| Źródło: http://alewielkopolska.blox.pl, wykop.pl, wikipedia.pl,
Weekendowy wypad za miasto: Turkusowe jezioro i Titanic
Zaczniemy od pierwszej atrakcji czyli turkusowego jeziora zlokalizowanego pod Koninem w miejscowości Gosławice. Tam znajduje się urokliwe jezioro, o niepowtarzalnym w naszych warunkach wyglądzie. Jezioro nie zabarwiło się tak w sposób naturalny co nie zmienia faktu, że wygląda bardzo zjawiskowo:

Odpady paleniskowe powstałe ze spalania węgla brunatnego (popiół i żużel) odprowadzane są na wyrobisko systemem hydraulicznym. Popiół i żużel mieszane z wodą i w postaci szaro – białej mazi transportowane specjalnym rurociągiem na składowisko. Z odpadów z elektrowni w wyrobisku w Gosławicach wytrącają się substancje chemiczne powodujące zwiększeniem mineralizacji wód zbiornika i to one też nadają wodzie ten niesamowity lazurowy kolor. Osad mineralny złożony jest z węglanów, kwarcu i krzemianów z niewielką domieszką materii organicznej. Wartość pH wód wyrobiska w Gosławicach waha się w granicach 11,6 – 12,7 (odczyn zasadowy). W związku z powyższym nie radzimy się tam kąpać a kolor wody podziwiać jedynie z brzegu.
Konińska Błękitna Laguna oficjalnie zwana jest Błękitnym lub Lazurowym Jeziorem. Jest do niej kilka dróg dojazdowych. Można jechać drogą Konin – Kazimierz Biskupi i zjechać w miejscowości Wieruszew. Można również skorzystać z drogi Konin – Bydgoszcz (ul. Przemysłowa).

Korzystając z ul. Przemysłowej, należy w miejscowości Maliniec (obecnie dzielnica Konina), skręcić tuż przy zajeździe „U Toma”. Zajazd znajduje się, jadąc od strony Konina, po lewej stronie drogi, na wysokości sklepu spożywczego i ruin dworu Kwileckich. Następnie trzeba jechać drogą między polami, tak jak ona prowadzi(proszę uważać na przejazd kolejowy tuż za zajazdem. Tory są słabo widoczne ale sporadycznie używane). Po skręcie w lewo musicie poszukać tzw. niewielkiego „wjechanka” (jest tylko jedno więc nie sposób przegapić, mieści ono właściwie tylko jeden samochód) i tam wydeptaną ścieżka, przez zarośla, dojść do skarpy. Ze skarpy roztacza niesamowity się widok na całe Jeziorko. Jest tam również wydeptana ścieżka, którą dojdzie się w dół do brzegu Jeziora.
Co prawda w ciągu dnia obiekt wygląda jak zwykły zakład przemysłowy, w nocy natomiast możemy obserwować znakomity widok.
Elektrownia w dzień:

Elektrownia w nocy na tle tafli Jeziora Gosławickiego:

Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj