Gdzie też ludzie nie chcą spać! A to w ogrodzie zoologicznym, a to w kościele, a to w samochodzie albo w ziemiance. A hotelarze, żeby przyciągnąć gości starają się sprostać tym kaprysom. W wyszukiwarce trivago.pl pokazano niektóre z tych najdziwniejszych. Oto one. Może komuś się spodobają i spędzi tam zdumiewającą noc…

1. Hotel w zoo
Hotel Jamala Wildlife Lodge znajduje się w australijskiej Canberri, na terenie tamtejszego ZOO. Jaka ekscytująca musi być kąpiel w towarzystwie niedźwiedzia oddzielonego od nas tylko szklaną ścianą. Albo obiad z widokiem na lwy w klatce, rekiny i ryby w ogromnym akwarium? Niektóre pokoje tego hotelu to domki na drzewach, z widokiem na całe zoo.
2. Hotel w przędzalni
Także w Polsce można trafić do niezwykłego hotelu. Dawniej w tym miejscu w Łodzi znajdowała się przędzalnia Izraela Poznańskiego. Zbudowano ją w latach 1872-1892 jako największą fabrykę kalisko-mazowieckiego okresu przemysłowego. Dziś jest to zabytkowy budynek, w którym znajduje się czterogwiazdkowy hotel.
3. Hotel w fabryce ciasteczek
Dawniej w tym miejscu wytwarzano krakersy. Teraz, w tym budynku, położonym w centrum Reykjaviku, na Islandii można przenocować. Hotel nazywa się Kex, co po islandzku oznacza ciasteczko.
4. Hotel w szkole
Nocleg w tym miejscu to jak podróż w czasie. Klasa, tablica, liczydło… i wygodne łóżko. Hotel La Scuola Guesthouse, w Lusianie, we Włoszech umożliwia podróż w czasie, właśnie do szkoły. I to do szkoły, co najmniej naszych dziadków. Mieści się bowiem w budynku dawnej szkoły. Dziś swoim wystrojem nawiązuje do historii budynku. Pokoje i całe wnętrze są stylizowane na szkołę. Na półkach w pokojach hotelowych ustawione są globusy i różne pomoce dydaktyczne, na ścianach wiszą mapy, a na korytarzu jest prawdziwa tablica szkolna.
5. Hotel w opuszczonym kościele
Hotel Martin’s Petershop znajduje się w Mechelen, w Belgii. Został urządzony w dawnym kościele. Zamiast zwyczajnych okien są tam kolorowe witraże, pokoje ze sklepieniami, a restauracja hotelowa jest urządzona w stylu kościelnej zakrystii.
6. Hotel w cerkwi
Hotel Malmaison Glasgow w centrum Glasgow urządzono w dawnym kościele greckokatolickim. Nie tylko sam w sobie jest atrakcyjny, to jest również znakomitym miejscem wypadowym do okolicznych sklepów, galerii i teatrów w centrum miasta.
7. Hotel w pałacu
URSO to ekskluzywny hotel, który kiedyś był pałacem. Znajduje się w Madrycie Hiszpanii. Jest urządzony w stylu neoklasycyzmem. Kto zechce tam przenocować, poczuje się jak prawdziwy arystokrata, bo i obsługa jest w nim iście książęca.
8. Hotel w turystycznym karawanie
Na terenie 4-hektarowego parku w Brissarthe, we Francji ustawione są dwie przyczepy z ogrzewaniem i łazienką. Są dość oryginalne, bo w całości, zarówno wewnątrz jak i zewnątrz wykonano je z drewna, co żaden sposób nie przeszkadza w tym, żeby to były luksusowe apartamenty.
9. Hotel w rurach kanalizacyjnych
Das Park Hotel w austriackim Linz to bardzo dziwne miejsce. Oferuje nocleg w betonowej rurze ściekowej o średnicy ok. 2 m. Dzięki malowidłom ściennym i praktycznie urządzonym wnętrzu wcale nie jest tam ponuro. A opłatę za nocleg ustalają sami goście. Na terenie hotelu jest też restauracja, kafeteria oraz baza sanitarna.
10. Hotel w wieży ciśnień
W XIX - wiecznej wieży ciśnień w niemieckim Hamburgu urządzono elegancki, 4-gwiazdkowy hotel Movenpick. Jest uznawany za jeden z najlepszych hoteli w mieście. Ponieważ mieści się w wysokim budynku, bo takie przecież są zazwyczaj wieże ciśnieniowe, zapewnia wspaniałe widoki na tę milionową metropolię.
