Godzinę drogi samochodem od Ostrowa można zobaczyć jedną z Polskich piramid. Łącznie mamy ich w naszym kraju 7, a niektóre z nich są starsze od tych egipskich.

Choć brzmi to nieprawdopodobnie i zaskakująco, w Polsce znajduje się kilka piramid starszych nawet od tych w Egipcie. Najstarsze piramidy w Polsce mają aż 5500 lat!

Najbardziej popularne i znane piramidy w Polsce: 

Piramida w Rapie - woj. warmińsko-mazurskie
Grobisko ariańskie w Krynicy - woj. lubelskie
Kujawskie piramidy w Wietrzychowicach - woj. kujawsko-pomorskie
Piramida w Rożnowie - woj. opolskie
Piramida w Zagórzanach - woj. małopolskie
Piramida w Międzybrodziu - woj. podkarpackie
Piramida w Wągrowcu - woj. wielkopolskie.

Dzisiaj przybliżymy historię 2 piramid najbliżej Ostrowa Wielkopolskiego. 

Piramida w Rożnowie, zaledwie godzinę jazdy z Ostrowa: 


Położona w Rożnowie piramida to prawdziwa perła architektoniczna - zaprojektował ją sam Carl Gotthard Langhans. To człowiek, który odpowiedzialny był za projekt m.in Bramy Brandenburskiej w Berlinie. Budowla miała stanowić mniejszą wersję egipskich piramid, by ciała 29 pochowanych tam członków rodu von Eben uległy mumifikacji. Kto był głową rodu, który mógł pozwolić sobie na zaangażowanie w ten projekt tak sławnego architekta? August Freiherr von Eben und Brunnen za życia był generałem armii pruskiej i właścicielem ziem, na których wzniesiono piramidę. Podczas II wojny światowej grobowiec został naruszony przez Armię Czerwoną.
W grobowcu początkowo była chowana najbliższa rodzina Augusta Freiherr von Eben und Brunnen a w następnym okresie nowi właściciele majątku Rose i ich krewni zostali chowani w piramidalnym grobie.
Christian von Möhring, teść, 1780 r
Anna von Möhring, ur. Raskowsky, teściowa, 1782 r
Goodman Gottfried Friedrich von Eben i Brunnen, wuj, 1785 r
Kapitan Hans Adolf von Eben i Brunnen, ojciec, 1789 r
Freiherr Carl Adolf August von Eben i Brunnen, budowniczy piramidy, 1800 r.
Piramida została wpisana w dniu 12 października 2003 r. Pod nr. A-25/2003 na listę zabytków województwa opolskiego. 

Piramida w Rożnowie: 


Druga z opisywanych przez nas piramid znajduje się w Wielkopolsce a konkretnie w Wągrowcu. 
Piramida Łakińskiego w Wągrowcu znajduje się ponad 2 godziny drogi od Ostrowa. 

Piramida Łakińskiego. Sam Franciszek Jerzy Łakiński herbu Pelikan (ur. 10 marca 1767, w majątku Szczerbin gmina Łobżenica powiat pilski zm. 4 czerwca 1845) – był rotmistrzem, od 1830 r. dziedzicem wsi w okolicach Wągrowca, po sprzedaniu Szczerbina. Służył w armii pruskiej, a latach 1808–1814 walczył u boku Polaków w armii Napoleona Bonaparte. W 1830 roku osiedlił się w Wągrowcu i podjął działalność dobroczynną na rzecz dzieci i ubogich. Podobno powiedział przed śmiercią, że gdy sosny posadzone wokół piramidy w Łaziskach sięgną ponad jej szczyt, Polska odzyska niepodległość. W tym samym roku został pochowany w tej właśnie piramidzie. Budowla mierzy 6 metrów i wykonana jest z kamienia. Niedaleko znajduje się metalowa rzeźba konia na kolumnie, legenda głosi, że jest to miejsce spoczynku zwierzęcia rotmistrza, współcześnie uważa się, iż był to znak graniczny, kolumna, która określała zasięg wągrowieckich gruntów. Łakiński za zasługi otrzymał stopień rotmistrza, Krzyż Srebrny Virtuti Militari i francuskiej Legii Honorowej.

Piramida w Wągrowcu: