Rososzyca to średniej wielkości wieś położona w powiecie ostrowskim, w gminie Sieroszewice, w miejscowości tej znajduje się wiele ciekawych miejsc, które warto w wolnym czasie poznać i odwiedzić.

Położona jest na skraju doliny Baryczy w pobliżu ujścia Leniwej Baryczy do Gniłej Baryczy i Gniłej Baryczy do Ołoboku (kilka kilometrów od bifurkacji na Baryczy), na wysokości ok. 125 m n.p.m. Leży przy drodze powiatowej Ostrów-Grabów nad Prosną, około 10 km na wschód od Ostrowa (możliwość dojazdu autobusem MZK Ostrów Wielkopolski, linia nr. 18 oraz autobusami PKS Ostrów Wielkopolski).

Znana od 1377 roku jako wieś prywatna, rycerska, którą podkomorzy Mikołaj rozgraniczył wówczas od dóbr klasztoru w Ołoboku. Od końca XVIII wieku do 1928 roku należała do rodu Skórzewskich, którzy w XIX wieku zbudowali tu swój pałac. Wcześniej gniazdo rodowe Roso(w)skich herbu Korab. Z parafii Rososzyca pochodził ksiądz Stanisław Śniatała. Miejscowość przynależała administracyjnie przed rokiem 1887 do powiatu odolanowskiego, w latach 1975–1998 do województwa kaliskiego, a w latach 1887–1975 i od 1999 do powiatu ostrowskiego.
W miejscowości znajduje się wiele ciekawych miejsc a do najciekawszych należą: 
-Pałac Skórzewskich z lat 70. XIX wieku, neorenesansowy (z odwołaniami do renesansu włoskiego), wielobryłowy, obecnie zdewastowany,
-Park krajobrazowy z połowy XIX wieku, o powierzchni 5,3 ha, ze starym drzewostanem,
-Kościół św. Marka z 1818 roku, klasycystyczny,
-Krypta Skórzewskich,
-Dzwonnica z 1885 roku, arkadowa,
-Stara plebania,
-Zabudowania pofolwarczne z XIX wieku,
-Spichlerz z końca XIX wieku, trzykondygnacyjny,
-Grodzisko średniowieczne przy pałacu, datowane na II połowę XV wieku do końca XVI wieku, otoczone szeroką na około 10 m fosą.

Wieś w XVI w. należała do Korabitów-Rosowskich i Piotra Wolickiego, następnie do Sieroszewskiej, Rosowskiej i Wysockich. W XVII w. majątek był własnością Rosowskich, następnie Wierzchowskich, od XVIII w. do 1928 r. do Skórzewskich herbu Drogosław. Ostatnim właścicielem był Paweł Deutschman. Pałac z użyciem form włoskiego renesansu, został wzniesiony w o. 1875 r. dla Piotra Pawła Skórzewskiego. Główna, centralna część budynku jest dwupiętrowa zwieńczona trójkątnym frontonem, jej okna zamknięte są arkadowo. Po obu stronach środkowego ryzalitu piętrowy korpus główny z niższymi i cofniętymi przybudówkami. Cześć centralna poprzedzona schodami prowadzącymi do pomieszczeń reprezentacyjnych piętra, z tarasem frontowym.We wnętrzu zachowana jeszcze stolarka drzwiowa i sztukaterie. 
We wnętrzu Pałacu zachowana jeszcze stolarka drzwiowa i sztukaterie.

Zapewne miejscowość ma jeszcze wiele ciekawych miejsc ale o te zapytajcie okolicznych mieszkańców. W Rososzycy mieszka ponad 1000 osób, poznacie nowych ludzi :) 

zdj. http://zabytki.ocalicodzapomnienia.eu
zdj tytułowe wikipedia
tekst http://www.eksploratorzy.com.pl/