W Antoninie przy stawie Szperek można zaobserwować niemal całe białe drzewa. Co ciekawe, nie jest to naturalne "umaszczenie" tych drzew.

Mamy miejsce w powiecie ostrowskim, które zaskakuje bardzo często.  Mowa o Antoninie, gdzie możemy spotkać dziesiątki jeśli nie setki gatunków zwierząt i ptaków oraz rzadko spotykane rośliny. Szczególnie bogate w różnorodność przyrodniczą są tereny wokół stawu szperek. 

W okresie jesienno- zimowym przyroda odsłoniła kolejne widowiskowe miejsce w Antoninie. Mowa o białych drzewach, które można zaobserwować na wyspach dobrze widocznych z plaży, drogi krajowej nr 11 lub promenady przy Restauracji Lido. 
Drzewa te wyglądają najbardziej widowiskowo w godzinach popołudniowych, kiedy to jest najlepszy kąt padania światła. 


Bardzo ciekawe jest to w jaki sposób Osiki, Graby i Brzozy zyskały takie umaszczenie. 
Powodem takiego koloru są... odchody ptaków a szczególnie kormoranów, które na drzewach znajdujących się najbliżej tafli wody mają swoje stanowiska, z których wypatrują ryb. Przebywając niemal cały dzień na swoich obserwatoriach kormorany i inne ptaki wydalają odchody "pod siebie", wręcz malując konary i gałęzie drzew.  

Chociaż dla wielu powód takiego "umaszczenia" drzew będzie trochę obrzydzający z pewnością warto zatrzymać się na chwilę i zobaczyć drzewa kontrastujące nad taflą wody. Wraz z nadejściem wiosny, widok ten zniknie pod zielonymi liśćmi drzew. 

Warto dodać, że w przy stawie Szperek można spotkać nawet do 100 kormoranów. 
 
Jeszcze w latach 80. XX w. kormoranów było niewiele, nie tylko w Polsce. Ptaki szybko wykorzystały jednak to, że znalazły się pod ochroną i zaczęło ich przybywać. Kormorany zaczęły się nawet osiedlać tam, gdzie nigdy ich nie wcześniej nie widziano.