11. Hotel w średniowiecznej wiosce
Hotel Le Frotte znajduje się w mieście Matera, we Włoszech. Teren, na którym się znajduje jest wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Nocleg w tym hotelu, a ściślej, w domkach hotelowych czyli po prostu w jaskiniach, które ukształtowały się w XII – XIV wieku to prawdziwe zaproszenie do podróży w czasie.
12. Hotel-pagórek
Jest to zupełnie wyjątkowy, ekologiczny hotel w kształcie pagórka. Można go odwiedzić podczas wyprawy do Chile, a dokładniej do miejscowości Montania. Jest obrośnięty trawą, krzewami i otoczony nieskalaną przyrodą. Z pokojów rozpościerają się piękne widoki na ogrody. Równie ekologiczne są pokoje, w których całe wyposażenie jest drewniane.
13. Hotel na wzgórzach- 360-stopniowy widok z hotelu
Hotel Marmara Antalya w Turcji jest położony na słynnych wzgórzach Falez i roztacza się z niego 360-stopniowy widok na otaczające go Morze Śródziemne.
14. Hotel samochodowy
Dlaczego by tak nie zasnąć w cadillacu, czy w mercedesie? Taką atrakcję zapewnia hotel V8 Motorworld w niemieckim Studgarcie. Oprócz noclegu w samochodzie są tam inne atrakcje dla turystów.
15. Hotel w centrum handlowym
Nocleg w zabytkowym centrum handlowym w belgijskiej Brukseli. Można tam ni tylko zobaczyć, jak kupowali nasi przodkowie, ale także odpocząć po własnych zakupach.
16. Hotel w więzieniu
105 więziennych kwater zmieniono w 40 przestronnych pokoi hotelowych. W hotelu jest sauna, siłownia, patio i ogród ziołowy. W pokojach jest klimatyzacja, telewizory i dostęp do bezprzewodowego internetu. W każdym jest też ekspres do kawy. Więzienie Het Arresthuis otwarto 1862 roku i szybko zyskało sławę jednego z najcięższych zakładów karnych w Holandii. Przez kilka lat było zamknięte, potem było kilka nieskutecznych prób ponownego otwarcia. Wreszcie przeprowadzono w nim generalny remont i zdecydowano, że powstanie tam hotel.
17. Hotel- pies
W Idaho w USA na miłośników psów czeka Dog Bark Park Inn- bed&breakfast w kształcie psa. Jego goście śpią w Tobym – gigantycznym psie rasy beagle. Na pomysł wybudowania psich „apartamentów” wpadło małżeństwo artystów Dennis Sullivan i Francis Conklin. Prowadzą swoje nietypowe B&B od 1997 roku. Na co dzień zajmują się rzeźbieniem psów z drewna… Budynek ma 12 stóp wysokości – mieści się w nim, poza pokojami do wynajęcia, również sklep z pamiątkami oraz studio. Wystrój wnętrz raczej jest dość mierny… Aranżacje „apartamentów” przypominają bardziej polskie kwatery prywatne z początku lat 90.
18. Noc w trumnie
W Berlinie jest ekscentryczny hotel zbudowany przez artystę i muzyka Larsa Stroschena. Hotel Propeller składa się z 35 pokoi, z których każdy ma inną konwencję i wystrój, a także swoją oryginalną nazwę. Są tam pokoje, w których najważniejszy jest kolor (jak Chicken Curry), sypialnię pełną luster (Mirror Room), a także pokoje, w których łóżka zapadły się częściowo pod podłogę. Najbardziej intrygujący jest jednak pokój "Grobowiec", w którym śpi się w...trumnach. Cały hotel przypomina gigantyczne dzieło sztuki.
19. Hotel w beczkach po winie
W holenderskim nadmorskim miasteczku Stavoren hotel De Vrouwe van Stavoren zaprasza na nocleg w beczkach po winie. Ogromne beczki (pojemność ok. 14 tys. litrów) zostały wyremontowane i zamienione w luksusowe pokoje hotelowe wyposażone w telewizor, radio, prysznic i wc. W beczce mieszczą się dwa pojedyncze łóżka, szafki nocne. Są też małe okienka, które wpuszczają do przesiąkniętej zapachem Beaujolais beczki odrobinę światła i trochę świeżego powietrza. Łazienka oraz skromny salon znajdują się w dalszej, dobudowanej do beczki, części małego apartamentu. Unoszący się w powietrzu zapach czerwonego burgundzkiego wina to jedyny minus dla tych, którzy nie są jego miłośnikami.
