Kojarzy się z ciszą, pięknymi krajobrazami i możliwością obcowania z naturą, ale coraz częściej agroturystyka to także propozycja dla lubiących tajemnice przyrody i przeszłości oraz aktywny wypoczynek. Co ważne niedaleko naszego domu, więc to propozycja nie tylko na długie wakacje, ale też kilkudniowe wypady. A skąd wiedzieć, które gospodarstwa agroturystyczne wybrać? Pomaga w tym konkurs organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. W środę, 3 września odbył się jego dwunasty finał.

Tym razem w Kaliszu. Do najstarszego miasta w Polsce przyjechali właściciele najlepszych gospodarstw i ośrodków agroturystycznych w Wielkopolsce. Tych sukcesywnie przybywa, ale żeby prowadzić miejsce, które przyciągnie trzeba mieć nie tylko pomysł. - Trzeba mieć do tego pasję. Zarówno do uprawiania gospodarstwa agroturystycznego jak i do pracy z osobami niepełnosprawnymi - mówi Honorata Ogonowska-Chrobrowska, właścicielka agroturystyki Gawra.

Coraz częściej gospodarstwa agroturystyczne nastawione są na edukację. Wykorzystują swoje walory takie jak położenie wśród lasów, pól czy nad wodą, a także wiedzę oraz doświadczenie właścicieli, by prowadzić np. terapię tak jak w przypadku ośrodka Gawra z Sierakowa, które przede wszystkim czeka na osoby z dysfunkcjami. - Przede wszystkim na dysfunkcje osób pozbawionych wzroku i z nimi pracujemy. Cały teren, otoczenie, jak również pokoje czy domki są dostosowane do ich potrzeb – dodaje Honorata Ogonowska-Chrobrowska. - Mają się wyciszyć i odpocząć, ale również edukujemy.

Edukują wielowymiarowo. Wśród ośrodków agroturystycznych można znaleźć takie, które patrzą na świat naukowym okiem i pozwalają zajrzeć w gwiazdy, pokazują dawne życie na wsi, uczą tradycyjnej kuchni, przybliżają walory przyrodnicze regionu. Wszystko zależy od wyobraźni właścicieli. – U nas pod kątem przyjaznego spojrzenia na owady i oczywiście pokazania, jaką rolę te malutkie żyjątka spełniają w naszym życiu – zachęca Marzena Siemińska z parku owadów „Owadogigant”. - Musi być do tego zaplecze gastronomiczne, baza noclegowa, baza rekreacyjna. Wtedy jest to taki kompleks, gdzie miło grupa spędzi czas, wykorzystując zabawę i naukę.

Tego potrzebują osoby, które wybierają odpoczynek w agroturystyce. Tych przybywa. Jak i miejsc, w które mogą pojechać. Przez ostatnie 20 lat w Wielkopolsce liczba ośrodków agroturystycznych wzrosła z kilkudziesięciu do prawie 2 tysięcy. -  Teraz już mało kto pojedzie w miejsce, gdzie tylko będzie mieć zapewniony nocleg, muszą być zapewnione także dodatkowe atrakcje. I bardzo wiele pięknych miejsc cały czas ten konkurs odkrywa w różnych częściach regionu, najwięcej na północy Wielkopolski – zachwala Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Chociaż zdarzają się i w południowej. I są laureatami konkursu organizowanego od 12 lat przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. W tym roku zgłosiło się ponad 40 obiektów. Nagrodzono i wyróżniono 15. A uroczysta gala, tym razem, odbyła się w Kaliszu.

I KATEGORIA : gospodarstwo agroturystyczne w funkcjonującym
gospodarstwie rolnym.

wyróżnienie przyznano Pani Annie Nowickiej za obiekt GOSPODARSTWO AGROTURYSTYCZNE „POD MODRZEWIAMI”położony w miejscowości Sękowo w Gminie Nowy Tomyśl,   Powiecie Nowotomyskim.

Nagrodą za wyróżnienie w konkursie jest 3.000 złotych.

wyróżnienie przyznano Państwu Lilianie i Chrystianowi Brzezińskim za obiekt GOSPODARSTWO AGROTURYSTYCZNE „NAD JEZIOREM”położony w miejscowości Buntowo w Gminie Złotów, w Powiecie Złotowskim.

Nagrodą za wyróżnienie w konkursie jest 3.000 złotych.

wyróżnienie przyznano Państwu  Honoracie i Danielowi Chrobrowskim  za obiekt AGROTURYSTYKA GAWRA, położony w miejscowości Chorzępowo, Gminie Sieraków Powiecie Międzychodzkim.
Nagrodą za wyróżnienie w konkursie jest 3.000 złotych.

III miejsce przyznano Panu Jerzemu Kanurskiemu za obiekt GOSPODARSTWO AGROTURYSTYCZNE „POZIOMKA”, położony w miejscowości Kujanki, w Gminie Zakrzewo, Powiecie Złotowskim.
Laureat otrzymuje nagrodę w wysokości  6.000 zł.

