Jeśli czymś ruszać na podbój galaktyki, to nie statkiem kosmicznym czy rakietą, a samochodem Ford Galaxy – ten model klasy premium o nowoczesnej, a zarazem jakże wyrafinowanej stylistyce, ma wszystko, czego potrzebujesz do eksplorowania ziemskich dróg i oczarowywania każdego przechodnia. W podboju autostrad oraz kosmostrad pomogą niezwykle inteligentne technologie, które nie tylko ułatwiają obsługę samochodu, ale i wspierają kierowcę w jego drogowych zmaganiach.

Nie ulega wątpliwości, że inwestycja w ten samochód będzie dobrym posunięciem nie tylko pod względem estetyki, ale też i jakości oraz czasu zaoszczędzonego na walce z drobiazgami, które uprzykrzają życie każdego kierowcy. Czas zatem przejrzeć, co dokładnie oferuje Ford Galaxy i dlaczego jego możliwości są wręcz galaktyczne.

Siedmioosobowy Ford Galaxy

Siedem osób w jednym samochodzie to nie jest rzecz niemożliwa, co udowadnia ten model. Siedem siedzeń może posłużyć do przewozu całej rodziny i ich bagaży, sąsiadów, znajomych, a nawet po prostu… jeszcze większej liczby bagaży. Już nie trzeba będzie ograniczać się przy pakowaniu na wakacje – można wziąć ze sobą nawet pół szafy. Fotele znajdujące się w trzecim rzędzie mogą być składane, co daje dodatkową przestrzeń nawet na większe przedmioty, takie jak: rowery, komputery, a nawet skutery.

Rozkładane fotele

To jest, rzecz jasna, standardowa funkcja w samochodach rodzinnych. Ale rzeczą, która wyróżnia Ford Galaxy spośród innych modeli tego typu, jest fakt, że fotele trzeciego rzędu można nie tylko składać, ale i… rozkładać. To jest innowacyjny pomysł, który pozwoli osobom siedzącym na nich na większy komfort podróży. Wielkość przestrzeni tego pojazdu będzie także przydatna przy wszelkiego rodzaju przeprowadzkach, gdzie potrzebna jest sporo miejscana przewożone rzeczy, ale jednocześnie nie jest ich aż tak wiele, aby wynajmować do tego osobnego vana. Ford Galaxy uratuje zatem każdy remont i każdą przeprowadzkę!

Trzy skrzynie biegów

Do podboju kosmosu potrzebne są skrzynie biegów. Nie brakuje ich w Fordzie Galaxy, gdzie do dyspozycji kierowcy są ich trzy rodzaje. Pierwsza z nich to sześciostopniowa i manualna przekładnia, która jest w parze z silnikiem benzynowym 1,5 EcoBoost oraz z silnikami 2,0 TDCi. Druga skrzynia ma również sześciostopniową, chociaż automatyczną, przekładnię hydrokinetyczną, która jest dostępna wraz z silnikiem 2.0 EcoBoost.

Trzeci, zupełnie unikalny i awangardowy rodzaj jednostki napędowej, to sześciobiegowa oraz automatyczna, dwusprzęgłowa skrzynia biegów o nazwie Ford PowerShift, która przychodzi w parze z jednostkami wysokoprężnymi i jest świetnym przykładem tego, co wydawałoby się niemożliwe: połączenia wygody oraz komfortu, wynikającego z użytkowania automatycznej skrzyni biegów razem z wydajnością, którą można uzyskać tylko wraz ze skrzynią manualną. W ten sposób powstało coś nowego, co sprawia, że w przenoszeniu napędu nie ma żadnych przerw, a jednocześnie cała skrzynia jest automatyczna, co nie zmusza kierowcy do jej manualnej obsługi. Więcej szczegółów na temat jednostek napędowych Forda Galaxy znajdziecie tutaj: http://www.ford.pl/Samochody_osobowe/Galaxy.

Galaktyczna wydajność, kosmiczna ekologia

Współcześnie przy produkcji samochodów często kładzie się nacisk na ich osiągi oraz maksymalną prędkość, którą będą mogły rozwinąć na drodze. Jednak równie ważnym aspektem tworzenia pojazdu jest jego wpływ na środowisko naturalne oraz… portfel klienta. Nie każdy jest fanem ekologicznego trybu życia, ale w przypadku samochodów bycie ekologicznym oznacza także minimalizację kosztów wynikających z ich użytkowania, a zatem bycie ekonomicznym. To proste równanie, także w przypadku Forda Galaxy. Innowacyjny system Ford EcoMode analizuje styl jazdy danego kierowcy, zwracając uwagę na to, w jaki sposób zmienia biegi, jak szybko jedzie czy też jak wygląda jego droga hamowania, a także wiele innych czynników. Maszyna, zebrawszy wszystkie wyniki, prezentuje kierowcy raport, w którym sugeruje, co może zrobić, aby jego styl jazdy był bardziej ekonomiczny.

Mniej paliwa, więcej pieniędzy

Inną technologią, która może przysłużyć się portfelowi kierowcy, jest system Auto-Start-Stop, który automatycznie wyłącza silnik, gdy samochód stoi w korku, na czerwonym świetle lub w jakiejkolwiek innej sytuacji, która wymusza chwilowe stanięcie, ale w której samochód wciąż działa. Profesjonaliści nazywają to „biegiem jałowym”, ponieważ pojazd zachowuje się cały czas tak, jakby był w ruchu – wszystko działa, a paliwo jest zużywane. Auto-Start-Stop, wyłączając silnik, sprawia, że samochód nie zużywa już paliwa stojąc w korku, chociaż jednocześnie nie powstrzymuje przepływu energii elektrycznej, dzięki czemu klimatyzacja czy radio wciąż będą działały. W upalne dni, gdy korki na autostradach nad morze są gigantyczne, ale jednocześnie jest zbyt gorąco, aby wyłączyć cały samochód wraz z klimatyzacją, która pozwala na powiew chłodu, system Auto-Start-Stop będzie rozwiązaniem idealnym. Ponowny rozruch samochodu nie będzie wielkim wysiłkiem – wystarczy nacisnąć nogą na sprzęgło, aby silnik znowu się obudził i był gotowy do dalszej jazdy.

Odzyskiwanie energii z akumulatora

Ciekawostką jest system Smart Regenerative Charging. Gdy kierowca hamuje lub stopniowo traci prędkość, energia, która została wytworzona podczas tego procesu, ulatuje w próżnię. SRC pozwala na odzyskanie chociaż jej części, jednocześnie zmniejszając obciążenie silnika i zużycie paliwa.

Podsumowując, Ford Galaxy to nie tylko galaktyczne wyrafinowanie, kosmiczna moc oraz wydajność, ale i ekonomia oraz ekologia godna wielkich gwiazd. Zdecydowanie warto zapoznać się z tym modelem i przetestować jego możliwości na żywo!