Weekend to niewiele, dlatego warto szukać miejsc pełnych atrakcji i nie tracić czasu na przejazdy, ale też niezbyt zatłoczonych przez turystów, żeby móc jak najwięcej wypocząć. Województwo opolskie do takich należy. W regionie tym znajdziesz mnóstwo zabytkowych budowli, urokliwych zakątków, jak i rozrywkę dla całej rodziny. Zobacz, co można tam zobaczyć i dlaczego Opolszczyzna na weekend to dobry pomysł!

Kilka zdań o województwie opolskim

Województwo opolskie nie należy do najpopularniejszych destynacji turystycznych, ale dla wielu jest to plus, ponieważ można spędzić tam pełen atrakcji, ale też spokojny weekend. Jest to najmniejsze województwo w naszym kraju, położone w południowo-zachodnim regionie, pomiędzy Górnym i Dolnym Śląskiem.

Na Opolszczyźnie jest 11 powiatów, 71 gmin i jedno miasto na prawach powiatu. Stolicą tego regionu jest Opole – miasto założone przez Kazimierza Opolskiego, które ma już ponad 800 lat. To od niego zaczniemy listę atrakcji, jakie można zobaczyć, wybierając się na dwa dni do tego malowniczego województwa.

Jak można spędzić spokojny weekend w Opolu?

Jeśli Opolszczyzna na weekend to Twój wybór na urlop, koniecznie zacznij od zwiedzania jej stolicy. Centralna część Opola, rynek główny, to prawdziwy skarb historii. Niektóre budynki powstały jeszcze w średniowieczu, choć większość z nich została zniszczona w czasie wojny.

Obecnie Opole zachwyca przede wszystkim urokliwymi kamienicami, zachowanymi w przedwojennym stylu. Spacerując po ulicach miasta, z łatwością znajdziesz kawiarenkę, w której odpoczniesz, podziwiając architekturę miasta. Jeśli interesuje Cię historia, przejdź do Wieży Piastowskiej, która jest jedyną pozostałością po Zamku Piastowskim. Po pokonaniu 160 schodów zobaczysz panoramę Opola z wartej uwagi perspektywy.

Na wieczorny spacer warto natomiast wybrać się nad Odrę. Nad starym korytem rzeki ustawiono wiele ławeczek, na których można wypocząć, podziwiając malowniczą okolicę. Jeśli dwa dni w Opolu spędzasz z ukochaną osobą, powinien być to niemal obowiązkowy punkt planu wycieczki pod tytułem Opolszczyzna na weekend. Dlaczego? To właśnie nad Odrą znajduje się niezwykły Most Groszowy, nazywany również mostem miłości. Niegdyś za przejście pod nim zakochani płacili symboliczny grosz, obecnie na znak miłości przypinają kłódki, których nazbierało się już sporo.

Chętni mogą też zdecydować się na rejs gondolą, który zachwyci nie tylko pary, ale też najmłodszych turystów. Podziwianie zachodu słońca z promenady nad Odrą wydaje się być idealnym zakończeniem pierwszego dnia pobytu na Opolszczyźnie.

Opolszczyzna na weekend dla fanów rozrywki

Stolica Opolszczyzny słynie przede wszystkim z Festiwalu Piosenki Polskiej. Amfiteatr Tysiąclecia, w którym wydarzenie to odbywa się już od 1963 roku, wart jest odwiedzenia. Nieco dalej znajduje się Muzeum Polskiej Piosenki, które oferuje sporo atrakcji dla zwiedzających. Jeśli chcesz, możesz nawet spróbować własnych sił w budce nagraniowej, poczuć się jak gwiazda estrady dzięki wirtualnym projekcjom, czy wykonać pamiątkowe zdjęcie.

Świetną zabawę zapewnia również Park Nauki i Rozrywki JuraPark, dlatego jeśli Opolszczyzna na weekend to Twój cel zwiedzania z rodziną, wybierz się do Krasiejowa. Trasa przez Park wynosi ok. 1,5 km, a w jej trakcie zobaczysz prawie 200 modeli kilkudziesięciu gatunków prehistorycznych gadów, i nie są to miniatury, a modele w rzeczywistych rozmiarach. Muzeum to znajduje się nad czynnym stanowiskiem paleontologicznym, a drugiego takiego nie znajdziesz nigdzie na świecie!   

Opolszczyzna na weekend dla miłośników zwiedzania

Ciekawą atrakcją podczas weekendu w Opolu jest też Muzeum Wsi Opolskiej, nieco oddalone od centrum, ale ze świetną komunikacją miejską. Znajduje się tam ok. 50 budynków. Miejsce to jest ciekawym pomysłem na spędzenie czasu z całą rodziną. Można pokazać najmłodszym, jak dawniej wyglądało życie ludzi na wsi.  

Oczywiście wycieczka na Opolszczyznę nie musi ograniczać się tylko do zwiedzania Opola. W województwie tym jest sporo pięknych miast i wsi, w których nie brakuje atrakcji. Wśród nich są m.in. Pałac w Mosznej pochodzący z XIX wieku, zamek w Otmuchowie, Niemodlinie, Kopicach czy Brzegu. Na Opolszczyźnie znajdują się też jeziora, np. Nyskie lub Turawskie i piękne parki, w tym najsłynniejszy w tamtych regionach Park Krajobrazowy Góra Świętej Anny.

Masz już pomysł, gdzie spędzić weekend na Opolszczyźnie? Sprawdź noclegi w okolicy lub hotele w polskich górach na Travelist i zarezerwuj pobyt na niezapomnianą wycieczkę!