II miejsca nie przyznano

I miejsce przyznano Państwu Mirosławie Majerowicz – Klaus i  Ryszardowi Klaus za obiekt „LEŚNICZÓWKA EMAUS” Ośrodek Psychoterapii Małżeństwa i Rodziny położony w miejscowości Stefanowice, Gminie Zbąszyń , Powiecie Nowotomyskim.

Laureaci otrzymują nagrodę w wysokości  10.000 zł.

II KATEGORIA : Obiekt bazy noclegowej o charakterze wiejskim.

III miejsce przyznano Panu Jerzemu Świątkowi za obiekt TENIS KORYTNICA położony w miejscowości Korytnica w Gminie Raszków, w Powiecie Ostrowskim .

Laureat otrzymuje nagrodę w wysokości 6.000 zł.

II miejsce przyznano Pani Jolancie Walas Zdunek za obiekt OŚRODEK AKTYWNEGO WYPOCZYNKU MICHASIÓWKA położony w miejscowości Giewartów w Gminie Ostrowite, w Powiecie Słupeckim.

Laureat otrzymuje nagrodę w wysokości 8.000 zł.

I miejsce przyznano Panu Lechowi Studniewskiemu za obiekt KOMPLEKS PAŁACOWO – PARKOWY ZAMEK GUTÓW położony w miejscowości Gutów, w Gminie Ostrów Wielkopolski, w Powiecie Ostrowskim.

Laureat otrzymuje nagrodę w wysokości 10 000 zł.

III KATEGORIA: obiekty na terenach wiejskich o charakterze np. terapeutycznym, edukacyjnym, rekreacyjnym itp. wykorzystujące tradycje
i walory wsi

wyróżnienie przyznano Stowarzyszeniu „Centrum Wiedzy i Nowych Technologii im. Jana Pawła II” za obiekt Centrum Wiedzy i Nowych Technologii położony w miejscowości Parzynów w Gminie Kobyla Góra, w Powiecie Ostrzeszowskim.

Nagrodą za wyróżnienie w konkursie jest 3.000 złotych.

wyróżnienie przyznano Stowarzyszeniu Zagroda Pszczółki Przyjaciółki za obiekt ZAGRODA PSZCZÓŁKI PRZYJACIÓŁKI, położony w miejscowości Katarzynowo w Gminie Jutrosin, w Powiecie Rawickim.

Nagrodą za wyróżnienie w konkursie jest 3.000 złotych.

III miejsce przyznano Pani Marcie Mikule za obiekt SKANSEN BICZ, położony
w miejscowości Bicz, w Gminie Stare Miasto, w Powiecie  Konińskim.  

Laureat otrzymuje nagrodę w wysokości 6.000 zł.

II miejsce przyznano Górecznik Taurus Sp. z o.o. Sp.k za obiekt RODZINNY PARK PRZYGÓD I EDUKACJI GÓRECZNIKpołożony w Antoninie, w Gminie Przygodzice,
w Powiecie Ostrowskim.

Laureat otrzymuje nagrodę w wysokości 8.000 zł.

I miejsce przyznano Marzenie i Bronisławowi Siemińskim za obiekt OŚRODEK AGROTURYSTYCZNY PARK OWADÓW „OWADOGIGANT” położony w miejscowości Lubnica  w gminie Okonek, w Powiecie Złotowskim.

Laureat otrzymuje nagrodę w wysokości 10.000 zł.

Nagroda Specjalna

Dla Stowarzyszenia Na Rzecz Integracji Osób Starszych i Niepełnosprawnych „Wieś bez Barier”  za projekt „Na Puszczańskim szlaku”, realizowany w Chorzępowie, Gminie Sieraków, Powiecie Międzychodzkim:

za integrację mieszkańców wsi wokół pomocy dla niepełnosprawnych, wyrażającą się w przygotowaniu ścieżki edukacyjnej w lesie, przystosowanej dla potrzeb osób niewidomych i niedowidzących, dostosowanie plaży do osób niepełnosprawnych ruchowo, organizowanie imprez jak przejazdy wozem strażackim dla niewidomych dzieci, wiele innych działań, podejmowanych przez wszystkich mieszkańców wsi pełnych zrozumienia dla niepełnosprawności osób, które uczestniczą w programie.

Laureat otrzymuje nagrodę w wysokości 5.000 zł.

Dla Gminy Tarnowo Podgórne za ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY JANKOWICE położony w miejscowości Jankowice, Gminie Tarnowo Podgórne, Powiecie Poznańskim,
 za renowację i modernizację historycznego, zrujnowanego pałacu, wysoką jakość rozwiązań architektonicznych i parkowych, oryginalną metodę ożywienia obiektu przez prowadzenie szkoły muzycznej i Uniwersytetu III Wieku, otwarcie pałacu i parku dla turystów (audioprzewodniki, co najmniej dwa razy w miesiącu bezpłatne oprowadzanie w ramach otwartego programu, organizacja otwartych koncertów i warsztatów).

Laureat otrzymuje nagrodę w wysokości  5.000 zł

źródło faktykaliskie.pl