Choć czas wakacyjnych wyjazdów już za nami, zbliża się zima, a wraz z nią wypoczynek na nartach. Dla niektórych zimowa pora to również czas urlopów w ciepłych krajach i wygrzewanie się na słońcu, którego u nas brakuje. Już teraz warto poszukać atrakcyjnych ofert wyjazdowych, żeby wypoczynek nie nadszarpnął domowego budżetu.

Jak szukać ofert i zorganizować oszczędne wakacje?

Ci, którzy regularnie wyjeżdżają na zagraniczne wyjazdy, dobrze wiedzą, że najatrakcyjniejszego cenowo wypoczynku trzeba szukać z wyprzedzeniem kilku miesięcy. Jeśli planujemy urlop w grudniu lub styczniu, już w październiku powinniśmy wybrać kilka ofert. Biura podróży oferują swoim klientom wyjazdy first oraz last minute po obniżonych, przed- lub posezonowych cenach. Okazja first minute to wypoczynek organizowany przez tour operatorów na początku roku lub nowego wakacyjnego sezonu. Wśród ofert biur podróży znajdziemy i podróże do ciepłych krajów, i wyjazdy narciarskie, takie jak np. promocyjne wycieczki organizowane przez operatora Tui http://www.tui.pl/promocje.

Wybierając się do ciepłego kraju w ofercie first minute, sprawdźmy dokładnie, na jaką pogodę możemy liczyć, czy temperatura wody będzie nam odpowiadać i czy rzeczywiście uda się nam powygrzewać i poopalać na słońcu. Oferta wyjazdowa może brzmieć bardzo atrakcyjnie, ale możemy rozczarować się warunkami na miejscu. Dlatego oszczędne wakacje first minute najlepiej wybierać w sprawdzonym biurze podróży, które poinformuje nas też m.in. o warunkach pogodowych panujących w danym kraju. Jeśli planujemy wyjazd ze znajomymi, urlop first minute będzie doskonałym rozwiązaniem na budżetowy wypoczynek. Pobyt w hotelu i przelot planuje się z dużym wyprzedzeniem, więc kiedy jedziemy dużą grupą, każdy może dostosować się do terminu wyjazdu.

W przypadku last minute pozwalamy sobie na większą spontaniczność, bo podróży szukamy w ostatnim momencie i polujemy na najlepszą okazję. Jeśli możemy wziąć wolne w pracy z dnia na dzień, taki wyjazd na ostatnią chwilę będzie wyjątkowo korzystny cenowo. Biura podróży na 2-3 dni przed wylotem oferują klientom ostatnie wolne miejsca, które kosztują grosze w porównaniu z wcześniejszymi ofertami. Śledząc więc strony internetowe biur, możemy trafić na okazję, która się więcej nie powtórzy. Musimy jednak być już całkowicie przygotowani do podróży.

Wyjazd na własną rękę, czyli jak oszczędnie podróżować?

Nie każdy lubi zorganizowane wycieczki, a niektórym marzy się na urlopie odrobina przygody. Organizując samemu wakacyjny wyjazd za granicę, musimy dopracować każdy szczegół i zadbać nie tylko o bilety lotnicze, ale i o nocleg, i wyżywienie. Wymaga to więcej pracy niż kupienie oferty first czy last minute, gdzie wszystko jest za nas zorganizowane, ale daje niesamowitą satysfakcję.

Oszczędne wakacje na własną rękę, podobnie jak wyjazd first minute, warto zaplanować z dużym wyprzedzeniem. Doświadczeni podróżujący często decydują się na zupełnie nikomu nieznane kierunki podróży i wybierają na wypoczynek mało popularne miejsca, bo najpierw szukają atrakcyjnych ofert lotów. I dopiero po kupieniu biletów planują resztę podróży. Jeśli więc lubimy przygody i jesteśmy gotowi wyjechać w dowolne miejsce, przeglądajmy strony oferujące tanie loty.

Na portalach podróżniczych znajdziemy też ciekawe propozycje lotów połączonych z pobytem w danym miejscu. W większości przypadków takie oszczędne wakacje wymagają od nas dużej spontaniczności i możliwości dowolnego dopasowania urlopu.

Oszczędne wakacje z darmowymi noclegami

Wyjeżdżając na samodzielnie zaplanowany urlop, oprócz biletów lotniczych, poszukajmy też wcześniej noclegów. Korzystając z tzw. couchsurfingu zamieszkamy u kogoś zupełnie za darmo. Warto jednak, żebyśmy już wcześniej znaleźli osobę lub rodzinę gotową przenocować nas przez kilka dnia, zwłaszcza jeśli podróżujemy z dziećmi.

Tanie, ale już nie darmowe noclegi możemy wykupić też w hostelach lub hotelach oferujących promocyjne ceny na pokoje w konkretnych terminach. Takie hotele oprócz noclegów zapewniają też cały pakiet wyjazdowy, czyli wyżywienie oraz dodatkowe atrakcje w hotelu. Ofert tego rodzaju możemy szukać na portalach trawelowych. I tu jednak musimy się liczyć z tym, że termin wyjazdu z atrakcyjną propozycją cenową, nie zawsze będzie pokrywał się z naszym urlopem Dlatego wyjazd najlepiej zaplanujmy wcześniej i dopiero po jego wykupieniu, zarezerwujmy wolne w pracy.

Zaplanowany budżet wyjazdowy = oszczędne wakacje

Bez względu na to, czy wybierzemy wycieczkę first minute, czy podróż na własną rękę, dokładnie zaplanujmy swój budżet wyjazdowy. Wakacje zorganizowane przez biuro podróży okażą się najdroższymi, jeśli do kraju wrócimy z wieloma nowymi zakupionymi pamiątkami, ubraniami i butami. Kiedy samodzielnie organizujemy wyjazd, dużym wydatkiem staje się wyżywienie. Codzienne jedzenie na mieście może okazać się droższe niż bilet lotniczy czy nocleg. Dlatego przed każdym wyjazdem, jeśli zależy nam na oszczędnym wypoczynku, zaplanujmy swój budżet i przeznaczmy na wyjazd określoną kwotę. Warto mieć ze sobą dodatkowe środki finansowe, np. w razie wypadku czy choroby, ale nie traktujmy ich wtedy jako dodatku zakupowego.

Zorganizowanie oszczędnych wakacji wcale nie wymaga wiele trudu i zaangażowania. Możemy wygodnie usiąść przed komputerem lub pójść do biura podróży i zamówić gotową wycieczkę w przedsprzedaży. A potem cieszyć się każdą chwilą cudownego urlopu.