20. Hotel z soli
W Boliwii, na pustyni Salar de Uyuni, znajdziemy jeden z najdziwniejszych hoteli na świecie- hotel Tayka de Sal - w całości zbudowany z soli. Boliwijska pustynia Salar de Uyuni nazywana jest największą solniczką świata. To pozostałość po wyschniętym słonym jeziorze w Andach. Hotel de Sal Tayka znajduje się na północnym brzegu Salar de Uyuni. Zbudowany jest z bloków soli pochodzących z Salaru oraz innych naturalnych materiałów regionu andyjskiego. Hotel ma dwa dziedzińce zadaszone przezroczystym materiałem, który zatrzymuje ciepło. Funkcję dywanów pełnią grube warstwy pokruszonej soli, rozsypanej na podłogach. Wszystkie pokoje ogrzewane są energią słoneczną, a w chłodniejsze dni dodatkowo dogrzewane. Ściany, meble i podłogi zbudowane są w większości z wydobywanych w okolicy bloków solnych. Nic więc dziwnego, że w obiekcie obowiązuje zakaz lizania ścian...
21. Hotel z lodu
Zbudowany z lodu i ze śniegu Ice Hotel w Jukkasjärvi w Szwecji co roku przyciąga zupełnie nową architekturą i atrakcjami. Czynny jest od początku grudnia do kwietnia, kiedy to… w całości się rozpływa. Co rok jest budowany z 3000 ton lodu i 30000 m sześć. śniegu. Nocleg w temperaturze -5 stopni Celsjusza połączony z podziwianiem zorzy polarnej, ale oczywiście nie jest to atrakcja dla zmarzluchów. Mniej odważni mogą zwiedzać hotel do godziny 18 lub spać w ogrzewanych pokojach. Aby komfortowo spędzić noc w Ice Hotelu należy przestrzegać kilku zasad. Ubranie powinno być wielowarstwowe, buty na tyle duże, żeby zmieściły się w nich wełniane skarpety, a bielizna najlepiej termiczna. Klienci otrzymują odpowiedni śpiwór oraz ciepłą czapkę i rękawiczki, po czym udają się do lodowego łoża pokrytego skórami renifera. Rano pije się gorący napar z borówki, a następnie wskakuje do sauny. Hotel dysponuje dwoma restauracjami: ciepłą, z przytulnym wnętrzem ogrzewanym kominkiem oraz zimną, w której potrawy podawane są na lodowych talerzach. Wieczorem można wypić drinka oczywiście z lodowego kieliszka.
22. Hotel na drzewie
W północnej Szwecji, w miejscowości Harads, można przenocować dosłownie na drzewie. Właściciele TreeHotel zbudowali jednak coś więcej niż tylko samą chatkę w koronach drzew, marzenie każdego dziecka. Renomowani architekci i projektanci stworzyli unikatowe, proekologiczne kwatery. TreeHotel to sześć takich domków o niezwykłym designie. Domki, mają powierzchnię od 15 do 30 m kw. Są umieszczone na sosnach, na wysokości od czterech do sześciu metrów nad ziemią i gwarantują niesamowite widoki. Z zewnątrz także zadziwiają np. domek o nazwie Microcube to lustrzana kostka z lekkiej aluminiowej struktury i szklanych paneli, która odbija niebo i rosnące dookoła drzewa. W 2011 r. oddano do użytku nowy domek - Ufo - przypominający kosmiczny statek, który wylądował wśród koron drzew.
23. Hotel na wodzie i pod wodą
Utter Inn to czerwony domek na jeziorze Malaren w Västeras w Szwecji. Hotel mieści się na platformie o powierzchni około 25 metrów kwadratowych. Z wygląda jak typowy szwedzki domek, ale tak naprawdę składa się z dwóch, połączonych ze sobą poziomów. Platforma unosi się na powierzchni wody, a pozostała część hotelu znajduje się trzy metry pod wodą. Utter Inn pomieści tylko dwie osoby, które mogą tam dotrzeć tylko drogą wodną. Przy zejściu do części sypialnianej (pod wodą) znajduje się kuchnia i łazienka.
24. Hotel w japońskich kapsułach
Japońskie minimalistyczne kapsuły mieszkalne przypominają raczej trumny niż pokoje. Mają około 2 -2,5 metra długości, mniej więcej 1 metr wysokości i 1 metr szerokości. Można tam zmieścić materac, który praktycznie zajmuje całą kapsułę. Jest tam również podwieszony telewizor i niewielkie półeczki na drobiazgi. W pobliżu są wspólne łaźnie i jacuzzi. Zamiast drzwi w kapsułach są rolety. Taki klaustrofobiczny hotel to dla obcokrajowców dodatkowa atrakcja turystyczna. Hotele kapsułowe znajdują się m.in. w Tokio.