Ruszamy z cyklem turystycznym: pomysł na weekend, w którym znajdziecie ciekawe inspiracje na spędzenie weekendy z rodziną, przyjaciółmi lub ukochaną osobą.

W pierwszym odcinku naszego weekendowego cyklu przedstawimy Wam Antonin, czyli małą miejscowość o charakterze turystycznym w gminie Przygodzice. 
Sama miejscowość Antonin liczy około 470 mieszkańców. Wieś pełni rolę ośrodka turystycznego na skraju Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy z kąpieliskiem i domkami kempingowymi. Przy pałacu zaczyna się teren rezerwatu przyrodniczego "Wydymacz".

Pałac myśliwski książąt Radziwiłłów w Antoninie to pałac myśliwski zbudowany w latach 1822–1824 przez Karla Friedricha Schinkla dla księcia Antoniego Radziwiłła.


Pałac jest drewniany, oszalowany, na podmurówce, zbudowany na planie krzyża greckiego – korpus główny o kształcie oktagonalnym, do którego dobudowano cztery niższe skrzydła. Elewacja pomalowana jest na kolor tzw. żółci cesarskiej (niem. Kaisergelb). Całe wnętrze korpusu głównego zajmuje wielka, trójkondygnacyjna sala o ozdobnym stropie, wsparta na filarze mieszczącym przewody kominowe z kominków, przyozdobiona trofeami myśliwskimi. Dawniej odbywały się w niej koncerty. Jedno ze skrzydeł mieści klatkę schodową wiodącą na wewnętrzne balkony, prowadzące do pokoi mieszkalnych w pozostałych trzech skrzydłach.
Gościem Antoniego Radziwiłła w Antoninie był Fryderyk Chopin (dwukrotnie, w 1827 i 1829). Na elewacji pałacu znajduje się tablica upamiętniająca te wizyty, a przy wejściu na teren pałacowy umiejscowiony jest pomnik kompozytora.

W miejscowości Antonin znajduje się także kościół Matki Boskiej Ostrobramskiej, projektu Johanna Häberlina (ucznia Karla Friedricha Schinkla), wybudowany w latach 1835-1838 jako kaplica grobowa Radziwiłłów, w stylu neoromańskim.

Kościół we wnętrzu przyozdobiony, wspartymi na czterech marmurowych kolumnach, trzema łukami z białego marmuru, bogato ornamentowanymi dekoracją w stylu bizantyjskim, według tradycji sprowadzonymi z Włoch dwie późnogotyckie rzeźby św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty pochodzące z początku XVI w. a także popiersie zmarłej w 1834 roku Elizy Radziwiłłówny, wykonane z gipsu.

Jeśli ktoś chce przyjechać do Antonina i pozostać tutaj dłużej to ma do dyspozycji sporą bazę noclegową głównie na terenie ośrodka Lido. 

Ośrodek Rekreacyjno-Wypoczynkowy Lido zlokalizowany jest nad stawem "Szperek", otoczony jest lasami i piaszczystą plażą, niedaleko znajduję się Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów. Staw Szperek jest poza tym wyjątkowy, bo może jednocześnie pełnić rolę kąpieliska i stawu hodowlanego dla miłośników wędkarstwa. Miejsce idealne jest dla rodzin z dziećmi nie tylko ze względu na nowy i atrakcyjny plac zabaw, ale zwłaszcza na panujący tutaj mikroklimat i spokój. 
Sam ośrodek czynny jest cały rok. W zimie można wynająć domki ogrzewane. Do dyspozycji w ośrodku jest 96 domków turystycznych. 

Przyroda
Tereny Antonina i okolic obfitują w piękne krajobrazy a także bogactwo przyrody. W miejscowych lasach spotkać możemy wiele gatunków zwierząt, ptaków i rzadkich owadów. W okresie letnio-jesiennym teren ten obfituje w grzyby, po które przyjeżdża tu wielu mieszkańców południowej Wielkopolski. 

W Antoninie i pobliżu znajduje się rezerwat przyrody Wydymacz. Utworzony w 1987 roku, obejmuje obszar 47,86 ha ze stawem Wydymacz (10,80 ha). Przedmiotem ochrony jest zespół łęgu jesionowo-olszowego, stanowiska roślin chronionych (m.in. wawrzynek wilczełyko) oraz drzewa pomnikowe.
Pod ochrona jest tu wiele gatunków, m.in ochrona ścisła: wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum), bluszcz pospolity (Hedera helix)
Ochrona częściowa:, kopytnik pospolity (Asarum europaeum), konwalia majowa (Convallaria maialis) kruszyna pospolita (Frangula alnus), porzeczka czarna (Ribes nigrum).
Na terenie rezerwatu można spotkać wiele roślin egzotycznych wprowadzonych tam jeszcze przez właściciela dóbr antonińskich księcia Antoniego Radziwiłła. W waloryzacji ornitologicznej rezerwatów województwa wielkopolskiego Wydymacz zajął drugie miejsce. Przez rezerwat przebiega ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna oraz drogi rowerowe, w tym szlak z Ostrowa do Antonina.