Przed nami ostatnie tygodnie wakacji oraz długi weekend sierpniowy – doskonała okazja do tego, aby spędzić czas z najbliższymi na łonie natury. Z tej okazji marka Żubr przygotowała mapę wyjątkowych miejsc w województwie wielkopolskim, które warto odwiedzić.

W Wielkopolsce nie brakuje wyjątkowych miejsc, w sam raz na weekendową wyprawę. Archikatedra Gnieźnieńska, Kobyla Góra czy poznański rynek z pewnością zadowolą miłośników interesujących wycieczek.

 

Zwiedzanie Wielkopolski warto zacząć od Skansenu Miniatur w Pobiedziskach. Zawiera on makiety obiektów historycznych i fragmentów zabudowy miast wielkopolskich. Obejmuje blisko 35 budowli w skali 1:20.

 

Miejscem, które wyjątkowo odznaczyło się w historii całej Polski, jest Archikatedra Gnieźnieńska – gotycki kościół katedralny, miejsce wielokrotnych koronacji królów Polski. W środku znajdują się słynne Drzwi Gnieźnieńskie z XII w. oraz relikwie św. Wojciecha. Warto obejrzeć też piękne pałace, np. Pałac Czartoryskich w Rokosowie. Zbudowany w XIX wieku, przez kilka pokoleń był rezydencją ks. Czartoryskich. Stoi w miejscu, w którym wznosił się renesansowy murowany dwór. Z kolei w otoczeniu pałacu z XVIII-wiecznego barokowo-klasycystycznego pałacu Raczyńskich w Rogalinie znajdują się słynne Dęby Rogalińskie: „Lech”, „Czech” i „Rus”, o obwodach 930, 810 i 670 cm.

 

W Wielkopolsce są też piękne zamki, np. barokowy zamek książąt Sułkowskich zbudowany pod koniec XVII w. na murach zamku gotyckiego z pierwszych lat XV w. Z kolei wzniesiony na przełomie XIV i XV wieku Zamek w Kórniku był siedzibą wielu znamienitych rodów Wielkopolski. Jego ostatnimi właścicielami byli Działyńscy.

 

Z kopalni soli w Kłodawie pochodzi naturalna sól kamienna o barwie białej oraz unikalnej... różowej. Dostępna do zwiedzania jest Kłodawska Podziemna Trasa Turystyczna. Niepowtarzalnej zabawy przysporzy nam Akwen Tropicana – otwarte kąpielisko urządzone w konwencji egzotycznej plaży. W regionie nie zabraknie również atrakcji dla miłośników górskich wycieczek – na szczycie Kobylej Góry, najwyższego wzniesienia Wielkopolski (234 m n.p.m.), znajduje się Krzyż Milenijny oraz dzwon imienia Jana Pawła II.

 

I oczywiście, będąc w okolicy koniecznie trzeba posłuchać hejnału Poznania odgrywanego codziennie z wieży poznańskiego ratusza na Starym Rynku.

 

– Żubr to piwo kojarzące się ze spokojem i nieśpiesznym spędzaniem wolnego czasu. Dlatego chcielibyśmy zachęcić do odkrywania interesujących miejsc w Polsce, których jest bardzo wiele. W samym województwie wielkopolskim nie brakuje atrakcji, które warto zobaczyć np. w długi weekend – powiedział Igor Zajda z zespołu marki Żubr.

 

Badania przeprowadzone w 2012 roku przez markę Żubr dowodzą, że Polacy podczas wolnych chwil najchętniej spędzają czas wolny na świeżym powietrzu, ale w sposób bierny: dwie trzecie z nas w ciepły weekend grilluje, zaś 59% chętnie oddaje się spacerom. Polacy z przyjemnością również organizują pikniki, pracują w ogrodzie czy wędkują. Najchętniej w towarzystwie najbliższych.