięki temu, nawet gdy staną się martwe będą nadal stanowić dom dla wielu organizmów chronionych np. Kozioroga dębosza, Pachnicy jak i dla grzybów, porostów, mchów, a nawet nietoperzy czy ptaków, które wykorzystują naturalne pęknięcia jako schronienie lub miejsce do zakładania gniazd.

Ich rozkładające się drewno wzbogaci glebę a on sam stanie się ekosystemem tętniącym życiem.

Odwiedzając leśne ostępy i wyruszając na leśne wędrówki w podziwianiu np. pomnikowych dębów pamiętajmy o właściwym zachowaniu się w lesie. Obecne suszę mogą przy chwili nieuwagi  doprowadzić do wielkiej tragedii.