Austria to kraj uwielbiany przez pasjonatów sportów zimowych i miłośników pięknych górskich krajobrazów. Znaleźć tam można wiele popularnych ośrodków narciarskich, bogatych w dobrze przygotowane trasy zjazdowe. Które z nich znajdują się jednak w najbardziej malowniczych miejscach?

Zell am See-Kaprun, Ziemia Salzburska 

We wszystkich krajach alpejskich znaleźć można miejsca idealne na wyjazdy na narty. Austria jednak od lat cieszy się największą popularnością wśród miłośników „białego szaleństwa” z całego świata. Jednym z austriackich kurortów, które jest niezwykle popularny, jest położone u stóp lodowca Kitzsteinhorn Zell am See-Kaprun. Ośnieżone szczyty i górujący nad nimi Schmittenhöhe (1965 m n.p.m.) oraz jeziora wypełniające dna dolin sprawiają, że jest to jeden najurokliwszych regionów w całej Austrii. W okolicy znajdują się aż trzy kurorty narciarskie: Maiskogel (położone na wysokości 1675 m n.p.m.), Schmittenhohe (na 2000 m n.p.m.), oraz ten znajdujący się na lodowcu Kitzsteinhorn (3025 m n.p.m.). Łącznie oferują one aż 390 kilometrów tras zjazdowych i 110 wyciągów. 

Sölden, Tyrol 

Jednym z najbardziej malowniczych ośrodków narciarskich w Austrii jest region Sölden. Nie bez powodu jest on, zaraz po Wiedniu i Salzburgu, najchętniej odwiedzanym miejscem w kraju. Urokliwe miasteczko Sölden leży bowiem na wysokości 1368 m n.p.m, na dnie doliny Ötztal otoczone wysokimi, majestatycznymi szczytami Alp Ötztalskich. Sam ośrodek narciarski ma bardzo oryginalny charakter. Położony jest bowiem na „jęzorach” dwóch lodowców: Rettenbach i Tiefenbach, które łączy 170-metrowy tunel narciarski. Region oferuje 150 kilometrów tras i 34 wyciągi. 

Dachstein West, Górna Austria 

Zapierające dech w piersi widoki podziwiać można także w regionie narciarskim Dachstein West w Górnej Austrii. Obejmuje on trzy główne ośrodki: Gosau, Russbach i Annaberg, które łącznie oferują narciarzom 152 kilometry tras zjazdowych i 52 wyciągi. Można z nich podziwiać piękną górską panoramę Salzburskich Dolomitów z górującym nad nimi szczytem Hoher Dachstein (2995 m n.p.m.). Wizytówką regionu jest także jej główna miejscowość Gosau – malownicza i spokojna wioska, położona nieopodal jeziora Gosauseen. 

Dolina Zillertal, Tyrol 

Innym wartym odwiedzenia regionem narciarskim jest Dolina Zillertal będąca jednym z największych ośrodków w Austrii i w Europie. Położona jest ona w samym sercu austriackiego Tyrolu, nieopodal granicy z Włochami. Rozciąga się pomiędzy pasmem górskim Tuxer a pięknymi Alpami Kitzbühelskimi; natomiast przez jej dno wąskimi zakolami wije się rzeka Ziller, co tworzy niezwykle malowniczy krajobraz. Dolina Zillertal obejmuje kilka różnych ośrodków, w tym popularne wśród miłośników sportów zimowych Mayrhofen, Zillertaler Arena, Spieljoch czy Ski-Optimal. Łącznie można pokonać tam na nartach aż 639 kilometrów! Jest to również mekka narciarzy lubiące letnie szusowanie. Dzięki znajdującemu się w dolinie lodowcowi Hintertux jazda na nartach możliwa jest tam przez cały rok.