W naszym powiecie znajduje się wiele pięknych miejsc a także perełek architektonicznych. Jednym z obiektów, który przetrwał najdłużej jest drewniany kościółek w miejscowości Górzno.

Górzno to wieś w gminie wiejskiej Ostrów Wielkopolski, w powiecie ostrowskim. Znajduje się na szlaku turystycznym Gołuchów-Sobótka-Lewków. Górzno położone przy drodze krajowej nr 11 Poznań-Ostrów-Bytom, ok. 7 km na północ od Ostrowa, na wysokości ok. 135 m n.p.m.
Pierwsze wzmianki na temat miejscowości pochodzą z 1403 roku, była to wtedy wieś rycerska. Do XVII wieku jedna z większych wsi w regionie, później utraciła znaczenie. W XIX wieku Górzno to własność rodu Lipskich, właścicieli Lewkowa- dobrodziei Ostrowa.

W miejscowości Górzno znajduje się kościół św. Mateusza Apostoła, drewniany, konstrukcji zrębowej, oszalowany, z 1755 roku, fundacji Fabiana Moszyńskiego, z kwadratową wieżą i wielobocznym prezbiterium, wyposażeniem wnętrza z II połowy XVIII wieku, ołtarzem głównym z obrazem Matki Boskiej Pocieszenia z około połowy XVIII wieku i rzeźbami z połowy XVII wieku. W kościółku znajduje się także obraz św. Walentego z XIX wieku i secesyjna polichromia.

Wnętrze kościółka również ozdobione jest pięknym drewnem i jest to miejsce, w którym odbywa się sporo nabożeństw i uroczystości. Co roku przed kościołem możemy podziwiać żywą szopkę bożonarodzeniową, co roku także w Górznie odbywa się zjazd motocyklistów.

Zjazd motocyklistów: 

Wspólnymi siłami parafianie i ksiądz proboszcz w ostatnich latach wybudowali piękną plebanię: 

Prócz Drewnianego Kościółka w Górznie znajduje się pałac Lipskich (obecnie właścicielem jest rodzina Dudów- przemysł mięsny), pałac powstał w 1912 roku po rozbudowie dworu z XIX wieku, neoklasycystyczny, piętrowy, o rzucie symetrycznym zbliżonym do litery H, z poprzecznymi skrzydłami i zachowaną klasycystyczną dekoracją stiukową wnętrz.
W Górznie znajduje się także podworski park krajobrazowy z połowy XIX wieku o powierzchni 13 ha, ze stawami, pomnik z tablicą pamiątkową ku czci trzech robotników rolnych zastrzelonych w Górznie podczas tłumienia strajku- 6 sierpnia 1922 roku,
Z Górznem związana jest jeszcze jedna bardzo ciekawa historia, która miała miejsce właśnie 6 sierpnia. W 1922 roku doszło w tutaj do strajku robotników rolnych. W 1200 majątkach porzuciło pracę około 120 tysięcy (!) pracowników. Pod Górznem, 6 sierpnia, zebrało się wówczas około 400 rolników próbujących zmusić tamtejszych łamistrajków do zarzucenia pracy. Po nieudanej interwencji policji do rozpędzenia ludzi sprowadzono pluton, który oddał do manifestantów salwę, po której 6 osób zostało rannych, a 3 zginęły (Michał Nowicki z Górzna, Jan Chrzanowski z Lewkowa i Michał Kaczmarek z Kotowiecka).